Anda di halaman 1dari 6

PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 2 Utarid
Bilangan Murid : 24/25 orang
Tarikh : 2 Ogos 2018
Hari : Khamis
Masa : 7.40 a.m. – 8.40 a.m. (60 minit)
Tema : Pertanian dan Penternakan
Tajuk : Bucida yang Cantik
Kemahiran Fokus : Kemahiran menulis
Standard Kandungan : 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.

Standard Pembelajaran : 3.2.3 Menyusun dan mencatat maklumat yang bermakna tentang sesuatu perkara.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. mengenalpasti isi penting yang terdapat dalam teks.
2. menyenaraikan maklumat-maklumat penting daripada teks yang diberikan.
Sistem Bahasa : Sintaksis dan Morfologi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan
1. Boleh menyiapkan tugasan yang diberi.

Kreativiti dan inovatif:


1. Penjanaan idea

Nilai murni:
1. Mencintai Alam Sekitar
2 Kerjasama
3. Saling Membantu
PRAKTIKUM

4. Kerajinan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : 1 KB: Mengumpulkan dan menjelaskan


2. KP: Verbal Linguistik, Kinestatik
(Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
3. BCB: Mencatat Nota-Menganalisis (mengkategorikan)
4. Pembelajaran Akses Kendiri- Memahami (menjelaskan)

Bahan Bantu Mengajar :


Bil Perkara Jumlah

1. Kertas yang mengandungi huruf 11


2. Buku Teks : Teks ‘Bucida yang Cantik’ 1
3. Kertas Sebak dan Pen Marker 7
4. Lembaran Kerja:
Pengayaan : Buku Latihan 25

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah tengok pokok Bucida.


PRAKTIKUM

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa (minit)

Persediaan - Kebersihan kelas 1. Murid diminta untuk mengutip sampah di Peralatan yang
sekitar kelas.
Bilik Darjah - Persediaan murid untuk belajar sesuai
(2 minit) 2. Murid ditanyakan khabar.

Set Induksi
(5 minit) Kertas Yang Mengandungi Huruf 1. Beberapa kertas yang mengandungi huruf-huruf Kemahiran
diberikan kepada murid-murid. berfikir:
P O K O K
FASA 2. Murid-murid dikehendaki menyusun huruf-huruf Penjanaan idea
PERSEDIAA B U C I D A tersebut pada papan putih sehingga menjadi satu
N perkataan. BBM: Kertas
Soalan: 3. Murid-murid ditanyakan beberapa soalan Mengandungi
a) Pernahkah anda melihat pokok berdasarkan perkataan tersebut. Huruf dan Papan
bucida?
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan Putih
b) Apakah sifat yang terdapat pada
pokok bucida? pelajaran hari ini.
EK2: Pemikiran
Keusahawanan

Jawapan:
a) Pernah/Tidak
b) dahan bertingkat-tingkat/ saiz daun
PRAKTIKUM

kecil

Langkah 1
(15 minit) Teks ‘Bucida Yang Cantik’ 1. Murid diminta untuk membaca teks ‘Bucida BBM: Teks
yang Cantik’ yang terdapat dalam buku teks ‘Bucida Yang
secara mentalis. Cantik’
FASA 2. Murid dipilih secara rawak untuk membaca teks
IMAGINASI tersebut secara mekanis dan teks tersebut EK2: Pemikiran
dijelaskan oleh guru. Keusahawanan
3. Mereka diminta untuk menggariskan maklumat-
maklumat penting dalam teks tersebut.
3. Murid yang lemah dibimbing oleh guru semasa
mereka menggariskan maklumat dalam teks.

Langkah 2
(15 minit) 1. Setiap ahli kumpulan diberi sehelai kertas sebak Kemahiran
dan marker. Berfikir: menjana
2. Mereka dikehendaki mencatat maklumat yang idea
FASA mereka diperolehi daripada teks ‘Bucida yang
PERKEM Cantik mengikut kreativiti masing-masing. Nilai Murni:
PRAKTIKUM

BANGAN 3. Setiap wakil kumpulan diminta untuk tampil ke Bekerjasama


hadapan dan membaca maklumat yang
disenaraikan oleh kumpulan masing-masing. BBM:
4. Guru membetulkan hasil kerja setiap kumpulan. Kertas sebak dan
pen marker

Langkah 3
(20 minit) Pengayaan 1. Murid-murid diminta untuk membuat latihan Nilai:
Guru memberikan latihan pengayaan kepada dalam buku aktiviti. Saling membantu
setiap murid.
FASA 2. Murid dikehendaki membaca teks dan
TINDAKAN mencatat maklumat dalam buku aktiviti. BBM:
3. Guru membantu murid-murid untuk Buku Latihan
mendapatkan maklumat daripada petikan.
.
Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat kesimpulan terhadap isi Nilai
(5 minit)  Kognitif pelajaran hari ini.
Bertanggungjawab
Kasih Sayang
Murid mendengar penerangan guru tentang
rumusan isi pelajaran dan memberikan respon a. Apakah yang kita belajar hari ni?

 Sosial 2. Guru memberikan pujian atas sikap dan usaha


murid pada hari ini.
Guru memuji murid dan memberikan motivasi
kepada murid.
PRAKTIKUM

Refleksi Guru Pelatih:
