Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II

ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 1 : KELUARGA PENYAYANG KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 3 : Masyarakat Celik Ilmu MASA:9.15-10.15 TARIKH: 24.4.2022
TOPIK: E-Sukan TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.1 (iv) Berusaha Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya memahami dan membina 5 ayat
1. Memahami dan membina ayat menggunakan penjodoh
menggunakan penjodoh bilangan dengan betul.
bilangan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 18
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang pengalaman bermain permainan video dalam Internet
seperti sukan bola sepak. (PAK 21) 15 / 25 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti Utama:- pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya pengayaan.

dengan tajuk pelajaran.


10 / 25 murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 18. pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid membaca, memahami kandungan teks dan gambar dalam buku teks. diberi pengukuhan.
(PBD)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Murid dibimbing membina ayat menggunakan penjodoh bilangan objektif pembelajaran dan diberi
berdasarkan frasa dan gambar. (KBAT) pemulihan.
5. Murid membina dan menulis ayat menggunakan penjodoh bilangan
PdPC pada hari ini:
berdasarkan frasa dan gambar dalam buku latihan. (PBD)
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II
ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 1 : KEMASYARAKATAN KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 3 : Masyarakat Celik Ilmu MASA:9.15-10.15 TARIKH: 25.04.2022
TOPIK: Kenali Budaya TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.2 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina ayat untuk menyatakan alasan
Menghasilkan jawapan dengan alasan secara kritis dan
dengan kritis dan kreatif.
kreatif.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 20
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. 2O / 25 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti:- pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
5 / 25 murid dapat mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 20. pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid membaca dan memahami petikan dalam buku teks. (PBD) diberi latihan pengukuhan.
4. Murid dibimbing membina ayat untuk menyatakan alasan berdasarkan
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
bahan. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. latihan pemulihan.
6. Secara berkumpulan, murid diminta berbincang dan menghasilkan jawapan
PdPC pada hari ini:
berdasarkan soalan secara kritis dan kreatif. (PAK 21)
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II
ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 1 : KEMASYARAKATAN KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 3 : Masyarakat Celik Ilmu MASA:8.45-9.45 TARIKH: 26.04.2022
TOPIK: Sertai Kursus Sukarelawan TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.1(iv) Berusaha Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina ayat dengan menggunakan
Memahami dan membina ayat menggunakan penjodoh
penjodoh bilangan setibanya di setiap stesen.
bilangan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 21
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang maksud sukarelawan. (PAK 21)
Aktiviti:- 21 / 27 murid dapat mencapai objektif
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya pembelajaran dengan baik dan diberi
dengan tajuk pelajaran. latihan pengayaan.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 21.


6 / 27 murid dapat mencapai objektif
3. Murid membaca, memahami panduan bermain dalam buku teks. pembelajaran dengan bimbingan dan
4. Murid membina dan labekan empat buah stesen. (KBAT) diberi latihan pengukuhan.
5. Berdasarkan gambar, pemain dikehendaki membina ayat dengan
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
menggunakan penjodoh bilangan di halaman 18 setibanya di setiap stesen.
objektif pembelajaran dan diberi
(PBD) latihan pemulihan.
6. Murid murid hendaklah memilih penjodoh bilangan berbeza di setiap stesen.
PdPC pada hari ini:
7. Kumpulanyang mengumpulkan jumlah ayat yang terbanyak dan betul dipilih
Memuaskan /
sebagai pemenang. Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Permainan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II
ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 1 : KELUARGA PENYAYANG KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 3 : Masyarakat Celik Ilmu MASA:11.15-12.15 TARIKH: 27.4.2022
TOPIK: Sirih Pulang ke Gagang TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.3, 2.1, 3.2, 5.1 1.1.3, 2.1.1, 3.2.1, 5.1.1 Berusaha Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Perjalanan yang Selamat 2.1 2.1.3
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Memahami dan membina ayat menggunakan penjodoh Murid berjaya memahami dan menjawab soalan dengan
bilangan. betul dan membina ayat berkaitan dengan had laju dan jenis
2. Mengenal pasti elemen persekitaran yang dapat jalan.
meningkatkan keselamatan pengguna jalan raya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 22, BAM: 4
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang maksud ‘Sirih Pulang Ke Gagang ‘. (PAK 21)
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya 22 / 26 Murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran. pembelajaran dengan baik dan diberi
pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 22.
3. Murid membaca, memahami kandungan teks dan gambar dalam buku teks. 4 / 26 murid dapat mencapai objektif
(PBD) pembelajaran dengan bimbingan dan
4. Murid menjawab soalan dalam kumpulan. (KBAT) diberi pengukuhan.
5. Murid membina dan menulis ayat menggunakan kata nama am, kata nama
khas dan kata ganti nama berdasarkan bahan ransangan dalam buku latihan. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(PBD) objektif pembelajaran dan diberi
pemulihan.
6. Murid memerhati dan memahami peta dan petunjuk dalam BAM PKJR ms 4.
7. Murid menulis laluan perjalanan yang selamat untuk Jarjit bersama-sama PdPC pada hari ini:
dengan ayahnya hendak ke perpustakaan dalam ruangan yang disediakan di Memuaskan /
ms 5. Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II
ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 4 : Bahaya dalam Senyap MASA:8.15- 9.15 TARIKH: 28.04.2022
TOPIK: Imunisasi TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.1 Rasional Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya bertutur untuk menyatakan pendapat
Bertutur untuk menyatakan pertimbangan dan keputusan
berdasarkan bahan dengn betul.
berdasarkan bahan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 23-25
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
22 / 28 murid dapat mencapai objektif
Murid membaca sajak bertajuk Hargai Dirimu dalam buku teks ms 23. Murid
pembelajaran dengan baik dan diberi
menyatakan maksud sajak.
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
8. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
6 / 28 murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran.
pembelajaran dengan bimbingan dan
9. Murid diminta membuka buku teks ms 23-25.
diberi latihan pengukuhan.
10. Murid membaca memahami dan bertutur untuk menyatakan pertimbangan
dan keputusan berdasarkan bahan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
11. Murid dibimbing membuat pertimbangan dan keputusan tentang sesuatu
objektif pembelajaran dan diberi
maklumat. (KBAT)
latihan pemulihan.
12. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
13. Secara berkumpulan, murid berbual dialog yang lengkap berdasarkan
PdPC pada hari ini:
maklumat dalam petikan buku teks. (PAK 21) (PBD)
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN JITRA II
ERPH MINGGU 6
AHMAD FUAD BIN ISHAK

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
MODUL: 4.0 Teknologi Rumah Tangga KELAS: 5 DINAMIK MINGGU: 6
UNIT: 1. TEKNOLOGI RUMAH TANGGA MASA: 10.45-11.45 TARIKH: 28/4/2022
TOPIK: JOM, HASILKAN ARTIKEL JAHITAN! TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.3 4.3.6 Tolong menolong Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
Murid berjaya menghasilkan artikel jahitan berdasarkan
Menghasilkan artikel jahitan secara sistematik dan
lakaran secara kreatif.
menggunakan bahan serta alatan yang sesuai.
BBB / SUMBER:

Alat-alat jahitan, buku teks m/s 14-15

STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI


Pengenalan:-
Murid diingatkan untuk menjaga keselamatan semasa melakukan aktiviti
22_/ 28 murid dapat mencapai objektif
menjahit. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.

1. Murid diterangkan tentang maksud S.D dan S.L 6 / 28 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid menyediakan alatan dan bahan sebelum memulakan kerja
diberi latihan pengukuhan.
menghasilkan artikel jahitan. (PAK21)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
3. Murid mengikut langkah-langkah yang ditunjukkan dalam buku teks untuk
objektif pembelajaran dan diberi
menghasilkan artikel mereka. (KBAT) latihan pemulihan.
4. Murid membuat kemasan akhir pada artikel. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
KBAT Mencipta PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid secara berpasangan
Murid dibimbing untuk bercerita
membandingkan artikel yang Murid diberikan lembaran kerja.
tentang maksud S.D dan S.L
dihasilkan.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
