Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 23 September 2020
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Kreatifnya Petani Kita

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak
formal.

11. Standard Pembelajaran


1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam
situasi tidak formal.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kelebihan penggunaan dron dalam pertanian daripada video
‘Kreatifnya Petani Kita’
ii. Memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam situasi tidak formal.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Tanda Baca

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sains dan Teknologi
 Nilai Murni: rajin, berusaha, berinovasi, berdisiplin, berwawasan, berdaya saing
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi,
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan kebaikan
/ keburukan sesuatu perkara
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait cerita yang dilihat dengan situasi sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


Video ‘Kreatifnya Petani Kita’ -
1 1
https://www.youtube.com/watch?v=PWEWLbxC7Js
2 Buku Teks Halaman 130 1
3 Kertas warna 4
4 Pen marker 3

Lembaran kerja:
5 Pengayaan 25
Pemulihan 5

6 Kad ‘Parking Lot’ 6

7 Projektor lcd 1

8 Pembesar Suara 1

9 Komputer riba 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid tahu pertanian di Malaysia.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Set Induksi Video ‘Kreatifnya BBM
(5 minit) Petani Kita’ 1) Murid ditayangkan
 Video
dengan video
‘Kreatifnya
‘Kreatifnya Petani
Petani Kita’
Kita’.
https://www.y
2) Murid dan guru
outube.com/w
bersoal jawab
atch?
Soalan Guru: tentang video
v=PWEWLbx
 Apakah yang yang ditonton.
C7Js&t=17s
kamu 3) Guru mengaitkan
KB
simpulkan dengan tajuk
 Menghubung
daripada video pelajaran iaitu
kait
yang ditonton? ‘Pertanian dan
KP
Penternakan’.
 Verbal
Jangkaan Jawapan
linguistik
oleh murid:
 Interpersonal
 Pertanian di
BCB
Malaysia /
 Memproses
kegunaan dron
maklumat

Pembelajaran
Kontekstual
 Menghubungk
aitkan dengan
pengalaman
dalam
kehidupan
Langkah 1 Kelebihan Penggunaan Aktiviti 1 BBM
(10 minit) Dron dalam Pertanian  Murid dipaparkan dengan Kertas Warna
Pen Marker
kelebihan penggunaan
menjimatkan tenaga dron dalam pertanian. KB
kerja manusia  Murid perlu mengkelaskan  Pengajaran yang boleh
kelebihan penggunaan didapati
dron di hadapan papan
putih. Teknik
 Soal jawab (TB: 7.
Kelebihan Menyoal dan
kawasan perosak
Penggunaan menyelesaikan masalah)
juga dapat
Dron dalam
dijalankan secara
Pertanian
berkelomok
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
KP
 Interpersonal
 Verbal linguistik
 Kinestetik
 Murid mengkelaskan
kelebihan penggunaan Nilai Murni
dron berdasarkan video  Bekerjasama
yang telah ditonton.  Tolong menolong
 Murid perlu menyebut dan  Bertolak ansur
memantau kawasan
menyalin semula
pertanian yang lebih kelebihan penggunaan Pembelajaran Kontekstual
luas  Menghubungkain
dron. penjodoh bilangan dengan
situasi sebenar.

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Buku Teks Halaman 130 Aktiviti 1 BBB


(18 minit)  Murid membaca secara  Buku teks halaman 130
sepintas lalu buku teks Pendekatan
halaman 130.  Induktif
 Beberapa orang murid
dipanggil secara rawak KP
untuk membaca dialog  Interpersonal
 Verbal Linguistik
dan memberikan respons
 Kinestetik
terhadap ujaran yang
diterima. PAS
 Bertanggungjawab

EK
 EK1:1.4
 EK5.5.1

Penilaian Objektif (ii)


Langkah 3 Petikan Teks Petani Aktiviti 1 BBB
(23 minit) Berjaya  Murid diedarkan dengan  Petikan Teks ‘Petani
teks ‘Petani Berjaya’ Berjaya’
 Murid memberikan
respons terhadap teks Ciri PA21
yang dibaca. Berkomunikasi secara lisan
dan tulisan dengan berkesan

KP
 Verbal linguistik
 Kinestetik
 Interpersonal

EK
 EK1:1.10

Pengayaan
berdaya
saing
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

berkaliber

Ciri-Ciri
Petani
Aktiviti 2
Berjaya
Pengayaan
 Murid menyenaraikan ciri-
ciri petani berjaya dalam
bermatlamat bentuk peta i-Think.

berwawasan

Pemulihan

Berwawasan
Bermatlamat
Berdaya saing
Berkaliber

Pemulihan
 Murid perlu menggariskan
ciri-ciri petani berjaya
dalam petikan teks ‘Petani
Berjaya’.

Penilaian Objektif (ii)


Penutup Kognitif BBB
(5 minit)  Rumusan isi  Murid membuat rumusan  Peta i-Think
pelajaran dan nilai murni yang telah
diperoleh dengan KB
 Merumus
menggunakan peta i-
Sosial Think. Nilai
 Pujian atas usaha  Kerajinan
dan kejayaan  Berwawasan
 Berdaya saing
 Berkaliber

PAS
 Bertanggungjawab
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

KP
 Verbal linguistik
 Intrapersonal

 Murid diberikan pujian


oleh guru.
 Murid akan menyatakan
‘perasaan’ di dalam
‘Parking Lot’ terhadap
pembelajaran pada hari
ini.
18. Refleksi
Kekuatan

Kelemahan

Cadangan Penambahbaikan
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
