Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Dinamik
3. Bilangan Murid : __/38 orang
4. Tarikh : 29 Ogos 2022
5. Hari : Isnin
6. Masa : 12.00 hingga 1.00 tengah hari
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Tenteraku Gagah Berjuang

9. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan


4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

11. Standard Pembelajaran


4.2.2 Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai serta
melakukan aksi mengikut lirik;
(i) lagu rakyat

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyanyikan lagu ‘Rasa Sayang’ menggunakan sebutan yang betul
dan intonasi yang sesuai.
ii. Menyanyikan lagu ‘Setianya Tentera Negaraku’ menggunakan irama
lagu ‘Can Mali Can’ dengan sebutan dan intonasi yang sesuai serta
melakukan aksi.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Bahasa: Kesantunan bahasa dan laras bahasa
 Nilai Murni: Hormat-menghormati, kasih sayang, patriotisme
 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Muzik
 PAK21: Komunikasi dua hala, kolaboratif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Pendekatan : Berpusatkan murid, Berpusatkan bahan
 Strategi : Pembelajaran Kostruktivisme
 BCB: memproses maklumat
 Teknik : Soal jawab, menyanyi
 KB : Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
 KP : Verbal Linguistik, Intrapersonal, Intrapersonal

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL. PERKARA JUMLAH


1. Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1
2. Pembesar suara 1
3. Projektor LCD 1
4. Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah menyanyikan beberapa lagu rakyat pada pelajaran yang
lepas.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Pengurusa Kebersihan kelas 1. Murid dikehendaki untuk Nilai
n Kelas membersihkan kelas  Tanggungjawab
(2 minit) sebelum sesi  Menjaga
pembelajaran bermula. kebersihan

Set Induksi Video Perbarisan 1. Murid ditayangkan video BBM


(5 minit) Tentera Darat perbarisan.  Gambar
Malaysia
2. Murid bersoal jawab Ilmu
dengan guru tentang video  Pendidikan
yang telah ditonton. Sivik dan
Kewargan-
3. Murid dan guru egaraan.
mengaitkan jawapan
dengan tajuk pembelajaran. Teknik
Lampiran 1  Soal jawab.
4. Guru menyatakan objektif
Soalan: pembelajaran kepada murid- KB
1. Video ini tentang murid.  Menjana idea.
apa?  Menghubung
2. Adakah ahli keluarga kait.
kamu yang menjadi
tentera? Belajar Cara
3. Kenapa kita perlu Belajar
mengharagi para  Memproses
tentera negara kita? maklumat.

Cadangan jawapan: Kecerdasan


1. Perbarisan tentera. Pelbagai
2. Ada/tiada.  Verbal
3. Kerana tentera telah linguistik
banyak berkorban
untuk negara kita. Kemahiran
Insaniah
 Komunikasi

Langkah 1 Lagu ‘Rasa Sayang’ 1. Murid ditayangkan video BBM


(15 minit) lagu ‘Rasa Sayang’  Pembesar
suara
2. Murid dikehendaki untuk  Projektor LCD
mendengar lagu tersebut  Video Lagu
terlebih dahulu. ‘Rasa Sayang’
(Lampiran 2)
3. Murid akan menyanyikan KB
lagu ‘Rasa Sayang’ dengan  Menjana idea
sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai. Kemahiran
Insaniah
4. Murid dibimbing oleh guru  Komunikasi
sehingga murid dapat
menyanyikan lagu tersebut KP
dengan betul.  Verbal
linguistik
 Intrapersonal

Nilai
 Berani
 Keyakinan
Langkah 2 Petikan ‘Setianya 1. Murid membuka buku BBM
(20 minit) Tentera Negaraku’ teks Bahasa Melayu Tahun  Audio lagu
2 Jilid 2 halaman 10. ‘Can Mali Can’
 Buku Teks
2. Murid diminta untuk Bahasa
membaca petikan ‘Setianya Melayu
Tentera Negaraku’ secara  Pembesar
mentalis. suara

3. Murid diperdengarkan Ilmu


audio lagu ‘Can Mali Can’  Pendidikan
(Lampiran 3) dan guru menyanyi Sivik dan
mengikut petikan tersebut. Kewargane-
garaan.
4. Murid dibahagikan
kepada 3 kumpulan. Kemahiran
Insaniah
5. Setiap kumpulan  Komunikasi
dikehendaki untuk
mempersembahkan KB
nyanyian berdasarkan  Menjana idea
petikan ‘Setianya Tentera
Negaraku’ menggunakan
KP
irama lagu ‘Can Mali Can’
 Verbal
dengan sebutan dan
linguistik
intonasi yang betul sambil
melakukan aksi. Nilai
 Berani
6. Murid dibimbing oleh
guru.

Langkah 3 Aktiviti Penilaian 1. Murid membuka buku BBM


(15 minit) aktiviti pada halaman 12.  Buku aktiviti

2. Murid diperdengarkan Kemahiran


lagu ‘Doktor-doktor Kita’. Insaniah
 Komunikasi
3. Murid menyanyi bersama-  Kritis –
sama dengan guru Penyelesaian
menggunakan sebutan dan Masalah
intonasi yang betul.
Lampiran 4 Pembelajaran
4. Murid dikehendaki untuk konstruktivisme
mewarnakan gambar doctor  Membina
Aktiviti Pengayaan yang terdapat pada halaman pengetahuan
Murid menyanyikan tersebut.
lagu sehingga selesai. Nilai
5. Murid yang dapat  Berani
Aktiviti Pemulihan menyanyikan dengan
 Jujur
Murid dikehendaki sebutan dan intonasi yang
untuk menyalin lirik lag sesuai akan diberikan aktiviti
uke dalam buku latihan. pengayaan.

6. Murid yang sebaliknya


akan diberikan aktiviti
pemulihan.
Penutup Penutup Kognitif 1. Murid merumuskan isi Kemahiran
(3 minit) 1. Rumusan isi pelajaran yang telah Insaniah
pelajaran dipelajari secara lisan.  Komunikasi
 Pembelajaran
Penutup Sosial 2. Guru memberi pujian Sepanjang
kepada murid-murid atas
1. Pujian kepada murid kerjasama yang diberikan. Hayat

KB
 Merumus
Lampiran

Lampiran 1

Lampiran 2
Lampiran 3
Lampiran 4
