Anda di halaman 1dari 12

` RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1.Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2.Tahun : 4 Genius
3.Bilangan Murid : 39 orang
4.Tarikh : 8 Ogos 2019
5.Hari : Khamis
6.Masa : 9.40 pagi – 10.40 pagi
7.Tema : Bumi Indah Rakyat Bertuah
8.Tajuk : Manusia dan Alam Sekitar

9. Kemahiran fokus: Aspek Tatabahasa


10.Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks
11.Standard Pembelajaran
5.1.7 Memahami dan menggunakan kata bantu, kata perintah dan kata pemeri dengan
betul dan mengikut konteks.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat ;
I. Membina sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat menggunakan kata bantu yang
terdapat dalam petikan teks Berkebun. (Fokus) S.P 3.6.1

13. Sistem bahasa


 Tatabahasa : sintaksis
 Kosa kata : mesti, dapat, boleh
 Sebutan dan intonasi : jelas dan betul
 Ejaan
14. Pengisian kurikulum / Elemen merentasi kurikulum
Ilmu : Sains
Nilai Murni : Kerajinan, Kerjasama
TMK : Belajar melalui TMK

1
Keusahawanan : EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB : menghubung kait, menganalisis
 KP : verbal linguistik, interpersonal
 BCB : mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam
petikan.
 Teknik : soal jawab, perbincangan
 Pembelajaran Kontekstual
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)


Bil
Bahan / Alatan Jumlah
.
1 layar tv, kotak dan speaker 1
2 kertas sebak 6
3 Kertas Sebak
Lembaran kerja
4  pengayaan 30
 pemulihan 10

17. Pengetahuan sedia ada:


1. Murid pernah menggunakan kata bantu dalam perbualan seharian.

2
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
PENGURUSA 1. Kebersihan kelas. 1. Murid memastikan kelas bersih Peralatan yang sesuai.
N BILIK 2. Persediaan murid untuk dan mereka bersedia untuk
DARJAH belajar. belajar.
(2 MINIT)
Set Induksi 1. Teka perkataan 1. Guru melukis kotak perkataan 1. BBM
(5 Minit) “Hangman” kosong pada papan putih.  Video lagu ayat
2. Murid meneka huruf 2. Murid meneka huruf untuk tunggal dan ayat
secara rawak untuk mengisi pada kotak kosong pada majmuk
meneka perkataan. papan putih. 2. Didik Hibur
3. Guru akan melukis hangman satu  Menyanyikan lagu
persatu daripada kepala hingga
kaki jika huruf yang disebut murid 3. KB
adalah salah.  Menghubung kait
4. Guru terus melukis hangman
Jawapan perkataan : sehingga murid dapat meneka 4. BCB
Pencemaran alam sekitar perkataan pada papan putih.  Memproses
Jangkaan soalan 5. Guru mengaitkan tajuk maklumat.
1. Apakah contoh pengajaran.
pencemaran alam
 KB
sekitar?
Menjana idea
Jangkaan jawapan
1. Pencemaran sungai,
pencemaran udara
dan pembuangan
sampah.
Langkah 1
(5 minit) 1. Guru melukis peta bulatan kata 1. Pendekatan
bantu aspek di papan putih. induktif
2. Guru menerangkan penggunaan
kata bantu aspek beserta contoh. 2. Pembelajaran
3. Murid secara rawak dipilih untuk Kontekstual
1. Guru melukis peta membina satu ayat lengkap Menghubungkaitkan
bulatan kata bantu aspek dengan menggunakan kata bantu dengan

3
di papan putih. yang tersedia. pengalaman dalam
2. Guru menerangkan kata 4. Murid disoal jawab berdasarkan kehidupan.
bantu beserta contoh. ayat yang diberikan tentang
fungsi penggunaan kata bantu. 3. Teknik
Contoh ayat 5. Guru memberikan penerangan Soal jawab
1. Mereka sedang dan membetulkan jawapan murid
mengutip sampah. kurang tepat. 4. KP
2. Iman telah memenangi Interpersonal
pertandingan itu. Verbal linguistik
3. Harimau akan pupus
lima tahun lagi. 5. Nilai Murni
Hemah tinggi

Jangkaan Soalan
1. Apakah kata bantu yang
terdapat dalam ayat?
2. Apakah perbezaan
penggunaan kata bantu
dalam tiga ayat
tersebut?.
Jangkaan Jawapan
1. Sedang, telah, akan
2. Perbezaan suasana dan
masa.

Langkah 2 Layar TV dan kotak 1. Murid diberi kotak yang berisi 1. BBM
(20 minit) beracun kata bantu aspek.  Layar tv dan
2. Kotak dihantar antara murid speaker.
sambil muzik dimainkan dan
apabila muzik berhenti pada 2. KP
seseorang murid, murid tersebut  Verbal linguistik
perlu mengambil satu kad kata

1. Penggunaan kotak bantu. 3. Pembelajaran


beracun dan layar tv 3. Pada kad kata bantu juga Kontruktivisme
2. Murid membaca kata terdapat pilihan nombor yang

4
bantu aspek yang menentukan grafik pada layar tv. 4. KB
dicabut. 4. Murid tersebut akan membina  Menjana Idea
3. Murid memilih no yang satu ayat menggunakan kata
tertera pada kad kata bantu aspek berdasarkan grafik 5. Teknik
bantu aspek. pada layar tv.  Soal Jawab
4. Murid membina ayat 5. Guru menulis ayat yang
lengkap secara lisan
dilafazkan secara lisan oleh murid 6. PAK-21
berdasarkan grafik pada pada papan putih.  Berkomunikasi
layar tv. 6. Murid dibimbing oleh guru untuk secara lisan dengan
5. Guru membimbing murid menjelaskan lagi ayat dengan berkesan.
yang lemah untuk kata bantu aspek yang betul.
membina ayat lengkap.
Langkah 3 1. Murid diberikan teks bertajuk 1. BBM
(25 minit) 1. Penggunaan teks berkebun.  Teks, kertas sebak
(Lampiran) 2. Secara berkumpulan, murid perlu dan lembaran Kerja
2. Murid menyenarai kata menyenaraikan kata bantu aspek
bantu aspek pada kertas yang terdapat dalam teks pada 2. Pembelajaran
sebak dalam bentuk peta kertas sebak melalui peta buih. Konstuktivisme
buih. 3. Dengan menggunakan kata
bantu tersebut, murid menulis 3. Pembelajaran
ayat lengkap pada kertas sebak. Koperatif
4. Secara berkumpulan murid
membentangkan ayat yang telah 4. KP
Contoh Ayat ditulis.  Interpersonal
 Ali sudah sampai ke 5. Guru membetulkan hasil  Verbal linguistik
sekolah pagi tadi. penulisan murid.
 Saya masih bersengkang 5. Nilai Murni
mata untuk menyiapkan  Kerjasama
tugasan yang diberi.  Toleransi
 Amir telah menyiram
pokok bunga itu. Penilaian Objektif (i)
 Fatin akan pergi ke
sekolah pada petang ini.

5
3. Murid menulis ayat
menggunakan kata bantu Pengayaan
aspek. 1. Murid penggayaan diberi
4. Murid membentang hasil lembaran kerja.
kerja di hadapan kelas.
Aktiviti Pemulihan
5. Guru membuat penilaian
1. Murid yang belum menguasai
pada hasil kerja murid.
topik diberikan lembaran kerja
pemulihan.
Lembaran Kerja
Pengayaan
Lampiran 5
Lembaran Kerja Pemulihan
Lampiran 6
Penutup Kognitif 1. Guru memberikan pujian atas
( 5 minit) 1. Rumusan isi pelajaran penglibatan aktif murid sepanjang 1. Ilmu
proses PdP.  Pendidikan Moral
Sosial 2. KB
1. Pujian atas usaha dan  Merumus idea
kejayaan murid. 3. Nilai
 Menghargai

18. Refleksi.

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

6
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

19. Penilaian Pensyarah / Guru Pembimbing

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Lampiran 1

7
P E N C E M A R A N

A L A M

S E K I T A R

Lampiran 2

8
Belum
Masih
Akan

Kata Bantu
Aspek

Sudah
Telah

Pernah

Lampiran 3

Lampiran 4

Pada waktu pagi, Amirul mengikut bapanya ke kebun untuk membersihkan kebun. Pada pukul 7 pagi
9 Amirul melihat peralatan berkebun masih tersimpan
Amirul dan bapanya sudah berada di kebun tersebut.
elok di pondok kebun itu. Dia berfikir apakah yang akan dilakukan bapanya untuk mengemas kebun
tersebut.
dan membuang sampah daripada sungai. Seterusnya setelah selesai kerja yang dilakukan, Amirul
bertanya kepada bapanya.
Amirul: Ayah, kenapa kita perlu membersih kawasan kebun ini?
Bapa: Kawasan ini dinamakan alam sekitar. Alam sekitar yang terpelihara akan dapat mendamaikan jiwa
kita. Persekitaran bersih dan indah sesuai dijadikan tempat tinggal. Hutan ini juga menjadi habitat flora dan
fauna.
Amirul: Bagaimanakah dengan sungai?
Bapa: Sungai yang bersih merupakan sumber air kepada kita. Kita perlu memelihara sungai dan lautan
agar tidak tercemar supaya pelbagai jenis ikan dapat terus membiak.
Amirul: Oh begitu, saya akan berusaha untuk menjaga alam sekitar kita supaya tidak dicemari.

Pada waktu pagi, Amirul mengikut bapanya ke kebun untuk membersihkan kebun. Pada pukul 7 pagi
Amirul dan bapanya sudah berada di kebun tersebut. Amirul melihat peralatan berkebun masih tersimpan
elok di pondok kebun itu. Dia berfikir apakah yang akan dilakukan bapanya untuk mengemas kebun
tersebut.
Setelah satu jam di kebun. Amirul bersama bapanya telah memotong rumput, membakar sampah sarap,
dan membuang sampah daripada sungai. Seterusnya setelah selesai kerja yang dilakukan, Amirul
bertanya kepada bapanya.
Amirul: Ayah, kenapa kita perlu membersih kawasan kebun ini?
Bapa: Kawasan ini dinamakan alam sekitar. Alam sekitar yang terpelihara akan dapat mendamaikan jiwa
kita. Persekitaran bersih dan indah sesuai dijadikan tempat tinggal. Hutan ini juga menjadi habitat flora dan
fauna.
Amirul: Bagaimanakah dengan sungai?
Bapa: Sungai yang bersih merupakan sumber air kepada kita. Kita perlu memelihara sungai dan lautan
agar tidak tercemar supaya pelbagai jenis ikan dapat terus membiak.
Amirul: Oh begitu, saya akan berusaha untuk menjaga alam sekitar kita supaya tidak dicemari.

Lampiran 5

10
sudah

Kata
telah Bantu masih
Aspek

akan

Lampiran 6 (Lembaran kerja pengayaan)

11
Bina ayat menggunakan kata bantu yang diberikan.

1. Telah :

______________________________________________________________________

2. Akan

______________________________________________________________________

3. Sedang

4. Masih

5. Sudah

______________________________________________________________________

Lampiran 7 (Lembaran kerja pemulihan)

Kenal pasti kata bantu dalam ayat berikut

Ayat Kata Bantu


Ali sedang memasak nasi goreng.
Bas itu belum sampai di stesen.
Ahmad akan pulang dari tempat kerja pada pukul 1

petang.
Amin telah memenangi tempat pertama dalam

pertandingan itu.
Zaki masih menunggu kepulangan kucingnya yang hilang

tempoh hari.

12
