Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tema: Jati Diri, Patriotisme Dan


Kelas: 4 UTM Tarikh: 19 Ogos 2022
Mata Pelajaran: Kewarganegaraan
Bahasa Melayu
Topik: Jadikan Inspirasi Masa: 07.40-08.10 Hari: Jumaat

Standard Kandungan:
Standard Pembelajaran: EMK:
4.2 Menghayati Kreativiti dan Inovasi
keindahan dan 4.2.2 Menyanyikan lagu Sains dan Teknologi
kesantunan bahasa mengikut irama lagu rakyat, dan Nilai Murni: Bahasa /
dalam bahan sastera. menjelaskan maksud lirik lagu. Kesyukuran dan Keusahawanan
hemah tinggi Pendidikan Alam Sekitar
5.2 Memahami dan 5.2.2 (i) Memahami dan Nilai Murni /
menggunakan bentuk menggunakan kata majmuk Patriotisme /
kata mengikut konteks. bebas mengikut konteks. TMK

Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran:
Kriteria Kejayaan:
Pada akhir PdPc ini, murid dapat:
Murid akan berjaya sekiranya murid dapat:
i) Menyebut setiap patah perkataan dalam 4
i) Menyanyi 4 rangkap lagu mengikut irama lagu
rangkap lirik lagu dengan sebutan yang betul
rakyat dengan sebutan yang betul.
mengikut irama lagu rakyat.
ii) Menjawab 4 soalan mengenai maksud lirik lagu
ii) Menjelaskan 4 maksud lirik lagu dalam setiap
dengan tepat.
rangkap dengan betul.
iii) Menyenaraikan 5 kata majmuk bebas dengan
iii) Menyenaraikan 5 kata majmuk bebas dengan
betul.
betul.

Bersua, sematkan, identiti,


Konsep / Perbendahaan Bahan Bantu Belajar / Pembesar suara, buku teks, buku
nusa, bergema, pesona,
Kata Utama: Sumber: tulis dan kertas A4.
berperi, pesona.
RANGKA PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Set Induksi 1. Murid diterangkan secara ringkas tentang tajuk 1. Murid teruja untuk mengikuti proses
(5 minit) pengajaran yang akan dipelajari. pengajaran dan pembelajaran kerana
aktiviti yang dilakukan menyeronokkan
2. Murid ditanyakan beberapa soalan oleh guru. dan bermakna.
2. Murid aktif memberi respon secara lisan.
3. Murid didengarkan dengan lagu rakyat ‘Bapaku
Pulang dari Kota’ menggunakan pembesar suara. Strategi PdPc
Pembelajaran Berasakan Inkuiri
4. Murid diminta untuk menyanyikan lagu tersebut Penyelesaian Masalah
dengan irama yang betul dan sebutan yang jelas Pembelajaran Berasakan Masalah
bersama-sama guru. Simulasi – Main Peranan
Amali / Hand On / Ujikaji
Bimbingan berfokus individu /
SOALAN GURU /
kumpulan
1. Apakah yang kamu faham tentang Bulan Pembelajaran Berasakan Projek
Kebangsaan? Perbincangan /
2. Bilakah sambutan sambutan Bulan Kebangsaan? Kajian Lapangan
3. Hari ini kita akan menyanyi lagu, kamu pernah
dengar lagu ‘Bapaku Pulang dari Kota’?

RAMALAN JAWAPAN MURID


1. Hari merdeka, hari Tanah Melayu bebas dari
penjajah dan sebagainya.
2. 31 Ogos sehingga 16 September/ Tidak tahu.
3. Pernah/ Tidak pernah.

RUMUSAN GURU
Murid dapat menghubungkaitkan jawapan mereka
dengan pembelajaran pada hari ini.

Aktiviti 1 A1.1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.


(15 minit)
A1.2. Murid diminta merujuk buku teks muka surat 91
dan meminta mereka untuk membaca lirik lagu secara
mentalis.

A1.3. Murid akan didengarkan dengan lagu ‘Nusaku’


dan mereka diminta untuk merujuk lirik dalam buku
teks.
A1.4. Murid akan ditunjukkan oleh guru cara untuk
menyanyikan lirik lagu Nusaku dengan menggunakan Aktiviti Murid (PAK21)
irama lagu ‘Bapaku Pulang dari Kota’. Perbincangan kumpulan – Round
/
Table
Perbincangan Think Pair Share
A1.5. Setiap kumpulan diminta untuk menyanyikan lirik
Pembentangan dan Gallery Walk /
lagu tersebut menggunakan irama lagu ‘Bapaku Pulang
Forum – Hot Seat
dari Kota’ dengan sebutan yang betul dan jelas. Susun dan Kembang Idea (Peta
Pemikiran)
RUMUSAN GURU Kajian Isu
Murid seronok dan dapat menyanyikan lagu ‘Nusaku’ Gerak Kerja Amali
dengan menggunakan irama ‘Bapaku Pulang dari Kota’ Deklamasi Sajak/Nyanyian/Lakonan /
dengan sebutan yang betul. Latihan Berfokus – Penyelesaian
Masalah

Aktiviti 2 A2.1. Setiap kumpulan akan diberikan satu helaian


Peta Pemikiran (i-Think)
(15 minit) kertas A4. Peta Bulatan
Peta Buih
Peta Buih Berganda
KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3
(RANGKAP 2) (RANGKAP 3)
Peta Pokok
(RANGKAP 4)
Peta Dakap
Maksud: Maksud: Maksud: Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi
A2.2. Setiap kumpulan akan diminta untuk berbincang
mencari maksud satu rangkap lirik lagu tersebut selama KBAT
10 minit. Menganalisis
A2.3. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil Mengaplikasi /
perbincangan mereka di hadapan kelas. Menilai /
A2.4. Jawapan murid akan dibetulkan oleh guru Mencipta

sekiranya terdapat kesalahan. Pentaksiran Bilik Darjah


Latihan Bertulis /
Lisan /
RAMALAN JAWAPAN MURID
Kuiz
K1 (Rangkap 2) – Bahasa Melayu merupakan bahasa Pembentangan /
kebangsaan. Bahasa Melayu perlu dijadikan lambang Lain-lain:
negara hingga ke peringkat antarabangsa.
K2 (Rangkap 3) – Kita perlu mengamalkan adat resam di Tahap Penguasan
mana-mana sahaja. Tahap 1 Tahap 4 /
K4 (Rangkap 4) – Alif dan rakan-rakan memohon maaf Tahap 2 / Tahap 5 /
sepanjang menyampaikan pesanan. Mereka memohon Tahap 3 Tahap 6

untuk mengundurkan diri.


RUMUSAN GURU Aktiviti 1
Terdapat murid yang tidak bekerjasama dalam PAK21: Nyanyian
kumpulan untuk melengkapkan maksud lirik lagu. Gaya Pembelajaran: Kecerdasan pelbagai
Ramalan jawapan murid juga tidak tepat kerana KBAT: Mengaplikasi
kumpulan 3 sahaja yang dapat menjawab dengan betul Pentaksiran: Lisan
tetapi tidak tepat.
Aktiviti 2
PAK21: Perbincangan kumpulan
Gaya Pembelajaran: Belajar cara belajar
KBAT: Menilai
Pentaksiran: Pembentangan

Aktiviti 3
Aktiviti 3 A3.1. Murid diminta merujuk buku teks muka surat 92
PAK21: Perbincangan kumpulan
(20 minit) dan 93.
Gaya Pembelajaran: -
KBAT: Mengaplikasi
A3.2. Murid akan diterangkan dengan maksud kata
Pentaksiran: Pembentangan
majmuk bebas oleh guru.

Aktiviti Penutup
A3.3. Murid secara berkumpulan diminta untuk
Pentaksiran: Lisan
menyenaraikan kata majmuk bebas yang terdapat
dalam gambar dalam buku teks.

A3.4. Setiap kumpulan perlu membina 3 ayat


menggunakan kata majmuk bebas yang telah
disenaraikan dengan bimbingan guru.

A3.5. 3 orang wakil bagi setiap kumpulan akan menulis


ayat yang telah dibina di papan tulis.

A3.6. Ayat yang telah dibina oleh setiap kumpulan akan


dibincang dan disemak bersama-sama guru.

RUMUSAN GURU
Murid dapat menyenaraikan kata majmuk bebas
dengan baik dan sebahagian murid daripada 3
kumpulan dapat membina ayat dengan betul.
Penutup 1. Murid diminta menyebut semula maksud setiap
(5 minit) rangkap lagu ‘Nusaku’.
2. Murid diminta menyebut semula kata majmuk
bebas yang telah disenaraikan
3. Guru membuat rumusan keseluruhan mengenai isi
pembelajaran pada hari tersebut.

RUMUSAN GURU
Murid dapat menyebut perkara yang telah dipelajari
dan murid seronok dengan aktiviti yang telah
dijalankan.

Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Murid diminta untuk Murid diminta untuk Murid diminta untuk membina 3 ayat dengan
Tindakan menyalin mana-mana 3 mencari 3 kata majmuk menggunakan kata majmuk bebas lain dalam
susulan untuk ayat yang telah dibina bebas lain dalam buku buku tulis.
murid oleh setiap kumpulan tulis.
dalam buku tulis.

PdPc dimulakan 45 minit selepas masa yang ditentukan untuk PdPc Bahasa Melayu kerana majlis
perhimpunan bacaan Yassin yang dilakukan pada setiap hari Jumaat dan pengumuman-pengumuman
yang lain telah ketika perhimpunan mengambil masa yang agak lama. Keseluruhannya, 27/ 30 orang
Refleksi
murid telah mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan dan pengukuhan. Manakala,
2/ 30 orang murid belum mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. 1/ 30 orang
murid tidak hadir dan PdPc ditangguh kerana masa telahpun tamat.
