Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Anggerik
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 16 Oktober 2020
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 9.00 pagi hingga 10.00 pagi
7. Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8. Tajuk : Tarian Ceracap Inai

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan

1.1 Mendengar dan memberikan respons.

11. Standard Pembelajaran

1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan bercapah.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Memahami tiga soalan bercapah yang diberikan.
ii. Memberikan respons terhadap soalan bercapah dengan betul secara spontan.

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata : tradisional, tarian, unik,
 Sebutan dan intonasi
 Sistem ejaan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Sivik, Pendidikan Muzik, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
 Nilai Murni: Kasih sayang, keberanian, kemasyarakatan, , baik hati, kerajinan,
menghargai
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
 Kreativiti : pergerakan kreatif – menonton video tarian sambil melakukan meniru
tarian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB : menghubung kait pengalaman,
 KP : interpersonal, kinstetik, muzik, visual ruang
 BCB : menyampaikan maklumat dan memproses maklumat dalam petikan
 Pembelajaran koperatif : bekerjasama dalam kumpulan
 Pembelajaran kontekstual: menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengalaman
harian murid
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Pembesar suara 1
2. Video “Tarian Zapin Melayu” 1
3. Petikan Teks 1
4. Kertas Peta i-Think 6
5. Kad jawapan 6
6. Pelekat 1 paket
7. Marker Pen 6
8. Lembaran kerja 30

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah menonton tarian Ceracap Inai di dalam televisyen.

Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran

Pengurusan bilik  Kebersihan kelas 1. Murid memastikan kelas Peralatan yang sesuai.
darjah  Persediaan murid bersih dan mereka
untuk belajar. bersedia untuk belajar.

Set Induksi Video Tarian Ceracap Inai 1. Video Tarian Zapin BBM
( 5 minit) Melayu ditayangkan Video Tarian Ceracap
kepada murid-murid. Inai
Skrin Pemancar
2. Murid diminta untuk Pembesar Suara
menonton video tersebut
dengan teliti. TEKNIK
Bersoal jawab
3. Murid dan guru bersoal
Pautan : jawab mengenai video KB
https://www.youtube.com tersebut. Menghubung kait
/watch?
v=W213NQC7iCg 4. Jawapan murid KP
Soalan Guru : dihubungkaitkan dengan Verbal Linguistik
i. Pernahkah kamu tajuk pelajaran tersebut Visual Ruang
menari/ melihat dengan bantuan dan
tarian Ceracap bimbingan guru. BCB
Inai ? Memproses maklumat
(berdasarkan video)
Jangkaan Jawapan :
i. Pernah/ Tidak
pernah
 Isi Pelajaran
EMK
Ilmu
Nilai murni
Soalan Bercapah :
Soalan yang dijawab Pembelajaran
dengan pelbagai jawapan Kontekstual
samada aras rendah atau
tinggi. Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan

KKT
Pembelajaran
Kontekstual,
Kemahiran Berfikir
Aktiviti Membaca Petikan
Langkah 1 dan Membina Soalan 1. Murid diterangkan BBM
(± 20 minit) Bercapah mengenai soalan Komputer Riba
bercapah dan Skrin pemancar
ditayangkan sebuah Bahan teks
petikan. Pelekat
Kertas (bentuk peta i-
2. Murid membaca petikan Think)
beramai-ramai secara
mekanis dengan EMK
bimbingan guru. Ilmu
Nilai murni
Soalan Guru:
Apakah soalan bercapah 3. Murid dibahagikan Kreativiti dan Inovasi
kepada beberapa
yang dibina ini betul ?
kumpulan. Nilai Murni
Kasih sayang
Jangkaan jawapan
1. Betul / tidak 4. Murid berbincang untuk Hormat-menghormati
membina soalan Semangat
bercapah berdasarkan bermasyarakat
Contoh soalan bercapah petikan.
yang dibina: Teknik
5. Soalan yang dibina Pembelajaran koperatif
i. Apakah ditulis di atas kertas Kinestetik : pergerakan
keistimewaan yang disediakan dan kreatif
tarian itu ? ditampal di papan putih Bersoal jawab
ii. Apakah fungsi membentuk peta i-Think
cahaya lilin ? Buih. Pendekatan
iii. Berapakah bilangan Berpusatkan murid
penari yang terlibat 6. Guru dan murid bersoal
? jawab mengenai soalan Pembelajaran
bercapah yang betul dan Kontekstual
salah. . Menghubungkaitkan
petikan dengan
pengalaman sedia ada

KKT
Kemahiran Berfikir
Didik Hibur

Teknik
Perbincangan dan Soal
Jawab

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Permainan “Bertindak 1. Semua kumpulan akan BBM


(±20 minit) Mengikut Soalan” diberikan semula soalan Soalan (daripada peta
yang telah dihasilkan. i-Think)
Soalan yang dibina murid :
i. Apakah 2. Muzik dibunyikan dan
keistimewaan semua kumpulan perlu EMK
tarian itu ? menyerahkan kertas Kreativiti dan Inovasi
ii. Apakah fungsi soalan kepada kumpulan Ilmu
cahaya lilin ? lain sehingga muzik Nilai Murni
iii. Berapakah bilangan diberhentikan.
penari yang terlibat Nilai Murni
? 3. Murid perlu berbincang Bekerjasama
dengan ahli kumpulan Kerajinan dan
Jawapan : untuk menjawab soalan kesungguhan
i. Tarian dihiasi bercapah yang
bunga. diperoleh. Teknik
ii. Tarian merupakan Pembelajaran koperatif
tarian tradisional. 4. Murid menulis jawapan Pembelajaran
iii. Fungsi cahaya lilin bagi soalan bercapah di Kontekstual
ialah sebagai atas kad yang
hiasan. disediakan. Pendekatan
iv. Penari yang terlibat Berpusatkan murid
5-8 orang sahaja. 5. Ketua kumpulan
membacakan soalan dan Kepelbagaian Kaedah
ahli kumpulan yang lain dan Teknik
akan membacakan Kemahiran Berfikir
jawapan yang telah Kemahiran
dihasilkan. Penyelesaian Masalah

6. Guru membuat PAK-21


pembetulan dan Berpusatkan murid
memberikan bimbingan Strategi
pada kesalahan yang Penilaian
dilakukan oleh murid.

KP
Verbal linguistik
Interpersonal
Visual Ruang

Penilaian Objektif (i)


Penilaian Objektif (ii)
Langkah 3 Aktiviti berdasarkan soalan Aktiviti 1 BBM
(±10 minit) yang diperoleh dan jawapan Lembaran kerja
yang ditulis. 1. Kumpulan yang dipilih Kad pantun
membaca soalan yang Kad maksud
Soalan: diperoleh.
i. Apakah Pembelajaran asas
keistimewaan 2. Soalan ditujukan kepada kendiri
tarian itu ? kumpulan yang dipilih
ii. Apakah fungsi dan kumpulan tersebut Kepelbagaian Kaedah
cahaya lilin ? perlu menjawab soalan dan Teknik
iii. Berapakah bilangan tersebut secara spontan. Kemahiran berfikir
penar Penyelesaian masalah
3. Semua soalan dan
jawapan ditampal pada Nilai
papan tulis untuk Kesungguhan
menyemak jawapan Berdikari
sama ada betul atau
salah Pendekatan
Pembelajaran
4. berpusatkan murid
Aktiviti 2
Pemulihan
Penilaian Objektif (i)
1. Murid mendapat Penilaian Objektif (ii)
lembaran kerja.

2. Murid mengisi tempat


kosong di dalam
lembaran kerja untuk
melengkapkan jawapan.
Penutup Kognitif Teknik : Perbincangan KB
( 5 minit) Merumus
1. Murid menyebut soalan
1. Rumusan isi bercapah dengan betul. Nilai
pelajaran Kesyukuran
2. Kepentingan 2. Guru memberikan Bekerjasama
mengenali tarian pujian kepada murid
tradisional. dan menggalakkan KP
murid untuk mengenali Verbal linguistik
tarian tradisional. Intrapersonal

Teknik: Menari
Sosial BBM
1. Murid menari tarian Video Tarian Zapin
Video “Tarian Zapin Zapin Melayu dengan Melayu
Melayu” mengikut tarian di https://www.youtube.
dalam video. com/watch?
v=W213NQC7iCg
Projektor LCD,
Komputer riba
Pembesar suara

Pautan : KKT
https://www.youtube.com Kemahiran Berfikir,
/watch? Didik Hibur,
v=W213NQC7iCg Pembelajaran
Konstruktivisme dan
Pembelajaran
Kontekstual.

Refleksi (perlu ditulis setelah selesai pdp)

1. Sebelum :

Guru mengenalpasti tahap pemikiran murid-murid dalam berfikir dan bertutur untuk
menyampaikan maklumat. Bahan-bahan bagi proses PdP disediakan lebih awal sesuai
dengan tahap pemikiran murid-murid.

2. Semasa :
Guru menjalankan sesi pengajaran seperti yang telah dirangka di dalam RPH dan
menggunakan segala elemen seperti BBM dengan teratur. Guru membuat pemerhatian
mengenai tindak balas murid terhadap proses pengajaran dan mengenal pasti kekuatan
dan kelemahan murid-murid.

3. Selepas :

Guru membuat rumusan daripada data pemerhatian dan pentaksiran atau penilaian
yang dikumpul daripada proses PdP bagi membuat kesimpulan sama ada murid-murid
mencapai objektif pembelajaran atau tidak.

4. Cara Perlaksanaan :

Proses PdP yang dijalankan mempunyai pelbagai cara pelaksanaan yang dimulakan
dengan set induksi dan pengajaran yang berpusatkan guru, murid dan bahan.
Penggunaan BBM berbentuk maujud dan TMK digunakan bagi memberi kefahaman
yang jelas dan rangsangan ke atas tahap pemikiran murid-murid bagi bertutur untuk
menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.

5. Penglibatan Murid :

Penglibatan murid dalam proses PdP ini adalah secara berkumpulan dan juga individu.
Setiap ahli kumpulan mempunyai 7 orang ahli dengan jumlah 4 kumpulan bagi kelas
tersebut. Murid akan berfikir dalam mencari idea hasil daripada proses mendengar
pengajaran oleh guru dan kemudiannya bertutur untuk menyampaikan maklumat yang
diperoleh.

6. Cara Penilaian :

Penilaian dijalankan dalam bentuk soalan padanan. Murid diberikan lembaran kerja
untuk guru menilai sama ada murid tidak mencapai objektif pembelajaran, mendapat
separuh daripada objektif pembelajaran atau mendapat sepenuhnya objektif
pembelajaran pada hari tersebut.
7. Kekuatan :

Kekuatan dilihat dari aspek penglibatan murid yang aktif. Murid tidak akan mudah bosan
dengan adanya bahan bantu mengajar yang mempunyai elemen seni dalam Pendidikan.
Murid juga akan memberi kerjasama yang baik ketika menjalankan Proses PdP yang
dijalankan secara didik hibur

8. Masalah/Kekangan :

Masalah atau kekangan dapat diukur daripada kekurangan yang dilihat pada aktiviti
yang dilaksanakan.

9. Penambahbaikan :

Pada masa kini, guru perlu memikirkan pelaksanaan aktiviti menarik seperti yang telah
dirancang dalam RPH ini bagi tujuan PdP secara atas talian. Guru perlu memikirkan
pelaksanaan aktiviti untuk kesesuaian daripada pelbagai aspek.
