Anda di halaman 1dari 4

......

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 29 Julai 2019

Hari : Isnin

Tahun : 2S

Bilangan Murid : / 23 orang (13 Lelaki, 10 Perempuan)

Masa : 12.05 – 1.05 Tengah Hari (60 minit)

Tema : Sambut Perayaan

Tajuk : Rayakan bersama

Standard kandungan : 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan


dan kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara
kreatif.

Standard Pembelajaran : 4.3.3 Mempersembahkan lagu (i) kanak-kanak.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pemudahcara (PdPc) ini , murid-murid
akan dapat ;

1. Membaca sekurang-kurangnya 90% lirik lagu ‘Rayakan Bersama’ dalam buku teks
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Menyanyikan lagu ‘Rayakan Bersama’ mengikut melodi lagu kanak-kanak ‘Lenggang
Kangkung’ dengan betul.
Kriteria Kejayaan : Saya dapat;
1. Membaca lirik lagu ‘Rayakan Bersama’ dalam buku teks dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
2. Menyanyikan lagu ‘Rayakan Bersama’ mengikut melodi lagu kanak-kanak ‘Lenggang
Kangkung’ dengan betul.
Kemahiran bahasa : Membaca dan memahami

Sistem bahasa : Lagu Kanak-kanak, Sebutan dan Intonasi

Pengisian Kurikulum : Patriotisme

- Kemahiran Berfikir ; Menghubungkaitkan

- Nilai murni ; Kebebasan

- Kecerdasan Pelbagai ; Verbal linguistik,


Interpersonal, Intrapersonal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menjamu selera di rumah rakan yang menyambut
Hari Raya.
Bahan Bantu Mengajar :

Bil Bahan Kuantiti

1. Komputer Riba 1

2. Slaid 1

3. Klip Video 1

4. Buku Teks 1

5. Buku Aktiviti 23

Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Set Induksi Lagu Kanak-kanak Teknik : Didik Hibur BBM :

12.05-12.10 - Mendengar dan - Slaid


1. Guru memainkan lagu kanak-
menyanyi lagu
Petang kanak ‘Lenggang Kangkung’ Nilai :
kanak-kanak
(5 minit) pada LCD serta audio. - Rasional
‘Lenggang
2. Murid-murid diminta untuk
Kangkung’.
mendengar secara senyap.
Kecerdasan
3. Murid-murid diminta untuk Pelbagai :
mendengar dan menyanyikan
- Interpersonal
lagu tersebut.
- Muzik
4. Murid-murid diminta untuk
mengingatkan melodi tersebut.
5. Guru menghubungkaitkan
pengajaran dan pembelajaran
hari ini.

Langkah 1 Bacaan Dialog Teknik : Membaca BBM :

12.10-12.25 1. Murid-murid diminta


untuk - Slaid
- Buku Teks (m/s
buka buku teks muka surat
Petang 100) - Buku Teks
100.
(15 minit)
2. Murid-murid diminta mengikut
guru untuk membaca lirik lagu
tersebut. Nilai :
3. Murid-murid diminta
untuk - Kebebasan
membaca lirik lagu tersebut
tanpa mengikut guru secara
Kecerdasan
mekanis. Pelbagai :
4. Murid-murid diminta untuk
- Verbal
membaca secara kumpulan. Linguistik
5. Guru berbincang lirik lagu
-Interpersonal
tersebut dengan murid-murid.
Langkah 2 Nyanyian Lagu Teknik : Didik Hibur BBM :

12.25-12.50 - Lagu
- Menyanyikan lagu 1. Murid-murid diberi peluang
Petang ‘Rayakan Bersama’ untuk mendengar lagu kanak- - Slaid
(25 minit) dengan melodi lagu kanak ‘Lenggang Kangkung’ Nilai :
kanak-kanak sekali lagi. - Yakin pada
‘Lenggang 2. Murid-murid diminta untuk diri sendiri
Kangkung’. menyanyikan lagu ‘Rayakan
Bersama’ dengan melodi lagu
Kecerdasan
kanak-kanak ‘Lenggang Pelbagai :
Kangkung’. - Interpersonal
3. Murid-murid diminta untuk
- Muzik
berada dalam kumpulan untuk
melatih pergerakan yang
sesuai untuk lagu tersebut.
4. Guru akan menjadi
pembimbing semasa murid
menjalankan tugasan.
5. Murid-murid diminta untuk
mempersembahkan lagu
tersebut secara berkumpulan.
Langkah 3 Pengayaan Teknik : Latih Tubi BBM :

12.50-14.00 - Buku Aktiviti


- Buku Aktiviti (m/s 1. Murid-murid diminta untuk
Petang 24) buka buku aktiviti muka surat Nilai :
(10 minit) 24. - Kerajinan
2. Murid-murid diminta untuk
menyiapkan tugasan dalam
masa yang ditetapkan.
3. Murid-murid diminta untuk
menyemak jawapan dengan
Kecerdasan
guru setelah menyiapkan Pelbagai :
tugasan. - Intrapersonal
4. Murid-murid diminta untuk
menghantar buku aktiviti
sebelum PdPc hari ini tamat.

Penutup RUMUSAN Teknik : Perbincangan Nilai :

13.00-13.05 - Kebebasan
Kognitif 1. Guru merumuskan
Petang pengajaran hari ini.
- Rumusan
(5 minit) 2. Murid diminta untuk Kecerdasan
Pengajaran
menyatakan nilai yang Pelbagai :
terdapat dalam lirik lagu - Interpersonal
tersebut.
