Anda di halaman 1dari 3

SEKOLAH KEBANGSAAN BUKIT BARU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


FATIN HAMAMAH BINTI SALAHUDDIN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 28/11/2023 MASA 9.10-10.10 // 10.30-11.00
MINGGU 33 HARI Isnin KELAS 3 NILAM
TEMA PERPADUAN
TAJUK Kerjasama Asas Kesejahteraan
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.2 Memahami dan menggunakan kata majmuk mengikut konteks.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Memahami penggunaan kata majmuk yang betul
1. Memahami dan menggunakan lapan kata majmuk 2. Melengkapkan ayat dengan kata majmuk
mengikut konteks berdasarkan gambar
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pertandingan mengarang. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid memberikan tumpuan sepenuhnya terhadap penerangan guru. ada murid.
3. Murid mengenal pasti dan menyenaraikan kata majmuk berdasarkan bahan. List It  Guru Menggunakan
Out (Senaraikannya) strategi pembelajaran
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan satu senarai kata majmuk kolaboratif dan
berdasarkan bahan. koperatif dengan
5. Murid yang tidak dapat menyatakan kata majmuk bedasarkan bahan akan dibantu menerapkan PAK21
dengan murid yang mahir. dan elemen
6. Murid menyatakan kata majmuk lain yang mereka ketahui. Loud Reader sekolahku sejahtera
(Pembaca Lantang) supaya ada interaksi
7. Murid melengkapkan ayat dengan kata majmuk berdasarkan gambar. antara murid dan
8. Murid akan menunjukkan ayat yang telah dilengkapkan kepada guru. memotivasikan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid.
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pertandingan mengarang dengan  Menilai kefahaman
bimbingan guru.. murid tentang
pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 079 BUKU AKTIVITI Halaman 091
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Loud Reader (Pembaca Lantang)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menjanakan idea
EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN BUKIT BARU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
FATIN HAMAMAH BINTI SALAHUDDIN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 28/11/2023 MASA 12.00 – 1.00
0MINGGU 33 HARI Isnin KELAS 3 ZAMRUD
TEMA PERPADUAN
TAJUK Kerjasama Asas Kesejahteraan
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.2 Memahami dan menggunakan kata majmuk mengikut konteks.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Memahami penggunaan kata majmuk yang betul
1. Memahami dan menggunakan lapan kata 2. Melengkapkan ayat dengan kata majmuk
majmuk mengikut konteks berdasarkan gambar
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada kembali pelajaran
murid. dahulu dan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pertandingan mengarang. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid memberikan tumpuan sepenuhnya terhadap penerangan guru.  Guru Menggunakan
3. Murid mengenal pasti dan menyenaraikan kata majmuk berdasarkan bahan. List It strategi pembelajaran
Out (Senaraikannya) kolaboratif dan
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan satu senarai kata majmuk koperatif dengan
berdasarkan bahan. menerapkan PAK21
5. Murid yang tidak dapat menyatakan kata majmuk bedasarkan bahan akan dibantu dan elemen
dengan murid yang mahir. sekolahku sejahtera
6. Murid menyatakan kata majmuk lain yang mereka ketahui. Loud Reader supaya ada interaksi
(Pembaca Lantang) antara murid dan
7. Murid melengkapkan ayat dengan kata majmuk berdasarkan gambar. memotivasikan
8. Murid akan menunjukkan ayat yang telah dilengkapkan kepada guru. murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pertandingan mengarang dengan murid tentang
bimbingan guru.. pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 079 BUKU AKTIVITI Halaman 091
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Loud Reader (Pembaca Lantang)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menjanakan idea
EMK : ILMU & Kemasyarakatan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
SEKOLAH KEBANGSAAN BUKIT BARU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
FATIN HAMAMAH BINTI SALAHUDDIN

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
