Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 5


TARIKH 5/4/2023 MASA 11.00-12.30PM
MINGGU 3 HARI KELAS 5A
Rabu
TEMA Kemasyarakatan
TAJUK Masyarakat Penyayang
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam
situasi formal dan tidak formal
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang
PEMBELAJARAN
terdapat dalam situasi formal
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan
PKJR
jentera
STANDARD 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat
PEMBELAJARAN PKJR
mengikut situasi.
KEMAHIRAN TMK 1.1 Menaip, memilih atau menyunting teks.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat:
dapat : 1. Mengujar maklumat dengan sebutan dan intonasi
1. Mendengar, mengecam, memahami dan yang betul
menyebut empat frasa dengan betul dan tepat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang rakan taman. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku. pengetahuan sedia
2. Murid bercerita tentang gambar. ada murid.
 Guru menggunakan
3. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan.
strategi pembelajaran
4. Murid berbincang tentang situasi satu dan dua dalam kumpulan bertiga. Listening kolaboratif dan
Triad (Pendengaran Bertiga) koperatif dengan
5. Murid mendengar, mengecam sebutan dan menyebut semula ujaran yang terdapat menerapkan PAK21
dalam situasi formal. dan elemen
6. Murid menjawab berdasarkan ujaran. sekolahku sejahtera
7. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) supaya ada interaksi
8. Murid melakonkan dialog yang telah lengkap. Skits (Sketsa) antara murid dan
9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan memotivasikan murid.
 Menilai kefahaman
pemahaman.
murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rakan taman dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-002 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Listening Triad
SEJAHTERA
(Pendengaran Bertiga)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Skits (Sketsa)
Konstektual
KBAT Mengaplikasi - PETA PEMIKIRAN -
Menggunakan
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 6/4/2023 MASA 11.00-12.30PM
MINGGU 3 HARI KELAS 5A
Khamis
TEMA Kemasyarakatan
TAJUK Masyarakat Penyayang
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
PEMBELAJARAN
memberikan respons
KEMAHIRAN TMK 1.2 Menyisip kotak teks, imej, jadual, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengenal pasti dua maklumat tersurat dan tersirat
1. Membaca dan memahami maklumat tersurat dan dengan betul.
tersirat untuk memberikan dua respons 2. Membina respons dengan betul berdasarkan
maklumat yang dikenal pasti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang bank rezeki bergerak. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.  Guru menggunakan
2. Murid membaca petikan bersama-sama. strategi pembelajaran
kolaboratif dan koperatif
3. Murid mengimbas kembali maklumat tersurat dan maklumag tersirat. dengan menerapkan
Collaboration (Kolaborasi) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
4. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat dalam petikan.
supaya ada interaksi
5. Murid berbincang tentang maklumat tersurat dan tersirat. Read and Highlight antara murid dan
(Baca dan Tanda) memotivasikan murid.
6. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT)  Menilai kefahaman
7. Murid memberikan respons berdasarkan maklumat yang dikenal pasti. murid tentang
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pembelajaran hari ini
pemahaman. .

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang bank rezeki bergerak dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 002 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Read and Highlight (Baca
Kontekstual dan Tanda)
KBAT Menganalisis - Mengenal PETA PEMIKIRAN -
pasti
EMK : NILAI Saling membantu KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 7/4/2023 MASA 8.00-9.30AM
MINGGU 3 HARI KELAS 5A
Jumaat
TEMA Kemasyarakatan
TAJUK Masyarakat Penyayang
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.1(i) Memahami dan menggunakan kata nama am mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.5 Menggunakan fitur Mail-merge.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membina empat ayat menggunakan kata nama am
1. Memahami dan menggunakan empat kata nama
am
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pusat transit. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
ada murid.
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.  Guru menggunakan
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu. strategi pembelajaran
3. Murid membaca dan memahami kata nama am. kolaboratif dan
4. Murid menyenaraikan kata nama am berdasarkan teks dan gambar. List It Out koperatif dengan
(Senaraikannya) menerapkan PAK21
5. Murid membina peta minda menggunakan kata nama am yang dijumpai. Mind dan elemen
Map (Peta Minda) sekolahku sejahtera
6. Murid berbincang tentang penggunaan kata nama am dalam ayat. supaya ada interaksi
7. Murid diberi lembaran kata nama am. antara murid dan
memotivasikan murid.
8. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT)
 Menilai kefahaman
9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan
murid tentang
pemahaman. pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pusat transit dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 006 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 List It Out
SEJAHTERA
(Senaraikannya)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
Konstektual
KBAT Mengaplikasi - PETA PEMIKIRAN -
Mengelaskan
EMK : NILAI Prihatin KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
