Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut konteks.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat bertutur dan menjelaskan sesuatu perkara berdasarkan maklumat.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh bertutur dan membuat simulasi berdasarkan maklumat yang diberi.
1. set induksi dan penerangan guru kepada murid.
2. Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang jelas serta tepat.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Minta murid bertutur tentang bunga kebangsaan dengan jelas.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Murid membuat simulasi berdasarkan maklumat yang diberi.
1. 5. Murid melengkapkan dialog pada buku aktiviti .
2. 6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Cinta akan Negara
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Keusahawanan
KEMAHIRAN BERFIKIR Menjanakan Idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat bertutur dengan intoasi dan inovasi dengan betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera

2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan bukan sastera dengan sebutan yang betul
STANDARD PEMBELAJARAN
dan intonasi yang sesuai (iv) petikan bukan sastera
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh membaca dan memahami perkataan.
3. 1. Murid membaca perkataan pada kad imbasan dengan kuat.
2. Murid mendengar penerangan dan fahami.
AKTIVITIPENGAJARAN & 4. 3. Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi dengan jelas.
PEMBELAJARAN (P&P) 5. 4. Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti.
5. Murid cuba membuat rumusan dengan bimbingan guru.

BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, kad imbasan, buku aktiviti


PENERAPAN NILAI Cinta akan negara
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat membaca petikan dan melengkapkan peta buih dengan tepat.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L
TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan
STANDARD PEMBELAJARAN 3.3. 1 Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara (ii) berpandu
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menulis karangan.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh menulis karangan jenis cerita.
1. Murid membaca petikan dengan kuat.
2. Murid mendengar penerangan dan fahami .
AKTIVITIPENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
3. Murid cuba menulis karangan jenis cerita dengan bimbingan guru.
4. Murid menulis karangan yang terdapat pada buku aktiviti dengan bimbingan guru.
5. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Cinta akan negara
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR Menjanakan idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menulis karangan dengan petunjuk gambar yang terdapat dalam teksnya.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera

STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 Melafazkan dan mengenal pasti ciri-ciri pantun (iii) format penulisan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mengenal pasti format penulisan pantun.
KRITERIAKEJAYAAN Murid dapat menulis pantun dengan mengikut formatnya.
1. Set induksi dan penerangan guru.
2. Murid melafazkan pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul secara didik hibur.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Murid dibimbing mengenalpasti format menulis pantun dan fahami.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Guru menerangkan format penulisan pantun serta minta murid menulisnya mengikut format.
5. Murid mengenal pasti ciri-ciri pantun serta menulis pantun mengikut formatnya.
6. Murid cuba merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Semangat kemasyarakatan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat mengenalpasti format pantun serta menulis pantunnya dengan betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L
TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

5.3.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan ayat mengikut konteks (iii) ayat tanya dengan
STANDARD PEMBELAJARAN
kata tanya
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat memahami dan mengenalpasti ayat tanya dengan kata tanya.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh menyatakan ayat tanya.
1. Murid meneliti gambar dan membaca dialog dengan kuat.
2. Murid mendengar penerangan guru.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Murid dibimbing memahami dan mengenalpasti ayat tanya dengan kata tanya.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Murid cuba menyatakan ayat tanya yang terdapat dalam dialognya.
5. Murid melengkapkan ayat pada buku dengan kata tanya yang betul.
6. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Cinta akan Negara
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat melengkapkan ayat tanya dengan kata tanya yang betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
Sayangi Malaysia TAJUK Unit 21 Negara
TEMA
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

STANDARD PEMBELAJARAN 5.3.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan ayat mengikut konteks (iv) ayat perintah
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat memahami dan mengenalpasti ayat perintah.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh menyatakan ayat perintah.
1. Murid meneliti gambar dan membaca dialog dengan kuat.
2. Murid mendengar penerangan guru.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Murid dibimbing memahami dan mengenalpasti ayat perintah.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Murid cuba menyatakan ayat perintah yang terdapat dalam dialognya.
5. Murid melengkapkan ayat pada buku dengan kata perintah yang betul.
6. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI patriotisme
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Muri Murid dapat melengkapkan ayat perintah dengan kata tanya yang betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L
TARIKH/HARI MASA
TEMA Wang dan Perbelanjaan TAJUK Unit 22 Urus Wang
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.3 Mendengar, dan memberikan respons dengan membuat tafsiran terhadap (ii) pesanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mendengar dan memberikan respons.
KRITERIAKEJAYAAN Murid dapat membuat simulasi dengan bimbngan guru.
1. Murid membaca dialog dengan penuh perasaan dan cuba membuat penerangan.
2. Guru memberikan penerangan kepada murid.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Murid dibimbingan memberikan respons berdasarkan dialog yang diberi.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Murid membuat simulasi dalam kumpulan dengan bimbingan guru.
5. Murid membaca dialog dan melengkapnya dalam buku aktiviti.
6.Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Berjimat cermat
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Kreatif dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR Menjanakan idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat memberikan respons serta melengkapkan dialognya dengan tepat.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
TEMA Wang dan Perbelanjaan TAJUK Unit 22 Urus Wang
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2 Membaca dan memahami (iii) perenggan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menjawab soalan bertumpu.
KRITERIAKEJAYAAN Murid dapat membaca dan memahami ayat.
1. Murid membaca kosa kata pada kad imbasan dengan kuat.
2. Murid membaca ayat dengan sebutan dan intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
AKTIVITIPENGAJARAN & 3. Murid mendengar penerangan dan fahami.
PEMBELAJARAN (P&P) 4. Murid menjawab soalan bertumpu berdasarkan perenggan yang dibaca.
5. Murid menyelesaikan latihan kefahaman pada buku aktiviti.
6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, kad imbasan, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI rasional
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Keusahawanan
KEMAHIRAN BERFIKIR Menjanakan Idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menjawab soalan berdasarkan perenggan yang dibaca dengan betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L
TARIKH/HARI MASA
TEMA Wang dan Perbelanjaan TAJUK Unit 22 Urus Wang
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD PEMBELAJARAN 3.2.2 Membina dan menulis jawapan pemahaman dengan berdasarkan soalan (i )bertumpu
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat membina jawapan pemahaman.
KRITERIAKEJAYAAN Murid dapat menulis jawapan.
1. Murid meneliti gambar dan fahami.
2. Murid membaca ayat dengan sebutan dan intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan dan fahami.
AKTIVITIPENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
4. Murid membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan gambar serta perenggan yang
diberi.
5. Murid menyelesaikan latihan pemahaman pada buku aktiviti.
6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, kad imbasan, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Berjimat cermat
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Keusahawanan
KEMAHIRAN BERFIKIR Menjanakan Idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menulis jawapan berdasarkan pemahaman yang dibaca dengan betul.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L


TARIKH/HARI MASA
TEMA Wang dan Perbelanjaan TAJUK Unit 22 Urus Wang
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan bahasa serta
STANDARD KANDUNGAN
mempersembahkannya secara kreatif.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.1 Mencipta secara separa terkawal dan mempersembahkan (ii) pantun empat kerat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mencipta pantun berdasarkan gambar.
KRITERIAKEJAYAAN Murid dapat melafazkan pantun.
1. Set induksi – pantun empat kerat serta bergambar.
2. Murid dibimbing membaca ayat dengan intonasi dan inovasi dengan betul.
3. Murid mendengar penerangan dan fahami.
AKTIVITIPENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
4. Murid mencipta pantun berdasarkan gambar kemudian melafazkannya dengan bimbingan
guru.
5. Murid melengkapkan pantun dalam buku aktiviti.
6. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Kasih sayang
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM TMK
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat mencipta pantun empat kerat berdasarkan gambar yang diberi.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2L
TARIKH/HARI MASA
TEMA Wang dan Perbelanjaan TAJUK Unit 22 Urus Wang
STANDARD KANDUNGAN 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
STANDARD PEMBELAJARAN 5.3.2 Memahami dan mengenal pasti penggunaan ayat mengikut konteks (i) ayat dasar
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mengenal pasti penggunaan ayat dasar.
KRITERIAKEJAYAAN Murid boleh menyebut ayat dasar dengan tepat.
1. Murid membaca dan mengenal pasti ayat dasar dalam ayat.
2. Murid mendengar penerangan guru.
AKTIVITIPENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
3. Murid cuba memberi ayat dasar yang lain secara berkumpulan.
4. Murid menulis ayat dasar yang betul dengan bimbingan guru.
5.Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.
BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti
PENERAPAN NILAI Berjimat cermat
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM Keusahawanan
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat mengenal pasti dan menulis ayat dasar dengan tepat.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
