Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MATA Bahasa Melayu


PELAJARAN
KELAS / BIL
MURID
MASA 11.45 - 12. 45 Tengahari
TARIKH / HARI /
31.7.2018 Selasa 1
MINGGU
Tema 7 : Tradisi Kita
TEMA / TAJUK Unit 21 : Dengarlah cerita
Tajuk : Berbudi Bahasa Amalan Kita
STANDARD 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
KANDUNGAN
STANDARD 3.3.4 Membina dan menulis pelbagai jenis ayat berdasarkan bahan
PEMBELAJARAN grafik dalam satu perenggan dengan betul.
PENGETAHUAN Murid menguasai kemahiran menulis perkataan, frasa dan ayat dengan
SEDIA ADA betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid akan dapat :
OBJEKTIF 1. Murid menulis tiga ayat penyata berdasarkan gambar tunggal.
PEMBELAJARAN 2. Murid menulis tiga ayat penyata dalam satu peranggan
dengan betul berdasarkan gambar tunggal.
Lirik lagu, mini PENGISIAN KURIKULUM
BAHAN BANTU
speaker, gambar
BELAJAR /
gotong-royong, Ilmu : Nilai Murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR Nilai Murni : Kerajinan, berdikari, kerjasama,

Aplikasi mencintai alam sekitar


KBAT
KB : Menghubung kait, mengenalpasti
Kemahiran Kemahiran menulis maklumat
Bahasa
TKP : Verbal linguistik, intrapersonal,
Tatabahasa : Ayat
interpersonal,
penyata
BCB : Memproses maklumat, mendengar
Sistem bahasa Kosa kata : dengan berkesan
pencemaran, sampah
sarap,
SET INDUKSI ( 5 minit)
1. Murid diperdengarkan lagu Budi Bahasa Budaya Kita.
2. Guru memberikan lirik lagu kepada murid.
3. Murid dan guru akan bersoal jawab tentang maksud lirik lagu
tersebut iaitu berkaitan dengan budi bahasa.
4. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
LANGKAH 1 ( 15 minit)
1. Guru menerangkan struktur ayat penyata.
2. Guru menunjukkan gambar gotong - royong
3. Murid diminta meneliti dan menulis ayat penyata berdasarkan
gambar tersebut.
4. Beberapa orang murid diminta membaca ayat penyata yang
telah ditulis.
5. Guru membimbing dan membetulkan kesilapan dalam ayat
yang dibina oleh murid.
AKTIVITI
PEMBELAJARAN LANGKAH 2 ( 15 minit)
DAN 1. Guru menunjukkan contoh cara menulis ayat penyata dalam
PEMUDAHCARA perenggan, iaitu dengan menggabungkan ayat- ayat penyata
AN (PdPc)
yang ditulis dalam Langkah 1.
2. Murid- murid dibahagikan ke dalam kumpulan. Setiap
kumpulan diminta menggabungkan ayat-ayat penyata yang
telah dibina untuk ditulis dalam satu perenggan.
3. Beberapa orang murid diminta membacakan ayat-ayat yang
telah dibina dan guru membetulkan kesilapan yang terdapat

LANGKAH 3 ( 20 minit)
1. Murid dikehendaki untuk menjawab soalan yang dieberikan
dalam buka latihan (Buku C)
2. Guru menyemak jawapan bersama murid.
PENUTUP ( 5 minit)
1. Murid diminta menyatakan kembali contoh ayat penyata yang
telah dibina
2. Guru menyedarkan murid tentang kepentingan berbudi
bahasa dalam kehidupan.
REFLEKSI / IMPAK P&P ditangguhkan
kerana:
Kump. 1: ____/____ murid mencapai objektif
¨ Mesyuarat /
____/____ murid belum mencapai objektif
Kursus
¨ Program Sekolah
Kump. 2: ____/____ murid mencapai objektif ¨ Guru Pengiring
____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Aktiviti Luar
¨ Cuti Rehat / Cuti
Sakit
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:-
¨ Cuti Peristiwa /
_________________________________________________________ Cuti Am
___________________ ¨ Cuti Bencana /
Cuti Khas

- PdPc tidak dapat dijalankan sesi suai kenal bersama murid tahun 3 Cemerlang.
