Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Al-Ghazali
3. Bilangan Murid : 23 orang
4. Tarikh : 18 Jun 2019
5. Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi
6. Hari : Selasa
7. Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8.Tajuk : Baju Kurung Untuk Nabila
9. Kemahiran Fokus : Membaca label

10. 11.
Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.3.2 Membaca dan mempersembahkan


2. 3 Membaca dan mengapresiasi karya
karya bukan sastera dan karya sastera
sastera dan bukan sastera
dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai;
(i) label
(ii) manual
(iii) cerita
(iv) pantun

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Membaca tiga daripada lima label dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
2. Mempersembahka tiga daripada lima label dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

13. Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi


Tanda baca
Kosa kata : label, suhu, peluntur

1
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Sains
Nilai murni : kerjasama, bertolak ansur, tolong-menolong, menghargai warisan
Peraturan sosiobudaya

Elemen Keusahawanan :
EK 1 : 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
EK 1 : 1.14 Boleh membina jaringan sosial : saling bekerjasama bagi mendapatkan
maklumat atau perkongsian sumber
EK 2 : 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : menghubungkait pengalaman


Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
Belajar Cara Belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui petikan
Pembelajaran Kontekstual : menghubungkait petikan dengan kehidupan seharian

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Buku teks 23

2. Pakaian berlabel 6

3. Lembaran kerja 23

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah melihat label pada pakaian.

2
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
1. Kebersihan
Pengurusan 1. Murid memastikan bahawa tiada BBM
kelas
bilik darjah sampah di sekeliling mereka.
Peralatan yang
2. Persediaan
(2 minit) 2. Guru memastikan murid bersedia sesuai
murid untuk
untuk belajar.
belajar

Set induksi BBM


Keratan gambar 1. Guru menunjukkan simbol
(5 minit)
Keratan gambar
gambar “Tolong Senyap”
2. Murid diminta melakukan
KB
arahan berdasarkan simbol
Menghubung-
tersebut.
kait
3. Guru mengaitkan gambar
dengan isi pelajaran.
BCB
Memproses
maklumat

Langkah 1 1. Petikan Baju Aktiviti 1 BBM


(18 minit) Kurung untuk
1. Murid diminta merujuk buku teks Buku teks
Nabila
halaman 8. KB
2. Murid membaca label yang Menghubung-
terdapat dalam petikan Baju kait
Kurung untuk Nabila. BCB
3. Guru bersoal jawab dengan Memproses
murid tentang label yang maklumat
terdapat dalam petikan. Nilai Murni:
bertolak ansur

3
Langkah 2 1. Stay-Stray Aktiviti 1 BBM
(30 minit) - Pakaian
1. Murid duduk di dalam kumpulan Pakaian berlabel
berlabel
seramai bertiga atau berempat. Buku teks
2. Setiap kumpulan perlu Lembaran kerja
mempunyai sekurang-kurangnya
2. I-Think
sehelai baju. KB
3. Murid memahami label yang Menghubung-
terdapat pada baju tersebut. kait
4. Setiap kumpulan perlu
menyenaraikan label tersebut BCB
dengan menggunakan peta Memproses
buih. maklumat
5. Dua orang murid bergerak ke
PA21
kumpulan yang berbeza.
Berkomunikasi
6. Seorang atau dua orang murid secara lisan dan
tulisan dengan
tidak bergerak untuk memberi
berkesan
maklumat kepada tetamu.
7. Murid kembali ke kumpulan asal KP
untuk membentangkan hasil Verbal linguistik
dapatan. Interpersonal
8. Hanya satu kumpulan sahaja
yang membuat pembentangan. Nilai Murni:
9. Guru merumuskan topik dan Kerjasama
menyatakan objektif yang Tolong-
berjaya dicapai dalam menolong
pembelajaran hari ini.
EK:
Aktiviti 2
Pengayaan
EK 1 : 1.4
Pengayaan
i. Lembaran EK 1 : 1.14
kerja (isi 1. Murid diminta melengkapkan EK 2 : 2.3
tempat lembaran kerja dengan mengisi tempat
kosong) kosong pada ruangan jawapan.

Pemulihan

4
Pemulihan
1. Murid diminta memadankan
1. Lembaran kerja penyataan dengan simbol yang betul.
(memadankan
simbol)

EK:
Penutup Kognitif 1. Guru merumuskan isi pelajaran.
EK 1 : 1.4
(5 minit) 1. Rumusan isi 2. Guru memberi pujian dan
pelajaran penghargaan kepada murid.
KB:
Merumus

Nilai:

Menghargai
warisan

18. Teknik Pengajaran

Stay Stray
I-Think

19. Pendekatan Pengajaran

Problem-based learning

* MINGGU KEDUA BERBAKI DUA MINGGU

20. Refleksi:

21. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

5
6
7
