Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 27
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: 1100-1200 PM TARIKH: 28 OKT 2022
TOPIK: Ketokohan dalam Kehidupan TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
3.2 3.2.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya bercerita tentang gambar situasi
a) Bercerita tentang gambar dengan sebutan, dengan sebutan, intonasi dan gaya yang sesuai.
intonasi dan gaya yang sesuai.
b) Menulis 5 ayat lengkap berdasarkan
maklumat yang diperolehi daripada
gambar.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Kertas bergambar
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta memerhati dan menganalisis gambar yang diedarkan.
3. Murid diminta bercerita tentang aktiviti dalam gambar dengan sebutan, intonasi dan gaya yang
sesuai. (PBD)
4. Murid dibimbing bercerita dengan sebutan, intonasi dan gaya yang sesuai. (KBAT)
5. Murid mencatat kata kerja yang tepat berdasarkan gambar. (KBAT)
6. Murid membina 5 ayat bagi setiap gambar dengan menggunakan maklumat yang diperolehi.
7. Secara berkumpulan, murid bercerita tentang gambar dengan sebutan, intonasi dan gaya yang
sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Presentations (Persembahan)-


berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Bercerita
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 32
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: 0810-0940 TARIKH: 30 NOV 2022
TOPIK: Pemimpin Cilik TEMPOH: 90 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
2.3 2.3.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membuat rumusan kandungan
Meneliti kandungan bahan untuk membuat rumusan teks dengan betul.
dan menyatakan pengajaran berdasarkan petikan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 191
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 191.
3. Murid diminta meneliti kandungan bahan untuk membuat rumusan. (PBD)
4. Murid dibimbing membaca dan meneliti kandungan teks karya sastera dan karya bukan sastera untuk
membuat rumusan. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Secara berkumpulan, murid menyatakan pengajaran berdasarkan petikan. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming


(Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 32
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: 1100-1200 TARIKH: 2 DIS 2022
TOPIK: Anugerah yang Bernilai TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
3.3 3.3.1 Bersyukur Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahu / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
an Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menghasilkan penulisan mengikut
Menulis draf dan menghasilkan penulisan. format yang betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 192-193
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 192-193.
3. Murid diminta menulis draf dan menghasilkan penulisan. (PBD)
4. Murid dibimbing mendraf dan menghasilkan penulisan berformat dan tidak berformat. (KBAT)
5. Murid meneliti draf dan format penulisan bersurat.
6. Murid menghasilkan penulisan bertajuk Anugerah yang Bernilai mengikut format yang betul.
(PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Brainstorming


(Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Buku Latihan
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
dengan bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: 5 CEKAP MINGGU: 33
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: 0810-0940 TARIKH: 5 DIS 2022
TOPIK: Hormati Sesama Kita TEMPOH: 90 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kod Standard Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:
4.4 4.4.1 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Pengetahu / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
an Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya mengenal, mengecam dan
mengenal, mengecam dan menyebut huruf menyebut huruf tunggal yang ditulis dalam
tunggal yang ditulis dalam tulisan Jawi dengan tulisan Jawi dengan betul.
betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 194
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 194.
3. Murid diminta mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal dalam tulisan Jawi. (PBD)
4. Murid dibimbing mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal yang ditulis mengikut tulisan
Jawi dalam perumpamaan dan mempersembahkannya. (KBAT)
5. Murid mendengar penerangan guru maksud peribahasa Seperti Isi dengan Kuku.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
7. Secara berkumpulan, murid diberikan kad imbasan huruf tunggal tulian Jawi dalam
perumpamaan. Murid diminta berbincang untuk mengenal, mengecam dan menyebut huruf
tunggal yang ditulis.
8. Murid mempersembahkan hasil kerja di hadapan kelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Presentations (Persembahan)-


berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Lain-lain (Persembahan)
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti Murid diberikan lembaran kerja Murid diberikan lembaran kerja
dengan bimbingan guru. untuk pengukuhan. untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: MINGGU: 35
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: TARIKH:
TOPIK: Konti MACC.FM TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.3 5.3.1 Berhemah tinggi Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina 5 ayat tunggal dan ayat majmuk
Mengenal pasti dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan peluasan subjek dan predikat dengan betul.
dengan peuasan subjek dan predikat mengikut konteks.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 195
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mendengar penerangan guru tentang fungsi Suruhanjaya Pencegahan objektif pembelajaran dengan baik dan
Rasuah Malaysia (SPRM). diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 195. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diminta mengenal pasti dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk pengukuhan.
dengan peluasan subjek dan predikat mengikut konteks. (PBD)
4. Murid dibimbing memahami dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
dengan peluasan subjek dan predikat mengikut konteks. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. latihan pemulihan.
6. Secara berkumpulan, murid diminta mengenal pasti dan membina ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Table Talkers (Perbincangan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 9 : INTEGRITI KELAS: MINGGU: 36
UNIT: 25 : Insan Berketerampilan MASA: TARIKH:
TOPIK: Tanggungjawab Warga Sekolah TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.3 5.3.1 Baik hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya membina 5 ayat seruan dan ayat perintah
Membina ayat seruan dan ayat perintah mengikut konteks. dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 196
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 196. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid diminta membina ayat seruan dan ayat perintah mengikut konteks. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
(PBD)
pengukuhan.
4. Murid dibimbing memahami dan membina ayat seruan dan ayat perintah
dengan melakukan aktiviti main peranan. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahgikan kepada beberapa kumpulan.
latihan pemulihan.
6. Secara berkumpulan, murid diminta melakukan aktiviti main peranan
berpandukan gambar yang ditunjukkan. Murid yang lain perlu meneka situasi PdPC pada hari ini:
Memuaskan
main peranan tersebut. (PAK 21)
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Role-Play (Main peranan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
