Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 33 orang
4. Tarikh : 23 November 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi
7. Tema : Mari Bertani
8. Tajuk : Kata Hubung

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa – Kata Hubung

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.3 Memahami dan menggunakan kata hubung mengikut konteks.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyebut empat daripada lima kata hubung yang terdapat dalam video
“Fahami Kata Hubung” dengan betul.
ii. Menyenaraikan empat daripada enam kata hubung yang terdapat dalam teks
petikan “Khasiat Buah Naga” dengan betul.
iii. Menjawab 10 daripada 12 soalan kuiz berkaitan kata hubung dengan tepat.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi : Jelas dan kuat
 Ejaan dan tanda baca : Betul dan tepat

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan alam sekitar
 Nilai Murni: hemah tinggi, menghargai dan bertanggungjawab.
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, belajar melalui TMK
 Elemen Keusahawanan: EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati
dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait video yang ditayangkan dengan
situasi sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Kemahiran Berfikir Aras Tinggi : Murid dapat memberi pelbagai jawapan yang
rasional kepada soalan yang ditanyakan oleh guru.

17. Amalan Pedagogi Masa Kini : Komunikasi dan Kolaborasi, Kemahiran Berfikir Aras
Tinggi (KBAT)

18. Kemahiran Insaniah : Kemahiran Kerja Berpasukan, Kemahiran Kepimpinan,


Kemahiran Berkomunikasi, Kemahiran Keusahawanan, Pembelajaran Sepanjang
Hayat Dan Pengurusan Maklumat, Etika dan Moral Profesional, Pemikiran Kritis dan
Kemahiran Penyelesaian Masalah.

19. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1 Buah naga, pisang, kedondong, betik 1
2 Slaid POWERPOINT Kata Hubung 1
3 Video Fahami Kata Hubung 1
4 Teks ‘Khasiat Buah Naga’ 33
5 Peta I-think 33
6 Soalan Kuiz 14
Lembaran kerja:
7 Pengayaan 28
Pemulihan 5

20. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa menggunakan kata hubung dalam pertuturan harian.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas Peralatan yang
Bilik Darjah  Persediaan murid untuk bersih dan mereka sesuai
(2 Minit) belajar bersedia untuk belajar

Set Induksi Simulasi : 1) Murid diperkenalkan BBM


(5 minit) dengan beberapa jenis  Buah-buahan
buah-buahan seperti
pisang, pei, kedondong, KB
betik dan buah naga.  Menjana idea
Ayat yang disampaikan
 Menghubung kait
oleh guru : 2) Murid meneka nama
Buah kegemaran saya ialah buah-buahan yang
BCB
buah naga dan buah ditunjuk oleh guru.
 Memproses
kedondong. Buah naga
3) Murid mendengar ayat maklumat
mempunyai rasa manis
yang disampaikan oleh
atau masam mengikut
guru. KP
jenisnnya manakala buah
 Interpersonal
kedondong pula
4) Murid mengenalpasti  Verbal linguistik
mempunyai rasa yang
kata hubung yang
sangat masam. Saya suka
terdapat dalam ayat
makan buah kedondong Pembelajaran
yang disampaikan oleh
sambil dicicah serbuk Kontekstual
guru.
asam.  Menghubungkait
pengalaman
5) Murid menjawab soalan
Soalan Guru : dalam kehidupan
yang diberikan oleh
1) Berdasarkan simulasi
guru.
sebentar tadi, apakah Kemahiran
kata hubung yang 6) Guru mengaitkan aktiviti insaniah:
terdapat dalam ayat dengan tajuk pelajaran.  kemahiran
tersebut ? komunikasi

Jangkaan Jawapan: Elemen


1) dan, atau, manakala, keusahawan:
sambil  EK 1: 1.14

Tajuk pelajaran :
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Kata Hubung
Langkah 1 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBM
(15 minit) 1) Slaid Powerpoint “Kata 1) Murid ditayangkan  Slaid Powerpoint
Hubung” dengan slaid “Kata Kata Hubung
Hubung”.  Video Fahami
Kata Hubung
2) Murid membaca contoh
kata hubung gabungan KB

2) Kata hubung ialah dan pancangan.  Menjana idea


perkataan yang
menggabungkan dua 3) Murid menyenaraikan BCB
atau lebih ayat tunggal lima daripada lapan  Memproses
menjadi satu ayat contoh kata hubung maklumat
majmuk. yang mereka ketahui.

KP
Aktiviti 2 Aktiviti 2  Verbal linguistik
1) Video “Fahami Kata 1) Murid ditayangkan
Hubung” dengan video “Fahami Pembelajaran
Kata Hubung”. Kontekstual
 Menghubungkait
2) Murid memberi tumpuan pengalaman
kepada video yang dalam kehidupan
2) Video ini menerangkan ditayangkan.
tentang lima contoh ayat Kemahiran
pelbagai situasi yang 3) Murid membaca ayat insaniah:
mengandungi kata yang terdapat pada  kemahiran
hubung seperti dan, sarikata di dalam video komunikasi
kerana, sambil, lalu dan tersebut.  kemahiran
manakala. pembelajaran

4) Murid menyatakan kata sepanjang hayat


3) Contoh ayat yang  moral dan etika
hubung yang terdapat
mengandungi kata profesional
dalam video tersebut.
hubung di dalam video :
 Menara Condong Penilaian Objektif (i)
Teluk Intan telah
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
menjadi pusat
pelancongan dan
tersemat di jiwa
penduduk Hilir Perak.
 Mei Lin memakai
cheongsam manakala
Sanggeta memakai
punjabi.
 Adik menangis kerana
sepit kesayangannya
patah.
 Ibu sedang menyapu
sampah sambil
mendengar lagu.
 Pemuda yang berbaju
belang itu abang
saya.

Langkah 2 BBM
1) Teks Khasiat Buah
(12 minit) 1) Murid diedarkan dengan
Naga  Teks Khasiat
teks ‘Khasiat Buah
Buah Naga
Naga’.
 Papan I-Think

2) Murid membaca teks


secara mekanis dengan KB
bimbingan guru.  Menganalisis teks

3) Beberapa orang murid


(Lampiran 1)
dipilih untuk membacakan BCB
teks tersebut dengan  Memproses
2) Intonasi dan sebutan :
intonasi yang kuat dan maklumat
Kuat dan jelas
sebutan yang jelas.
3) Peta buih KP

4) Murid menyenaraikan  Verbal linguistik


kata hubung yang
terdapat dalam teks Pedagogi terkini
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
tersebut.  Pemikiran kritis:
Menggunakan

5) Murid mengisi peta buih KBAT (Peta I-

dengan kata hubung Think)

yang betul yang terdapat


di dalam teks. Elemen
4) Jawapan berdasarkan
keusahawan:
teks :
 EK 1: 1.14
 yang 6) Guru membetulkan
 kerana kesalahan murid serta-
Penilaian Objektif
 serta merta.
(ii)
 dan
 atau
 manakala

Langkah 3 Kuiz 1) Murid dipaparkan 12 BBM


1) Pilih kata hubung yang soalan kuiz tentang kata
(25 minit)  Soalan Kuiz
betul berdasarkan ayat. hubung.
 Kad trafik

2) Murid membaca soalan


KB
yang ditayangkan.
 Menganalisis

3) Murid menjawab soalan


dengan jawapan yang BCB
betul.  Memproses
maklumat
4) Guru menyemak
jawapan murid-murid. KP
 Verbal linguistik
5) Guru membuat
pembetulan serta-merta Pembelajaran
sekiranya terdapat Koperatif
kesilapan.  Perbincangan

Pengayaan Penilaian Objektif


Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pengayaan (iii)
 Murid perlu menggariskan
kata hubung yang betul
berdasarkan ayat.
(Lembaran 1)

Pemulihan

Pemulihan
 Murid perlu memadankan
ayat dan kotak kata
hubung yang betul.
(Lembaran 2)

Penutup Kognitif
(5 minit) Rumusan isi pelajaran 1) Murid merumuskan isi KB
Kata hubung ialah pelajaran pada hari ini.  Merumus
perkataan yang
menghubungkan dua atau 2) Murid menjawab soalan KP
lebih ayat tunggal menjadi daripada guru.  Verbal linguistik
ayat majmuk.  Intrapersonal
3) Guru memberi ganjaran
Soalan guru : kepada murid yang Kemahiran Berfikir
1) Pada pendapat kamu telah menunjukkan Aras Tinggi (KBAT)
apakah kepentingan kesungguhan dalam
bertani ? aktiviti yang Pedagogi terkini:
dilaksanakan. Pemikiran kritis
Jangkaan Jawapan :
1) Memberi peluang
pekerjaan
2) Meningkatkan ekonomi

Sosial
Pujian atas usaha dan
kejayaan

21. Refleksi
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

1. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________

LAMPIRAN 1
Video Fahami Kata Hubung

Situasi 1

Situasi 2

Situasi 3
Situasi 4

Situasi 5

LAMPIRAN 1

Petikan Khasiat Buah Naga


KHASIAT BUAH NAGA

Buah naga adalah tanaman yang berasal dari Amerika Selatan dan termasuk di dalam

keluarga kaktus. Buah naga juga dikenali dalam masyarakat sebagai buah pitaya, buah

mata naga atau ‘dragon fruit’. Buah naga merupakan sejenis buah tropika yang memiliki

bentuk yang unik kerana memiliki kulit luar seperti duri. Terdapat tiga jenis buah naga iaitu

buah naga isi putih, buah naga isi merah dan buah naga kuning. Buah naga adalah sumber

makanan berkhasiat yang semakin popular di negara Asia termasuk Malaysia serta

mempunyai manfaat bagi kesihatan manusia diantaranya sebagai pengimbang kadar gula

darah, pelindung kesihatan mulut, pencegah kanser usus, mengurangi kolestrol, pencegah

pendarahan dan mengubati keputihan. Buah naga juga mempunyai rasa manis atau masam

mengikut jenisnya. Buah naga yang telah masak mempunyai rasa yang sangat manis dan

sedap dimakan begitu sahaja manakala buah naga muda pula boleh dijadikan sebagai

ramuan masakan seperti sup.

LAMPIRAN 3

Latihan Pengayaan dan pemulihan


(Lembaran 1 : Aktiviti Pengayaan)

(Lembaran 2 : Aktiviti Pemulihan)
