Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SK Pengkalan Tarikh 30 Mac 2017


Tingkatan/Kelas Tahun 3 Waktu 7.30 8.30 pagi
Saiz kelas 35 orang Tempoh (minit) 1 jam
Mata Pelajaran Bahasa Melayu Bidang Pembelajaran Bahasa Melayu
Topik Perpaduan / Hubungan Harmoni
SK 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

SP 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung gabungan dengan betul mengikut
konteks.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya,

Objektif / hasil Pembelajaran


1. Menggunakan 4 daripada 5 kata hubung yang diberi dengan betul bagi membina
peta i-Think.

Kemahiran Saintifik /
Kemahiran Berfikir Mengenal pasti / Menjana idea

Sikap Saintifik /Nilai


Murni/Nilai Patriotisme Kasih Sayang, Bersyukur

(1) Rujukan Buku Teks,


Sumber Pengajaran dan
(3) Alat Video / Komputer/ Pembesar Suara/ LCD / Kertas Mahjung
Pembelajaran
(5) Bahan Lembaran kerja/ Buku aktiviti
Pendekatan Pengajaran Koperatif,berpusatkan murid, perbincangan

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Nota


Jangkaan Pemikiran
Pengajaran Konsep (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid
1. Minta murid menyanyikan lagu 1. Murid menyanyikan lagu KB :
Fasa 1 Nyanyian Bangun Pagi Bangun Pagi Mengenalpasti
Lagu KP : Muzik
SET INDUKSI / Bangun Pagi Sesi soal jawab tentang lirik lagu 2. Murid memfokuskan kata BBM:
PENGENALAN tersebut. hubung yang terdapat di Komputer,
(5 minit) dalam lirik lagu tersebut. pembesar
2. Murid dan guru berbincang lirik lagu suara
tersebut dan guru mengaitkan
dengan tajuk.

Fasa 2 Membaca teks 1. Murid membaca teks secara Murid melibatkan diri KB :
beramai-ramai. secara aktif dalam sesi Mengenalpasti
PERKEMBANGAN tersebut
(Penerokaan) 2. Murid diminta untuk mengenalpasti BBM : Teks
(15 minit) kata hubung yang terdapat di
dalam teks.

3. Guru membimbing murid


mengenalpasti kata hubung dan
membetulkan jawapan murid.

1. Murid menonton video berkaitan Murid memberi maklum KP : Verbal


Fasa 3 Menonton video kta hubung. balas terhadap penjelasan linguistik.
2. Murid diminta membina ayat secara guru. BBM :
PERKEMBANGAN lisan mengikut kata hubung yang Komputer dan
(Penerangan) dinyatakan di dalam video. Murid membina ayat secara pembesar
( 15 minit) lisan. suara
Fasa 4 Kit pembelajaran 1. Murid dibahagikan kepada 7 Murid berbincang tentang KP : Menjana
-Gambar kumpulan kecil. idea Suasana Menyambut idea
PERKEMBANGAN -Kertas Mahjung 2. Murid diberikan gambar tentang Hari Lahir. BBM : Kertas
(Aplikasi / -pen marker Suasana Menyambut Hari Lahir. Mahjung, pen
Penelitian) 3. Murid diminta menulis topik atau Murid menulis idea mereka marker
( 20 minit) tajuk di tengah-tengah kertas di atas kertas mahjung.
mahjung.
(Team Word- 4. Setiap ahli di dalam kumpulan akan Murid bekerjasama untuk
Web) menulis idea mereka di atas peta i- menyiapkan tugas dan
Think yang dilukis menggunakan membentangkan idea
warna yang berbeza. tersebut.
5. Murid membentangkan idea
mereka.

1.Murid mencari kata hubung di dalam


Fasa 5 Rumusan lembaran silang kata.
2. Murid menyebut kata hubung yang
PENUTUPAN dijumpai sebagai rumusan kepada
(Pentaksiran) pengajaran dan pembelajaran.
( 5 minit)
Set Induksi
Murid mendengar dan menghayati senikata lagu yang dimainkan.
Lirik Lagu Bangun Pagi

Rajin belajar cikgu ajar,

Bangun pagi gosok gigi, Pandai tulis atau lukis,

Cuci muka lalu mandi, pandai nyanyi, baca buku,

Pakai baju minum susu, Semua orang suka hati.

Salam ayah dan ibu.

Kalau kita rajin usaha,

Pergi sekolah jalan kaki, Ibu bapa gembira,

Jumpa cikgu depan pintu, Mari kawan sama-sama,


Ucap salam sambil senyum, Pasti kita berjaya.

Hormat guru kerana ilmu.

FASA 2
FASA 4
PENUTUP

A D A N S D H T L F
D F V Y R T J K A L
Q W X Z F D G H L M
Q J K L F T Y H U M
M A L A H A N D E R
E Q T U K E R A N A
D L K Y U N M G C F
C G S U P A Y A Y E
T H A L O P F R C F
D Q M V G B N M Y U
W D B E G H B F L P
O G I T J U L J V E
W M L H Y T E Q L I
