Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Pengajaran dan Pembelajaran Secara Bersemuka)


Bahasa Melayu Tahun 5 Cemerlang
Mata Pelajaran/Kelas Bahasa Melayu - Tahun 5 Cemerlang
Tema Tema 3 : Keselamatan
Tajuk Mudah tetapi Bahaya
Tarikh 8 April 2021 (Khamis)
Masa 9.10 – 10.10 pagi (1 jam)

Standard 4.4 Mengaplikasikan, menghayati dan


Fokus / Kemahiran : Kandungan menghasilkan unsur keindahan
dalam seni tulisan Jawi.
Aspek Seni Bahasa

Standard 4.4.1 Mengenal, mengecam dan


Pembelajaran menyebut huruf tunggal yang
ditulis mengikut tulisan Jawi dalam
perumpamaan dan
mempersembahkannya.

Kata /Frasa Nama Kata/Frasa Sifat Kata/ Frasa Kerja


huruf tunggal mengenal
tulisan Jawi mengecam
perumpamaan menyebut
mempersembahkannya
Murid perlu tahu Murid boleh buat
(Diajar) (Kriteria Kejayaan)

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :


OBJEKTIF PdP Kriteria Kejayaan
1. Mengenal, mengecam dan menyebut 1. Mengenal, mengecam dan menyebut 30
huruf tunggal yang ditulis mengikut huruf tunggal dalam tulisan Jawi.
tulisan Jawi dalam perumpamaan dan
mempersembahkannya. 2. Menulis sekurang-kurangnya lima huruf
tunggal dalam tulisan Jawi.

3. Menyalin semula dan menulis


perumpamaan mengikut huruf tunggal
dalam tulisan Jawi.
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi, Peribahasa
Pengisian Kurikulum Penerapan Ilmu : Pendidikan Islam (Tulisan Jawi)
Penerapan Nilai Murni : Keselamatan
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
1. Kecerdasan Pelbagai (KP) – Muzik, Verbal Linguistik,
Elemen Merentas Interpersonal, Intrapersonal
Kurikulum 2. Kemahiran Berfikir– Menghubung kait dan Mengaplikasi
(menunjukkan)
3. Belajar Cara Belajar (BCB) – Kemahiran Membaca,
Kemahiran Mengingat, Kemahiran Menulis
Bahan Bantu Belajar LCD, Komputer Riba, Kotak Beracun, Marker, Papan Putih, Buku
Teks, Buku Tulis, Buku Ganjaran

Pengetahuan sedia ada Murid pernah :


1. Mempelajari tentang huruf-huruf tunggal dalam tulisan
Jawi dalam mata pelajaran Pendidikan Islam.
Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi Aktiviti : Tayangan Video Teknik : Nyanyian KP – Muzik,


9.10 – 9.15 Lagu Alif Ba Ta Verbal Linguistik
(5 minit) 1. Murid menonton video lagu huruf tunggal dalam KB – Menghubung kait
Sumber Video : tulisan Jawi yang ditayangkan oleh guru. BCB – Kemahiran
https://youtu.be/TH_BQ7UT56k 2. Murid menyanyi lagu tersebut mengikut rentak Membaca
dan melodi seperti dalam video. BBB – LCD, Komputer
Soalan: 3. Murid mengaitkan nyanyian lagu tersebut Riba,
1. Agaknya apa yang kita nak dengan isi pelajaran hari ini.
belajar hari ini?

Jangkaan jawapan murid:


1. Huruf tunggal dalam tulisan
Jawi.

Langkah 1 Aktiviti : Mengenal, Teknik : Round Table Objektif 1


9.15 – 9.25 Mengecam dan Menyebut
(10 minit) Huruf-huruf Tunggal dalam 1. Huruf-huruf tunggal dalam tulisan Jawi Kriteria Kejayaan 1
Tulisan Jawi dipaparkan oleh guru.
2. Murid mengenal, mengecam dan menyebut KP – Verbal Linguistik,
Soalan: huruf-huruf tunggal dalam tulisan Jawi yang Interpersonal
1. Ada berapakah huruf tunggal ditunjuk oleh guru. BCB – Kemahiran
dalam tulisan Jawi? Mengingat
2. Apakah huruf-huruf tunggal BBB – LCD, Komputer
tersebut? Riba,
SB – Sebutan dan
Jangkaan jawapan murid: Intonasi
1. Terdapat 30 huruf tunggal
dalam tulisan Jawi.
2. Alif, ba, ta, tsa, jim, ha, kha,
dal, zal, ra, zai, sin, syin,
shad, dhad, tha, zha, ‘ain,
ghin, fa, qaf, kaf, lam, mim ...
Langkah 2 Aktiviti : Permainan Teknik : Permainan Bahasa Objektif 1
9.25 – 9.45 Kotak Beracun
(20 minit) 1. Murid perlu menggerakkan kotak beracun dari Kriteria Kejayaan 2
meja ke meja dengan iringan muzik.
2. Murid yang memegang kotak beracun semasa KP – Intrapersonal
muzik berhenti perlu mengambil satu kertas di Penerapan Ilmu –
dalam kotak tersebut dan menulis huruf tunggal Tulisan Jawi
dalam tulisan Jawi yang terdapat dalam kertas KB – Mengaplikasi
tersebut pada papan putih. (menunjukkan)
3. Murid lain akan menyemak sama ada huruf BBB – Kotak Beracun,
tunggal dalam tulisan jawi yang ditulis oleh Komputer Riba, Marker,
rakan mereka betul atau salah. Papan Putih

Langkah 3 Aktiviti : Menyalin Semula Teknik : Menulis Objektif 1


9.45 – 10.05 dan Menulis Perumpamaan
(20 minit) dalam Tulisan Jawi 1. Murid menyalin semula dan menulis Kriteria Kejayaan 3
perumpamaan yang terdapat dalam buku teks
mengikut huruf tunggal dalam tulisan jawi. KP – Intrapersonal
2. Murid yang paling cepat siap dan menulis KB – Mengaplikasi
dengan kemas akan diberikan cop dalam buku (menunjukkan)
ganjaran. BBB – Buku Teks, Buku
Tulis, Buku Ganjaran

Penutup Soalan: Kognitif KP – Verbal Linguistik


10.05 – 10.10 1. Apa yang kita belajar hari ni? 1. Murid menyebut contoh huruf-huruf tunggal KB – Menghubung kait
(5 minit) dalam tulisan Jawi.
Jangkaan jawapan murid:
1. Huruf-huruf tunggal dalam Sosial
tulisan Jawi. 1. Guru memberikan pujian kepada semua murid
kerana memberikan respons dan kerjasama
yang sangat baik serta positif.
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran :
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Refleksi :

Kelebihan
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Kelemahan
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Bilangan Murid Mencapai Objektif :
25

Tindakan Susulan :

a) Pemulihan
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

b) Pengukuhan dan Pengayaan


___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
Ulasan Guru Pembimbing :
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Penyelia :


_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
