Anda di halaman 1dari 37

BAHAGIAN 1

NAMA : MOHAMAD AMIRUL HUSNI BIN MOHD NASIR


KELAS : PISMP D2
NAMA DAN KOD KURSUS : PERANCANGAN PERNGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(PRKA3012)
NAMA PENSYARAH : DATIN MASTURA BINTI MOHAMED BERWAWI
TARIKH : 13 APRIL 2020

Kenal pasti konsep Komuniti Pembelajaran Profesional (PLC) dengan membuat catatan
ringkas kefahaman anda tentang PLC.

 PLC ialah sebagai sebuah sekolah yang mempunyai profesional sekolah iaitu
pemimpin sekolah dan guru dalam mencari ilmu dan berkongsi teknik pembelajaran
secara berterusan untuk meningkatkan prestasi pencapaian murid.
 Suatu strategi untuk meningkatkan pencapaian murid dengan mewujudkan budaya
sekolah secara kolaborasi yang berfokuskan pembelajaran.
 PLC juga adalah amalan menyampaikan ilmu kepada komuniti masyarakat di sekolah
,termasuk ibu bapa bersama-sama bagi membincangkan peningkatan pencapaian
murid menerusi aktiviti penambahbaikan kurikulum dan program pembelajaran murid.
 Sekumpulan manusia berkongsi dan menyiasat secara kritikal amalan mereka dalam
suasana berterusan, reflektif dan kolaboratif, termasuk berorientasikan pembelajaran
dan menggalakkan perkembangannya.

Bina Rancangan Pelajaran Harian (RPH) dengan memasukkan langkah PLC yang sesuai
dan berkesan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Saloma Link
3. Bilangan Murid : _ / 30 orang
4. Tarikh : 10 Februari 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 11.00 pagi hingga 12.00 tengah hari
7. Tema : Perpaduan
8. Tajuk : Kata Dasar

9. Kemahiran Fokus: Aspek tatabahasa – Kata dasar

10. Standard Kandungan


5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.2.1 Memahami dan menggunakan kata mengikut konteks;
(i) kata dasar

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat daripada enam kata dasar yang
terdapat dalam petikan Hari Keluarga Taman Midah.
ii. Membina sekurang-kurangnya empat daripada enam ayat dengan tepat
menggunakan kata dasar.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Tatabahasa : Kata dasar
 Sintaksis : Ayat tunggal

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Pendidikan Moral
 Kemahiran Insaniah
1. Kemahiran Komunikasi
2. Kemahiran Kerja Berpasukan
3. Kemahiran Menyelesaikan Masalah
 Nilai Murni:
1. Kasih sayang
2. Saling menghormati
3. Tolong-menolong
4. Kerjasama
 Elemen keusahawanan:
EK 2.4.1.9 Berkeupayaan memimpin

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Pendekatan berpusatkan murid:
Murid diberi peluang untuk berinteraksi dan menguasai kemahiran belajar melalui
pengalaman sendiri
 Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, menganalisis, merumus, Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi:
Belajar melalui TMK
 Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, dan kinestetik
 Belajar cara belajar:
Mengumpul maklumat dan mencatat maklumat
 Pembelajaran Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman harian murid-murid
 Pembelajaran Koperatif:
Murid belajar bersama-sama, saling belajar dan membantu antara satu sama lain
untuk menyelesaikan sesuatu tugasan.
 Pedagogi Terkini:
Komunikasi dan Kolaborasi, Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
 Pembelajaran abad ke-21:
Pembentangan kumpulan, Three Stray, One Stay, Cafe dan kuiz Plikers

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1. Projektor 1
2. Komputer riba 1
3. Teks ‘Hari Keluarga Taman Midah’ 30
4. Template Whatsapp 1
5. Sampul surat 6
6. Kad kata dasar 6
7. Kertas sebak 6
8. Marker 6
9. Kad Plikers 30
Lembaran kerja:
10. Pengayaan 25
Pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah mendengar kata dasar dalam kehidupan seharian.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
bilik darjah kelas bersih dan
(2 minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar
Set Induksi Permainan ‘Cari  Murid berada dalam BBM
(5 minit) Saya’ kumpulan masing-  Sampul surat
masing.  Kad kata dasar
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Setiap kumpulan akan
diberikan satu sampul Nilai Murni
surat.  Kerjasama
(Rujuk Lampiran 1)  Murid perlu

Kad kata dasar berbincang dalam KB


kumpulan untuk  Menjana idea
i. salam
melakukan  Menganalisis
ii. sapa
pergerakan
iii. lompat berdasarkan kata KP
iv. tidur dasar yang terdapat  Verbal linguistik
v. bangun dalam sampul surat  Kinestetik
vi. cuci tersebut.
 Intrapersonal
 Murid-murid lain
diminta untuk meneka Pembelajaran
kata dasar tersebut. kontekstual
 Guru menghubung  Menghubung kait isi
kaitkan kata dasar pelajaran dengan
tersebut dengan tajuk pengalaman harian
dan isi pembelajaran murid-murid
pada hari ini.
Langkah 1 Teks ‘Hari Keluarga  Murid diedarkan BBM:
(15 Minit) Taman Midah’ sekeping teks ‘Hari  Teks ‘Hari Keluarga
(Rujuk Lampiran 2) Keluarga Taman Taman Midah’
Midah’.
 Murid dikehendaki Nilai murni:
membaca secara  Kerajinan
mekanis teks  Tolong menolong
tersebut.  Kerjasama
 Murid dikehendaki  Kasih sayang
membaca
menggunakan Kemahiran Insaniah:
sebutan dan intonasi  Kemahiran
yang betul. Komunikasi
Perbincangan
 Kemahiran Kerja
kumpulan  Murid berada dalam
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
kumpulan masing- Sepasukan
masing.
 Selepas itu, murid KP:
dikehendaki  Intrapersonal
berbincang dan  Verbal linguistik
menyenaraikan kata
dasar yang terdapat
dalam teks tersebut KB:
melalui aktiviti Cafe.  Menganalisis
(Rujuk Lampiran 3)
 Guru membimbing Pedagogi terkini:
murid-murid untuk  Komunikasi dan
menyenaraikan kata kolaborasi
dasar tersebut.  Literasi TMK
 Setiap kumpulan
dikehendaki menulis PAK21:
kata dasar tersebut  Cafe
pada template
whatsapp yang Pendekatan
berada di papan putih. berpusatkan murid
(Rujuk Lampiran 4)
 Murid dan guru akan Penilaian Objektif (i)
sama-sama
menyemak sama ada
kata dasar yang
disenaraikan betul
atau salah.
Langkah 2 Bina ayat  Wakil kumpulan BBM
(15 minit) diminta tampil ke  Kertas sebak
hadapan  Marker
mendapatkan kata
dasar melalui TMK
pusingan ClassTool  ClassTool Net
Net. https://www.classt
(Rujuk Lampiran 5)  Setiap ahli dalam ools.net/random-
name-
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
kumpulan hendaklah picker/61_EQKD9
membina ayat yang e

berbeza KB
menggunakan kata  Merumus
dasar yang sama.  Menjana idea
 Setiap kumpulan  Menganalisis
dikehendaki menulis
ayat yang dibina pada
Pendekatan
kertas sebak.
berpusatkan murid

Pembentangan  Selepas itu, setiap


Kumpulan kumpulan perlu Kemahiran Insaniah:
membuat
 Kemahiran
pembentangan
berkomunikasi
melalui aktiviti Three
 Kemahiran kerja
Stray One stay.
sepasukan
 Guru membimbing
 Kemahiran
murid untuk
menyelesaikan
melakukan aktiviti
masalah
Three Stray One
Stay.
Pedagogi terkini:
 Murid dibimbing oleh
 Komunikasi dan
guru untuk menyemak
kolaborasi
jawapan yang betul.
 Literasi TMK

Nilai Murni:
 Kerjasama
 Tolong-menolong

PAK21:
 Three Stray One
Stay
 Pembentangan
kumpulan
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Penilaian objektif (ii)


Langkah 3 Penilaian Penilaian BBM
(18 minit) (Rujuk Lampiran 6)  Murid diberikan kad  Kad Plikers
Plikers untk menjawab  Projektor
Cadangan Jawapan: kuiz secara atas talian.  Komputer riba
1. B  Murid dibimbing oleh
2. C guru untuk menyemak TMK
3. A jawapan yang betul.  Kuiz Plikers
4. D https://www.plicker
Pengayaan s.com/classes/5b5
5. B
 Murid dikehendaki b110f01c1ed0004
menukarkan 996e97
perkataan berhuruf
condong. KB
 Seterusnya, mereka  KBAT
dikehendaki untuk  Menjana idea
membina ayat baharu
daripada perkataan KP
tersebut.  Verbal linguistik
 Intrapersonal
Pemulihan
 Interpersonal
 Murid dikehendaki
memadankan
EK 2.4.1.9:
perkataan yang
 Berkeupayaan
diberikan dengan
memimpin
padanan kata dasar
yang betul.
Nilai Murni
 Seterusnya, murid
 Kasih sayang
diminta untuk
 Kerajinan
membina ayat tunggal
 Tolong-menolong
berdasarkan kata
 Kerjasama
dasar tersebut
PAK21
dengan bimbingan
 Kuiz Plikers
guru.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Pedagogi terkini:
 Komunikasi dan
kolaborasi
 Literasi TMK

Kemahiran Insaniah
 Kemahiran
berkomunikasi
 Kemahiran kerja
sepasukan

Pengayaan

Pemulihan
Penutup Penutup kognitif  Murid-murid dibimbing KB
(5 minit)  Rumusan isi oleh guru untuk  Merumus
pelajaran merumuskan isi  Menjana idea
pelajaran pada hari
ini. Nilai
 Guru menggalakkan  Kasih sayang
murid mengamalkan  Kerjasama
nilai-nilai murni yang  Saling menghormati
telah dipelajari dalam  Tolong-menolong
kehidupan.
 Guru juga KP
menggalakkan murid
 Verbal linguistik
untuk menggunakan
 Interpersonal
kata dasar yang betul.

Penutup Sosial  Guru memberi pujian


 Pujian atas kepada murid-murid
usaha dan atas komitmen yang
kejayaan diberikan oleh mereka
pada hari ini.
18. Refleksi
_ / 30 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

_ / 30 orang murid memerlukan latihan dan bimbingan daripada guru.

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

LAMPIRAN 1

salam sapa

lompat tidur
bangun cuci

LAMPIRAN 2

Gariskan kata terbitan yang terdapat dalam petikan di bawah.


Kemudian, nyatakan kata dasar bagi kata terbitan itu.

Pada petang Sabtu. Encik Salim, Encik Lee, Encik Sundram dan jiran-
jiran yang lain berkumpul di balai raya. Mereka akan mengadakan
mesyuarat untuk program Hari Keluarga Taman Melati.
Mesyuarat dimulakan ucapan daripada Pengerusi Persatuan
Penduduk Taman Melati. Para penduduk begitu khusyuk mendengar
ucapan Pengerusi Persatuan Penduduk
Taman Melati.

Melalui program ini para penduduk dapat mengamalkon sikap


saling membantu. Selain itu, mereka juga dapat berjumpa dengan jiran
serta bertanyakan khabar melalui program tersebut. Mereka juga dapat
menjalinkan hubungan yang baik sesama jiran.

Pelbagai acara telah dicadangkan oleh beberapa orang penduduk.


Pertandingan mewarna untuk kanak-kanak akan diadakan juga.
Suasana mesyuarat menjadi harmoni. Setelah selesai mesyuarat, para
penduduk bersalam-salaman sambil tersenyum.

LAMPIRAN 3
Definisi aktiviti Café

 Aktiviti ini merupakan aktiviti yang dilakukan secara berkumpulan


 Aktiviti Café dilakukan dengan cara pelajar duduk secara berhadapan dengan ahli
kumpulan masing-masing.
 Pada setiap meja, akan diletakkan dengan satu topik.
 Murid akan berbincang berkaitan topik tersebut.
 Aktiviti ini akan diketuai oleh seorang ketua.
LAMPIRAN 4
TEMPLAT WHATSAPP

3 SALOMA LINK
Assalamualaikum murid-murid. Anda diminta
menghantar wakil untuk menulis ayat menggunakan
kata dasar pada paparan ini.

AYAT KUMPULAN 1:
LAMPIRAN 5

https://www.classtools.net/random-name-picker/61_EQKD9e
LAMPIRAN 6
LAMPIRAN 7

Tulis kata dasar bagi perkataan yang berhuruf condong. Kemudian,


bina satu ayat baharu daripada kata dasar tersebut.

1. Amirul mencuci halaman rumah pada setiap hujung minggu.

Kata dasar :
Ayat :

2. Liyana menyepak bola lalu terkena cermin kereta.


Kata dasar :
Ayat :

3. Alif mengedarkan risalah kepada rakan-rakannya.


Kata dasar :
Ayat :

4. Aina sering berjumpa guru kaunseling pada waktu rehat.


Kata dasar :
Ayat :

5. Fitri perlu beratur panjang untuk membeli tiket bas.


Kata dasar :
Ayat :
LAMPIRAN 8

Padankan perkataan berikut dengan padanan kata dasar yang betul.

1.

mencuci temu

2.

menangis bantu

3.

bertemu pisah

4.

berpisah nangis

5.

membantu cuci
LAMPIRAN 9
Berdasarkan kata dasar yang dipadankan, tulis ayat tunggal dengan betul.

1. temu

_________________________________________________________________________-

2. bantu

__________________________________________________________________________

3. pisah

__________________________________________________________________________

4. nangis

__________________________________________________________________________

5. cuci

________________________________________________________________________
BAHAGIAN 2
KOMEN RPH PASANGAN ANDA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Gama
3. Bilangan Murid : _ / 40 orang
4. Tarikh : 06 Februari 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.30 pagi hingga 10.30 pagi
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Berwaspada selalu

9. Kemahiran Fokus:
Aspek tatabahasa-kata adjektif perasaan

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran


5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks;
(ii) perasaan

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
iii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat daripada tujuh kata adjektif
perasaan yang terdapat pada petikan berkelah di Pantai Teluk Cempedak.
iv. Membina sekurang-kurangnya empat daripada tujuh ayat kata adjektif
perasaan.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Sistem bahasa – sintaksis (ayat seru)

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sivik
 Kemahiran Insaniah:
1. Kemahiran Komunikasi
2. Kemahiran Kerja Berpasukan
3. Kemahiran Menyelesaikan Masalah

 Nilai Murni:
1. Kasih sayang
2. Kerajinan
3. Kesyukuran
4. Tolong-menolong
5. Kerjasama
6. Keberanian
7. Berdikari

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Pendekatan berpusatkan murid:
Murid diberi peluang untuk berinteraksi dan menguasai kemahiran belajar melalui
pengalaman sendiri.
 Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, menganalisis dan merumus
 Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, kinestetik dan kreativiti
 Belajar cara belajar:
Mengumpul maklumat dan mencatat maklumat
 Pembelajaran Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman harian murid-murid
 Pembelajaran Koperatif:
Murid belajar bersama-sama, saling belajar dan membantu antara satu sama lain
untuk menyelesaikan sesuatu tugasan
 Pembelajaran abad ke-21:
Round robin
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Projektor 1
Gambar petikan berkelah di Pantai Teluk
2. 1
Cempedak
3. Pundi kacang 5
4. Komputer 1
5. Kad ayat 40
6. Sampul surat 14
7. Lembaran kertas kerja 45

17. Pengetahuan Sedia Ada


ii. Murid pernah memakai tali pinggang keledar untuk mengelakkan kemalangan.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang
bilik darjah kelas bersih dan sesuai
(2 minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar.
Set Induksi Kad Ayat  Murid melihat empat BBM
(5 minit) Soalan: sampul surat  Sampul surat
i. Cis, berani engkau berwarna-warni yang berwarna warni
melanggar aku! dipengang oleh guru.  Kad ayat
 Murid mendengar
ii. Wah, cantiknya topi ayat yang dibacakan KB
keledar ini! oleh guru pada kad  Menjana idea
yang terdapat dalam  Menganalisis
iii. Ibu, jangan pergi sampul surat tersebut.
meninggalkan aku.  Beberapa orang murid KP
dipilih untuk meneka  Verbal linguistik
iv. Tolong, aku tidak perasaan  Intrapersonal
boleh melihat berdasarkan intonasi
kemalangan. yang dibaca oleh guru
tersebut.
 Guru Pembelajaran
Jangkaan jawapan: menghubungkaitkan kontekstual
i. Marah. ayat-ayat tersebut  Menghubungkait
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
ii. Suka/gembira. dengan tajuk dan isi isi pelajaran
pembelajaran pada dengan
iii. Sedih.
hari ini. pengalaman
iv. Takut/trauma. harian murid-murid
Langkah 1 Petikan berkelah di Aktiviti 1 Pendekatan
(15 Minit) pantai  Murid melihat petikan berpusatkan murid
ayat yang dipaparkan
oleh guru BBM:
menggunakan LCD.
 Komputer
 Murid dikehendaki
 Projektor
membaca secara
 Sampul surat
(Rujuk lampiran 1) mekanis petikan
berwarna warni
tersebut
menggunakan
sebutan dan intonasi Nilai murni:
yang betul.
 Kerajinan
 Tolong menolong
Aktiviti 2
 Kerjasama
 Setiap kumpulan
 Kasih sayang
diberikan dua sampul
surat berwarna yang
mengandungi petikan Kemahiran
dan kertas untuk Insaniah:
mengisi jawapan.
 Kemahiran
 Setiap kumpulan
Perbincangan Komunikasi
dikehendaki
kumpulan  Kemahiran Kerja
berbincang untuk
Sepasukan
mencari kata adjektif
perasaan yang
terdapat dalam
petikan tersebut dan
menyenaraikanya KP:
menggunakan kertas
 Intrapersonal
yang disediakan
 Verbal linguistik
dalam sampul surat
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
tersebut.
 Kumpulan yang telah KB:
berjaya
 Menganalisis
menyiapkanya diminta
untuk menghantar
sampul itu kepada Penilaian Objektif (i)
guru bagi tujuan
penyemakkan.
Langkah 2 Round Table Aktiviti 1 BBM
(15 minit)  Setiap kumpulan  Lembaran kertas
diberi satu kertas kerja
untuk diisikan.
 Setiap murid dalam KB
kumpulan tersebut  Merumus
(Rujuk lampiran 2)
perlu membina satu  Menjana idea
ayat dalam kotak
yang disediakan Pendekatan
berpandukan berpusatkan murid
perkataan yang telah
diberikan tanpa Kemahiran
bantuan ahli Insaniah:
kumpulan.  Kemahiran
berkomunikasi
Aktiviti 2  Kemahiran kerja
 Selepas itu, kumpulan sepasukan
yang berjaya
menyiapkan dulu Nilai Murni:
dikehendaki untuk  Kerjasama
menghantar kertas  Tolong-menolong
tersebut untuk kepada
 Keberanian
guru untuk
PAK21:
ditangkapkan gambar
 Aktiviti round
kertas tersebut.
table
 Guru memasukkan
semua gambar
Penilaian objektif (ii)
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
lembaran kerja
tersebut ke dalam
aplikasi Explain
Everything.
 Setiap kumpulan
diminta untuk
membentangkan
jadual mereka di
hadapan kelas
menggunakan
paparan Explain
Everything .
 Guru menekan butang
rakaman suara pada
aplikasi tersebut agar
murid dapat
mendengarnya
kembali apabila di
rumah.
 Murid lain mendengar
dan membetulkan
ayat-ayat tersebut
sekiranya salah
menggunakan tools
yang terdapat pada
aplikasi tersebut
seperti pen sambil
dibimbing oleh guru.

Langkah 3 Penilaian Penilaian BBM


(18 minit)  Setiap kumpulan  Pundi kacang
dikehendaki untuk  Kad ayat
membuat satu barisan  Komputer
dan menghadap ke
bahagian belakang KB
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
kelas.  Menganalisis
 Setiap kumpulan  Merumus
diberikan satu pundi
kacang. KP
 Murid perlu memberi  Verbal linguistik
pundi kacang itu  Intrapersonal
kepada ahli kumpulan  Interpersonal
yang berada di
belakangnya Nilai Murni
sehinggalah lagu yang
 Berdikari
dimainkan oleh guru
 Kerajinan
berhenti.
 Keberanian
(Rujuk lampiran 3)  Murid yang
memengang pundi
Kemahiran Insaniah
kacang semasa lagu itu
 Kemahiran
diberhentikan perlu
berkomunikasi
mengambil satu kad
yang disediakan pada
kumpulan masing-
masing.
 Murid tersebut perlu
membaca ayat yang
terdapat pada kad yang
diambilnya dengan
menghadap ke arah
guru.

 Murid tersebut juga


diminta untuk
memberikan kata
adjektif yang terdapat
pada ayat tersebut.
 Murid yang sudah
menjawab diminta
untuk duduk dan
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
permainan ini
diteruskan sehingga
semua sudah
menjawab soalan yang
disediakan.

Pengayaan
 Murid diberikan
sehelai kertas yang
mengandungi
beberapa ayat kata
adjektif perasaan.
 Murid dikehendaki
mengisi tempat
kosong menggunakan
Pengayaan jawapan yang betul.

Pemulihan
 Murid diberikan
sehelai kertas.
 Seterusnya, murid
(Rujuk lampiran 4) dikehendaki
menggariskan kata
adjektif perasaan
dengan emoji yang
sesuai.
Pemulihan

(Rujuk lampiran 5)
Penutup Penutup Kognitif  Murid-murid dibimbing KB
(5 minit)  Rumusan isi oleh guru untuk  Merumus
pelajaran merumuskan isi  Menjana idea
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
pelajaran pada hari
ini. Nilai
 Murid diminta untuk  Kasih sayang
menyenaraikan  Kerjasama
bahaya-bahaya yang  Kesyukuran
terdapat di dalam  Tolong-menolong
kelas.
 Guru juga KP
menggalakkan murid  Verbal linguistik
supaya berkomunikasi
 Interpersonal
menggunakan
sebutan dan intonasi
yang betul.
Penutup Sosial  Guru memberi pujian
 Pujian atas kepada murid-murid
usaha dan atas komitmen yang
kejayaan diberikan oleh mereka
pada hari ini.

18. Refleksi
_ / 40 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

_ / 40 orang murid memerlukan latihan dan bimbingan daripada guru.

19. Ulasan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
LAMPIRAN 1

Berkelah di Pantai Teluk Cempedak

“Hore! Hore! Kita sudah sampai di Pantai Teluk Cempedak, Kuantan, Pahang. Kita sudah
lama tidak berkelah seperti ini, rindunya Kamal hendak bermain air pantai.” Kamal dan
adiknya melompat-lompat gembira.

Bapa pun mencari tempat yang sesuai. Bapa membentangkan tikar lalu meletakkan
barang-barang di atas tikar itu. Ibu membantu bapa mengangkat barang-barang itu.

“Ibu, bolehkah kami bermain bola di pantai dahulu?” Tanya Kamal.

“Boleh, tetapi kamu jangan pergi ke kawasan yang berbatu-batu. Kawasan itu licin
dan berbahaya” kata ibu yang risau akan Kamal dan adiknya.

“Baiklah, ibu.” Kata Kamal dan adiknya.

Tiba-tiba, wajah ibu nampak cemas kerana Kamal dan adiknya sudah hampir ke laut.
Bapa cepat-cepat mendapatkan mereka.

“Kamal perlu berhati-hati semasa di laut. Kanak-kanak tidak boleh bersendirian di laut
kerana tempat itu berbahaya dan kamu boleh lemas. Kamu tidak takutkah?” Marah bapa
kepada Kamal.

“Oh, Kamal mintak maaf, ayah. Kamal tahu ayah marah sebab sayang akan kami.
Adik, mari kita bermain berhampiran dengan ibu.” Kata Kamal sambal memimpin tangan
adiknya.
LAMPIRAN 2

Rindu Gembira Risau Cemas

Takut Marah Sayang


LAMPIRAN 3

Dia berasa sedih Kami gembira Jiwa dan perasaannya


apabila saya pergi. lebih bimbang kerana
memancing di situ. ibunya sedang sakit.

Setiap rakyat harus Dia masih ragu terhadap Dia suka sungguh dengan
cinta pada tanah kejujuran pembantunya. perangai pemuda itu.
airnya.

Gadis itu amat segan Saya sungguh benci


untuk bertanya. dengan kelakuan
buruknya.
LAMPIRAN 4

Isi tempat kosong dengan kata adjektif yang sesuai dalam ayat di bawah.

1. Budak perempuan yang berdiri ________________ dengan Suraya itu ialah adiknya.

2. Ibu berasa ________________ akan tahap kesihatan adik.

3. Seseorang yang mengalami obesiti akan berasa ______________ dengan kawan-


kawannya.

4. Ada sebuah kafe yang terletak jauh dengan tempat menunggu menyebabkan Faris
berasa _______________.

5. Farah berasa __________________ kerana berat badannya sesuai dengan


ketinggiannya.

6. Dia amat __________________ akan emaknya.


LAMPIRAN 5

Sila gariskan kata adjektif dengan emoji yang sesuai.

😡
malu

😨
Marah

Sedih
🙈

Sayang 😤

Takut 🥰

Geram ☹️
LAMPIRAN 6

Rajah 1: Aplikasi Explain Everything


Komen tugasan RPH yang disediakan oleh pasangan anda dengan menyatakan
kekuatan serta penambahbaikan yang perlu dilaksanakan bagi mengukuhkan RPH tersebut.

NAMA GURU : NUR AINI ANISATIRAH BINTI MOHAMAD NOOR AZAM


KELAS : 3 GAMA
TAJUK : BERWASPADA SELALU

ASPEK CADANGAN UNTUK MENAMBAHBAIK


KOMEN
RPH
RPH RPH yang disediakan lengkap Semasa set induksi, guru boleh
dan terancang. membaca ayat menggunakan emosi
yang hendak ditunjukkan ataupun
membuat mimik muka yang sesuai
dengan emosi.

Langkah Pengajaran Langkah pengajaran disusun Langkah 1


dengan baik dan teratur. Guru boleh menggunakan pelbagai
strategi dalam PAK 21 semasa
melakukan perbincangan kumpulan dan
semakan jawapan.

Keberkesanan BBM Penggunaan TMK yang Guru dicadangkan untuk mrnambahbaik


memuaskan iaitu aplikasi penggunaan BBB dalam bentuk maujud
Explain Everything. supaya murid dapat faham topik tersebut
dengan lebih jelas seperti menggunakan
gambar emoji yang melambangkan
setiap perasaan.

Penglibatan Murid Berdasarkan RPH yang Guru dicadangkan untuk merancang


disediakan, penglibatan murid strategi khas jika sekiranya terdapat
sangat aktif dek kerana murid-murid pemulihan dalam kelas
kebanyakan aktiviti adalah tersebut.
berpusatkan murid
