Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS PEMULIHAN BAHASA MELAYU


SEKOLAH KEBANGSAAN BERGOSONG, TAWAU

KELAS
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 / ORANG

TARIKH / HARI /
22 NOVEMBER 2019 JUMAAT MINGGU 38
MINGGU

KUMPULAN/ NAMA
MURID

TEMA / TAJUK ALAM SEKITAR DAN SAYA

KEMAHIRAN
KEMAHIRAN 31: MEMBACA DAN MEMBINA AYAT MUDAH
PEMULIHAN

KONSTRUK LINUS Konstruk 11 : MENULIS AYAT MUDAH

STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.1 (i) Mendengar, mengecam dan menyebut frasa dengan betul dan tepat.

Pada akhir PdP, murid berupaya:


OBJEKTIF 1. Membaca sekurang-kurangnya 3 ayat mudah dengan betul dan jelas.
PEMBELAJARAN 2. Menulis sekurang-kurangnya 3 ayat mudah dengan betul dan kemas.

SET INDUKSI ( 5 minit)


1. Guru menulis lirik lagu ‘ Kalau rasa gembira’ di papan putih.
2. Murid mengikut guru menyanyi sambal membuat rentak tari yang ringkas
3. Guru mengaitkan isi pelajaran pada hari ini dengan lirik lagu tersebut.

LANGKAH 1 : (15 minit)

AKTIVITI MEMBACA AYAT MUDAH SECARA BACAAN KUAT


1. Guru memberikan arahan dan demonstrasi kepada murid sebanyak dua kali.
2. Guru mengedarkan kad gambar kepada murid.
3. Murid memadankan kad gambar dengan kad perkataan yang disediakan di
atas meja.
4. Murid memadankan kad gambar dengan kad perkataan.
5. Murid kemudian membaca ayat mudah yang terdapat di belakang kad
perkataan tadi.
6. Murid membaca ayat mudah secara bacaan kuat.
7. Guru membimbing murid membaca ayat mudah dengan betul dan jelas.
LANGKAH 2 ( 20 minit)

AKTIVITI : STESEN MEMBACA

1. Guru memberikan arahan dan demonstrasi kepada murid.


2. Stesen bacaan dibahagikan kepada 3 bahagian.
3. Setiap stesen mempunyai peringkat bacaan ayat mudah yang berbeza-beza.
4. Murid membaca setiap kad ayat dari setiap stesen secara bergilir-gilir.
5. Guru membimbing murid membaca ayat mudah dengan sebutan dan lontaran
suara yang jelas dan tepat.
6. Murid hanya akan beralih ke stesen yang seterusnya sekiranya telah lulus
bacaan di stesen yang sebelumnya.
7. Guru mencatat kemajuan murid.
LANGKAH 3 (15 Minit)

AKTIVITI MEMBINA AYAT MUDAH BERDASARKAN KAD GAMBAR


1. Guru memberikan arahan dan menerangkan aktiviti sebanyak dua kali.
2. Guru meminta murid untuk memilih salah satu sampul yang ada di atas meja.
3. Murid memilih salah satu sampul dan melihat kad perkataan yang mereka
dapat.
4. Murid membina ayat mudah berdasarkan kad gambar yang diperolehi.
5. Guru membimbing murid menulis dengan kemas dan teratur.
6. Murid kemudian membaca ayat mudah yang telah mereka bina secara
bacaan kuat.
7. Guru memperbetulkan ejaan dan susunan bina ayat murid.
8. Aktiviti dijalankan sebanyak 4 kali.
PENUTUP ( 5 Minit)

Penutup Kognitif: Menerangkan isi pelajaran yang telah murid pelajari secara ringkas

1. Murid diberi peluang untuk berkongsi ilmu yang telah mereka pelajari pada
hari ini.
1. Kad ayat mudah
2. Kad gambar
berangkai ELEMEN
BAHAN BANTU 3. Sampul MERENTAS 1. TMK
BELAJAR (BBB) 4. Lembaran kerja KURIKULUM 2. Kreativiti dan Inovasi
5. Komputer Riba (EMK)
6. Pembesar Suara
7. Traffic Light

NILAI : Kerjasama & Hormat


Kemahiran Kritis : menghormati, berani
PENGISIAN
KBAT 1. Membandingkan ILMU : Pendidikan Moral, Teknik
KURIKULUM
2. Menaakul Didik Hibur

REFLEKSI / IMPAK
____/____ murid mencapai objektif
____/____ murid belum mencapai objektif P&P ditangguhkan kerana:
 Mesyuarat / Kursus
____________________________________________________________________  Program Sekolah
 Guru Pengiring
____________________________________________________________________  Aktiviti Luar
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Cuti Peristiwa / Cuti Am
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid :-  Cuti Bencana / Cuti
Khas
