Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 35 orang
4. Tarikh : 30 September 2020
5. Hari : Rabu
6. Masa : 7.35 pagi hingga 8.35 pagi
7. Tema : Mari Bertani
8. Tajuk : Pertanian dan Penternakan

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa – Kata Adjektif

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks.
i) cara
ii) perasaan
iii) pancaindera
iv) waktu

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan lima daripada sembilan kata adjektif yang terdapat dalam
petikan teks.
ii. Membina lima ayat dengan menggunakan kata adjektif mengikut konteks.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Kata Adjektif

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Moral dan kewarganegaraan
 Nilai Murni: hemah tinggi, menghargai, patriotisme dan bertanggungjawab.
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, mengujarkan dialog
secara spontan.
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait cerita yang dilihat dengan situasi
sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Cangkul / penyiram pokok bunga / pokok bunga 1
2 Video Kata Adjektif 1
3 Petikan Teks ‘Buah Cempedak’ 30
4 Sampul surat 6
5 Kertas sebak 6
6 Pen Marker 6
7 Kertas Warna 4
Lembaran kerja:
7 Pengayaan 25
Pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa menggunakan kata adjektif dalam pertuturan harian.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang
BILIK DARJAH kelas bersih dan sesuai
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(2 minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar
Set Induksi Simulasi : BBM
(5 minit) - Guru menjadi 1) Guru melakonkan  cangkul
seorang petani. simulasi sebagai  penyiram
- Guru seorang petani. pokok bunga
mengekspresikan  pokok bunga
perasaan melalui 2) Murid perlu meneka KB
aktiviti yang kata adjektif perasaan  Menghubung
dilakonkan yang dilakonkan oleh kait
sebagai seorang guru. KP
petani.  Verbal
- Contohnya, guru 3) Murid menjawab
linguistik
membuat ekspresi soalan yang
 Interpersonal
sedih, penat dan ditanyakan oleh guru.

gembira menjadi
4) Guru BCB
seorang petani.
menghubungkaitkan  Memproses
jawapan murid maklumat
Situasi 1 :
dengan isi pelajaran
- Seorang petani
pada hari ini. Pembelajaran
penat melakukan
Kontekstual
kerja sebagai
 Menghubungk
seorang petani
aitkan kata
- Seorang petani
adjektif
penat kerana hasil
dengan
tanamannya kali
pengalaman
ini tidak menjadi
dalam
kerana musim
kehidupan
kemarau
- Akhirnya setelah
lama menunggu,
hasil tanaman
yang ditanam
telah berjaya
membuahkan hasil
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Soalan Guru:
 Apakah kata
adjektif yang
boleh kamu
nampak
daripada
simulasi yang
guru lakonkan
sebentar tadi?

Jangkaan Jawapan
oleh murid:
 sedih, penat
dan gembira
Langkah 1 Video Kata Adjektif Aktiviti 1 BBM
(10 minit) 1) Murid ditayangkan Video Kata Adjektif
dengan video kata Perasaan
adjektif https://www.youtube.
https://www.youtube.co com/watch?
m/watch? v=98nCidEwxUQ
Kata Adjektif : v=98nCidEwxUQ KB
- laju 2) Murid diberikan satu  Pengajaran yang
- seronok petikan teks. boleh didapati
- kuning
- masam 3) Murid perlu Teknik
- tumpul menyenaraikan lima  Soal jawab (TB: 7.
- lembut daripada sembilan Menyoal dan
- empuk kata adjektif yang menyelesaikan
- harum terdapat dalam masalah)
- puas petikan teks tersebut.
4) Beberapa orang KP
murid datang ke  Interpersonal
hadapan dan menulis  Verbal linguistik
satu kata adjektif  Kinestetik
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
yang dijumpai.
Nilai Murni
 Bekerjasama
 Tolong menolong
 Bertolak ansur

Pembelajaran
Kontekstual
 Menghubungkait
kata adjektif
dengan situasi
sebenar.

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Sampul surat : Aktiviti 1 BBB


(18 minit) 1) Ketua kumpulan bagi  Kad kata kunci
sampul 1
setiap lajur perlu  Sampul surat
datang ke hadapan.
sampul 2
Pendekatan
2) Ketua kumpulan  Induktif
sampul 3
diberikan sekeping
sampul surat yang KP
sampul 4
mengandungi kata  Interpersonal
adjektif dan sehelai
sampul 5  Verbal Linguistik
kertas sebak.
 Kinestetik
sampul 6
3) Kata adjektif yang
PAS
diperoleh perlu
 Bertanggungjawab
dilekatkan pada kertas
sebak.
EK
4) Orang yang pertama
 EK1:1.4
 EK5.5.1
5) Setiap kumpulan perlu
membina ayat daripada
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
kata adjektif yang
diperoleh.

6) Setiap kumpulan perlu


membentangkan ayat
yang telah dibina
daripada kata adjektif Penilaian Objektif
itu. (ii)
Langkah 3 Kertas Warna Aktiviti 1 BBB
(23 minit) 1) Murid dipaparkan 2) Traffic Light
laju
dengan kad imbasan
yang mengandungi
penat
kata adjektif. Ciri PA21
Berkomunikasi
bangun
2) Murid perlu secara lisan dan
mengkelaskan kata tulisan dengan
mengantuk
adjektif dan bukan kata berkesan
adjektif pada lembaran
gembira yang diberikan oleh KP
guru.  Verbal linguistik

berjalan Kata Bukan  Kinestetik


Adjektif Kata  Interpersonal
Adjektif
sedih
EK
 EK1:1.10
cermat

3) Murid menyemak
jawapan yang dibuat
setelah berbincang
bersama-sama guru.

Aktiviti 2
Pengayaan
Pengayaan 1) Murid menyusun
k n i g u n huruf supaya
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
s t a n p a membentuk satu
p a e c t perkataan iaitu ‘kata
k u b s u adjektif’.
k u a l n 2) Murid perlu membina
s a m i n ayat daripada kata
adjektif itu.

Pemulihan Pemulihan
1) Murid perlu mencari
kata adjektif di dalam Penilaian Objektif
teka silang kata. (ii)
Penutup Kognitif BBB
(5 minit)  Rumusan isi 1) Murid membuat 4) Peta i-Think
pelajaran rumusan dan nilai
murni yang telah KB
diperoleh dengan  Merumus
Sosial menggunakan peta i-
 Pujian atas usaha Think. Nilai
dan kejayaan  Tanggungjawab
 Kesyukuran
 Bekerjasama

PAS
 Bertanggungjawab
2) Murid diberikan pujian
oleh guru.
KP
 Verbal linguistik
3) Murid akan
 Intrapersonal
menyatakan
‘perasaan’ di dalam
‘Parking Lot’ terhadap
pembelajaran pada
hari ini.
18. Refleksi
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

Senaraikan kata adjektif dalam petikan di bawah.

Buah Cempedak

Alisa dan keluarganya ke pasar tani. Mereka ingin membeli buah cempedak. Mereka teringin
makan cempedak. Ibu Alisa, iaitu Puan Siti berjalan laju menuju ke gerai buah-buahan.
Ibunya amat mahir akan selok-belok tempat itu kerana selalu datang ke situ.
Mereka sangat seronok apabila cempedak ada dijual di gerai itu. “Puan, cuba lihat
kulit cempedak ini. Jika berwarna kuning, tiada lubang atau bekas gigitan serangga,
maknanya buah itu masak dan elok. Hal ini dibimbangi isi cempedak tidak elok dan masam,”
kata penjual itu.
Encik Zul memegang cempedak itu. Dari kulitnya sudah tumpul yang bermaksud
sudah masak.
“Alisa, cuba tekan kulit cempedak ini. Kulitnya lembut kerana boleh ditekan dan isinya
empuk. Ini menandakan cempedak ini sudah masak,” jelas Encik Zul.
“Buah ini harum baunya, Alisa. Isinya tentu telah masak,” kata Puan Siti. Encik Zul
mengangguk tanda setuju untuk memilih dan membeli cempedak itu. Mereka puas hati
melihat cempedak itu.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Lembaran Kerja Pengayaan

Susun huruf ini supaya membentuk satu perkataan. Kemudian, bina ayat daripada perkataan itu.

k n i g u n

s t a n p a
p a e c t

k u b s u

k u a l n

s a m i n

k i n c a t

Lembaran Kerja Pemulihan


Cari kata adjektif yang tersembunyi dalam kata adjektif

W R Q C Y U Z T B R

B Y L A M B A T I Z
U I R N K I X G S Q

S P G T Z K N E I W

U J T I F A B A N M

K A E K J H M T G E

P U B N W A N G I R

O H A L L L K Y O A

R P L O N I P I S H

K E C E W A I Q E M

Lembaran Kerja Pemulihan


Cari kata adjektif yang tersembunyi dalam kata adjektif

W R Q C Y U Z T B R

B Y L A M B A T I Z

U I R N K I X G S Q

S P G T Z K N E I W

U J T I F A B A N M

K A E K J H M T G E

P U B N W A N G I R

O H A L L L K Y O A

R P L O N I P I S H

K E C E W A I Q E M
