Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Dinamik
3. Bilangan Murid : __/38 orang
4. Tarikh : 24 Ogos 2022
5. Hari : Rabu
6. Masa : 10.00 hingga 11.00 tengah hari
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Bersikap Mulia

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.

11. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan sastera dan
bahan bukan sastera;
(iv) petikan

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca petikan dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang
betul.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 nilai daripada petikan
yang dibaca dengan betul.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Bahasa: Kesantunan bahasa dan laras bahasa
 Nilai Murni: Hormat-menghormati, bertanggungjawab, patuh, keyakinan
 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral
 PAK21: Komunikasi dua hala, kolaboratif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Pendekatan : Berpusatkan murid, Berpusatkan bahan
 Strategi : Pembelajaran Kostruktivisme
 BCB: memproses maklumat
 Teknik : Soal jawab
 KB : Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
 KP : Verbal Linguistik, Intrapersonal, Intrapersonal

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL. PERKARA JUMLAH


1. Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1
2. Kotak beracun 1
3. Sampul misteri 4
4. Lembaran Kerja
30
Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah melakukan nilai-nilai yang dipelajari pada hari tersebut.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Pengurusa Kebersihan kelas 1. Murid dikehendaki untuk Nilai
n Kelas membersihkan kelas  Tanggungjawab
(2 minit) sebelum sesi  Menjaga
pembelajaran bermula. kebersihan

Set Induksi Sampul Misteri 1. Murid dibekalkan BBM


(5 minit) sebanyak empat sampul  Sampul Misteri
misteri.
Ilmu
2. Seramai empat orang  Pendidikan
murid akan dipilih secara Sivik dan
rawak. Kewargan-
egaraan.
3. Murid yang terpilih akan
menceritakan berkaitan Teknik
gambar yang mereka  Soal jawab.
dapat.
KB
4. Murid disoal mengenai  Menjana idea.
peranan individu dalam  Menghubung
gambar yang diperoleh. kait.
Lampiran 1
5. Murid dan guru Belajar Cara
mengaitkan jawapan Belajar
Soalan:
dengan tajuk  Memproses
1. Gambar apakah yang
pembelajaran. maklumat.
terdapat dalam sampul
surat?
6. Guru menyatakan Kecerdasan
2. Apakah peranan
objektif pembelajaran Pelbagai
individu yang terdapat
kepada murid-murid.  Verbal
dalam gambar?
linguistik
Cadangan jawapan:
1. Guru, doktor, bomba, Kemahiran
polis. Insaniah
2. Membantu orang  Komunikasi
ramai.

Langkah 1 Permainan ‘Kotak 1. Murid diterangkan BBM


(20 minit) Beracun’ berkaitan cara bermain  Kotak Beracun
‘Kotak Beracun’.
KB
2. Permainan ini akan  Menjana idea
dimulakan bersama
dengan iringan lagu. Kemahiran
Insaniah
3. Murid yang terpilih akan  Komunikasi
mencabut kertas petikan
(Lampiran 2)
dalam kotak tersebut dan KP
perlu membaca petikan  Verbal
yang telah dicabut linguistik
menggunakan sebutan  Intrapersonal
dan intonasi yang betul.
Nilai
4. Permainan ini  Berani
diteruskan sehingga  Keyakinan
semua petikan telah
dibaca oleh murid.

5. Bacaan oleh murid akan


dibimbing oleh guru.

Langkah 2 Petikan Buku Teks 1. Murid membuka buku BBM


(15 minit) Halaman 8 teks Bahasa Melayu  Pen marker
Tahun 2 Jilid 2 halaman 8.  Kertas
mahjong
2. Murid diminta untuk
membaca petikan teks Ilmu
secara mekanis.  Pendidikan
Sivik dan
3. Murid perlu Kewargane-
menyenaraikan nilai yang garaan.
(Lampiran 3) terdapat dalam petikan
yang dibaca. Kemahiran
Insaniah
4. Murid akan berbincang  Komunikasi
dengan guru berkaitan
dengan jawapan yang KB
telah dihasilkan.  Menjana idea

5. Murid diberi peneguhan


KP
oleh guru.
 Verbal
linguistik

Nilai
 Berani

Langkah 3 Aktiviti Penilaian 1. Murid diberikan soalah BBM


(15 minit) penilaian.  Lembaran
kerja
2. Murid diminta untuk
menyelesaikan latihan Kemahiran
yang diberikan oleh guru. Insaniah
 Komunikasi
3. Murid akan berbincang  Kritis –
jawapan bersama guru. Penyelesaian

Lampiran 4 Masalah
4. Murid yang mendapat
markah 80 ke atas akan Pembelajaran
mendapat Latihan konstruktivisme
Aktiviti Pengayaan
pengayaan.  Membina
pengetahuan
5. Murid yang mendapat
kurang daripada 80 Nilai
markah akan diberikan  Berani
soalan pemulihan.
 Jujur

Penilaian Rakan
Sebaya

Lampiran 5

Aktiviti Pemulihan
Lampiran 6

Penutup Penutup Kognitif 1. Murid merumuskan isi Kemahiran


(3 minit) 1. Rumusan isi pelajaran pelajaran yang telah Insaniah
dipelajari secara lisan.  Komunikasi
Penutup Sosial  Pembelajaran
1. Pujian kepada murid 2. Guru memberi pujian Sepanjang
kepada murid-murid atas Hayat
kerjasama yang diberikan.
KB
 Merumus
Lampiran

Lampiran 1

Lampiran 2
Lampiran 3
Lampiran 4
Lampiran 5
Lampiran 6
