Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


TEMA: 1 : KEKELUARGAAN KELAS: 6 CERDIK MINGGU: 2
UNIT: 1 : Saling Menyayangi MASA: 7.30 – 8.30 TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Jasa Ibu Tidak Terbalas TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya mendengar, mengecam dan menyebut
Mendengar, mengecam dan menyebut maklumat semula. semula maklumat dengan betul dengan aktiviti lakonan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 2
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 31 / 31 murid dapat mencapai objektif
Murid bercerita tentang gambar dalam buku teks halaman 1. (PAK 21) pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya


0 / 31 murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran.
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 2.
diberi latihan pengukuhan.
3. Murid buka buku teks ms 1 dan membaca dialog Situasi 1 dan Situasi 2.
4. Murid diminta mengecam dan menyebut semula maklumat yang dibaca
0 / 31 murid tidak dapat mencapai
dengan bimbingan guru. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
latihan pemulihan.
6. Murid diminta melakonkan semula dialog yang terdapat dalam buku teks ms
2. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan
Learning Experiences (Pengalaman
KBAT Menganalisis PAK-21
Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
Murid dapat mengikuti pdp yang dijalankan dengan baik dan pembelajaran dapat dijalankan dengan lancar.

/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.


PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5

Minggu 2 Tarikh 18.3.2024 Hari Isnin


Kelas 5 CERDIK Masa 9.00 – 10.00 Kehadiran 22

Kemahiran Mendengar dan


Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Masyarakat Penyayang
Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut
berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal. semula ujaran yang terdapat dalam situasi formal.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula sekurang-kurangnya 2 ujaran yang terdapat dalam situasi
formal.
2. Mendengar, mengecam dan menyebut sekurang-kurangnya 2 maklumat semula.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Rakan Taman (Buku Teks: 2)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid mendengar, mengecam sebutan dan menyebut semula ujaran yang terdapat dalam
situasi formal dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menonton video audio dan animasi.
8. Murid mengajuk dan menyebut perkataan (kenderaan) yang mengandungi huruf
Aktiviti Penutup
konsonan.
9. Murid menyebut dan mengeja perkataan berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti
Buku aktiviti

Semua murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Aktiviti pengayaan telah diberikan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.30 12.30 BAHASA


2 Isnin 18/3/2024 4
60 minit MELAYU

TEMA 1 : KEMASYARAKATAN
1. Jiran Tetangga
UNIT TAJUK Salam Perkenalan

KEMAHIRAN BAHASA 1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR

1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
STANDARD KANDUNGAN
tidak formal.
1.1.1 Mendengar,mengecam sebutan dan menyebut sesuatu yang diujarkan semula dalam
STANDARD PEMBELAJARAN
situasi tidak formal.

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Mendengar dan menyebut maklumat yang diperlukan.

Murid berjaya mendengar dan menyebut maklumat yang diperlukan dengan tepat dan
KRITERIA KEJAYAAN
betul.
Pengenalan :
Murid berbual-bual tentang gambar dalam buku teks halaman 1.
Aktiviti :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 2.

3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan dialog.(KBAT)


AKTIVITI
4. Murid dibimbing mendengar, mengecam sebutan dan menyebut sesuatu yang
PDPC
diujarkan semula dalam situasi tidak formal.

5. Murid melakonkan dialog secara dalam kumpulan.(PBD)

6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk melakonkan semula situasi 1


dan situasI 2 berdasarkan dialog dalam buku teks. (PAK 21)

Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Buku Teks: 2,Buku latihan
SISTEM BAHASA Sebutan dan Intonasi
KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni

PAK-21 Role-Play (Main peranan) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH


TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 Main Peranan
(PBD)

KEHADIRAN : 21 / 21
PdP hari ini berjalan dengan lancar dan murid dapat menguasai kemahiran yang dipelajari
REFLEKSI / IMPAK dengan baik.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 – 8.30 10.30 – 11.00 BAHASA


2 Selasa 19/3/2024 4 MELAYU
90 minit

TEMA 1 : KEMASYARAKATAN

1. Jiran Tetangga
UNIT TAJUK Hari Keluarga Taman Impian

KEMAHIRAN BAHASA 2.0 KEMAHIRAN MEMBACA

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami

STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Membaca dan melengkapkan Peta Alir berdasarkan aktiviti yang dilakukan.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya membaca dan melengkapkan Peta Alir berdasarkan aktiviti yang dilakukan dengan betul.

Pengenalan :
Murid berkongsi pengalaman menyertai Hari Keluarga bersama keluarga.
Aktiviti :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 3.

3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan petikan.(KBAT)

4. Murid dibimbing membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
AKTIVITI sesuai.
PDPC
5. Murid membuat latihan di buku tulis.(PBD)

6. Murid berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan Peta Alir berdasarkan aktiviti yang
dilakukan.

7. Secara berkumpulan, murid membentangkan Peta Alir yang telah dilengkapkan dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai. (PAK 21)

Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Buku Teks: 3,Buku latihan

SISTEM BAHASA Sebutan dan Intonasi

KBAT Menganalisis EMK Kreativiti dan Inovasi

PAK-21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan

KEHADIRAN : 21 / 21

Murid dapat menguasai kemahiran membaca yang dipelajari hari ini. Seorang murid yang tidak lancar
REFLEKSI / IMPAK dalam bacaan diberi bimbingan untuk membaca. 7 orang murid dapat melengkapkan peta alir dengan
tepat. 14 orang murid yang lain mencaapai tahap penguasaan minimum yang ditetapkan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5

Minggu 2 Tarikh 19.3.2024 Hari Selasa


Kelas 5 CERDIK Masa 9.00 – 10.00 Kehadiran 21/25

Kemahiran
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Masyarakat Penyayang Membaca
Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan
tersirat untuk memberikan respons.
Ilmu:
1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat mengikut situasi.
HP PKJR
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan sekurang-kurangnya 2 respons.
2. Membaca dan memahami maklumat tersurat untuk memberikan sekurang-kurangnya 2 respons.
3. Garisi sekurang-kurangnya 2 kelebihan dan kekurangan penggunaan kenderaan awam kepada pengguna.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Bank Rezeki Bergerak (Buku Teks: 3)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
5. Murid membaca dan menyatakan maklumat tersurat untuk memberikan respons dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama
PKJR: Pengangkutan Awam (Buku aktiviti: 1-2)
6. Murid membaca dan memahami petikan dengan bimbingan guru.
7. Murid garisi kelebihan dan kekurangan penggunaan kenderaan awam kepada pengguna.
8. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
9. Murid menonton video audio dan animasi.
10. Murid mengajuk dan menyebut perkataan (kenderaan) yang mengandungi huruf
Aktiviti Penutup
konsonan.
11. Murid menyebut dan mengeja perkataan berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,buku PKJR
Buku aktiviti

Murid dapat mengikuti pdp hari ini dengan baik dan lancar. 6 orang murid yang mencapai
kemahiran minima yang ditetapkan diberi bimbingan bacaan dan sebutan hingga dapat
Refleksi menguasai bacaan. Pada akhir pembelajaran semua murid dapat memberikan respon dan
mencapai standart yang ditetapkan hari ini.

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5

Minggu 2 Tarikh 20.3.2024 Hari Rabu


Kelas 5 CERDIK Masa 7.00 -7.30 / 9.00-10.00 Kehadiran 23/24

Kemahiran
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Masyarakat Penyayang Menulis
Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menulis sekurang-kurangnya 2 ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai.
2. Menulis sekurang-kurangnya 2 ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Projek Alam Hijau (Buku Teks: 4)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid menulis ayat dalam perenggan menggunakan tulisan berangkai dalam buku latihan
dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menonton video audio dan animasi.
8. Murid mengajuk dan menyebut perkataan (kenderaan) yang mengandungi huruf
Aktiviti Penutup
konsonan.
9. Murid menyebut dan mengeja perkataan berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Keseluruhan murid mencapai objektif yang ditetapkan hari ini. Murid perlu diberi Latihan
Refleksi tambahan agar dapat menulis dengan lebih cepat dan kemas.

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.00 9.00
BAHASA
2 Rabu 20/3/2024 4
60 minit MELAYU

TEMA 1 : KEMASYARAKATAN

1. Jiran Tetangga
UNIT TAJUK Tahniah, Hadif!

KEMAHIRAN BAHASA 3.0 KEMAHIRAN MENULIS

STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis

STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.1 Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai dalam bentuk ayat.

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menulis ayat berdasarkan kad ucapan dalam bentuk tulisan berangkai.

Murid berjaya menulis ayat berdasarkan kad ucapan dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan
KRITERIA KEJAYAAN
kemas.
Pengenalan :
Murid berbincang bersama guru tentang contoh lain ucapan tahniah.
Aktiviti :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 4.

3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan petikan.(KBAT)


AKTIVITI
PDPC 4. Murid menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai dalam bentuk ayat.

5. Murid membuat latihan dalam buku tulis.(PBD)

6. Secara berkumpulan, murid berbincang dan berkongsi contoh ucapan tahniah kepada rakan
sekelas. (PAK 21)

Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks: 4,Buku latihan

SISTEM BAHASA Sebutan dan Intonasi

KBAT Mengaplikasi EMK Kreativiti dan Inovasi

PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan

KEHADIRAN : 21 / 21

REFLEKSI / IMPAK Keseluruhan murid mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru pada hari ini. Murid yang lemah
diberikan Latihan menulis sehingga dapat menghasilkan tulisan berangkai dengan betul. Standard
pembelajaran yang ditetapkan pada hari ini Berjaya dicapai.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6 (PKJR)
TEMA: 1 : KEKELUARGAAN KELAS: 6 CERDIK MINGGU: 1
UNIT: 1 : Saling Menyayangi MASA: 11.00 – 12.00 TARIKH: 20/3/2024
TOPIK: Fauzan Anak yang Cakna TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 2.1.1 Baik hati Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
1 : Pengangkutan darat Had Laju dan Jarak 1.1 1.1.6
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Membaca, memahami, dan mentafsir bahan. Murid berjaya membaca, memahami dan mentafsir bahan
Membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan serta dengan betul
menceritakan faktor yang menghalang pandangan pemandu
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 3, BAM m/s 1 Aktiviti 1
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang gambar dalam buku teks halaman 3. (PAK 21)
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya 29 / 31 murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran.
pembelajaran dengan baik dan 2 orang
2. Murid membaca, memahami dan mentafsir bahan bacaan yang bertajuk
“Fauzan Anak yang Cakna”. (KBAT) murid diberi bimbingan dan latihan
3. Murid menyenaraikan nilai murni yang terdapat dalam teks cerita.
penngayaan sehingga mencapai
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
5. Murid diminta menjalankan aktiviti menjelaskan tafsiran tentang cerita objektif yang ditetapkan oleh guru
tersebut berdasarkan grafik iaitu perkara menarik, nilai dan pengajaran
pada hari ini.
secara dalam kumpulan. (PAK 21)
6. Murid menonton klip video yang ditunjukkan oleh guru.
7. Murid memberikan respon dan melengkapkan jadual yang diberi dalam BAM PdPC pada hari ini:
m/s 1. Memuaskan /
8. Murid membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan serta Tidak memuaskan
menceritakan faktor yang menghalang pandangan pemandu. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 2 Tarikh 21.3.2024 Hari Khamis
Kelas 5 CERDIK Masa 7.00 – 8.00 Kehadiran 21/ 24

Kemahiran
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Masyarakat Penyayang Seni Bahasa
Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
bahasa dalam bahan sastera. peribahasa dan bahasa yang santun.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Bercerita dan mengujarkan sekurang-kurangnya 2 dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun.
2. Bercerita dan mengujarkan sekurang-kurangnya 2 dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Susah Senang Kita Bersama (Buku Teks: 5)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid bercerita dengan menggunakan peribahasa dalam lakonan dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menonton video audio dan animasi.
8. Murid mengajuk dan menyebut perkataan (kenderaan) yang mengandungi huruf
Aktiviti Penutup
konsonan.
9. Murid menyebut dan mengeja perkataan berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

PdP dapat dijalankan dengan lancar. Objektif yang ditetapkan pada hari ini tercapai. Murid
menunjukkan minat dengan aktiviti pdp yang dijalankan. Keseluruhan murid mencapai tahap
Refleksi
penguasaan minimum dan standard pembelajaran yang ditetapkan oleh guru hari ini.

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
KELAS: 6 CERDIK
TEMA: 1 : KEKELUARGAAN MINGGU: 2
MASA: 9.30-10.00/ 11.00-
UNIT: 1 : Saling Menyayangi TARIKH: 21/3/2024
12.00
TOPIK: Sayang Ayah HARI: Khamis
TEMPOH: 90 minit
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 3.1.1 Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menulis gurindam dengan tulisan berangkai
Menulis gurindam dengan tulisan berangkai. dengan kemas dan teratur.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 4
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang cara menyampaikan gurindam.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya PdP yang dijalankan pada hari ini
dengan tajuk pelajaran.
berjalan dengan lancar. Murid dapat
2. Murid membaca dan memahami kandungan gurindam yang bertajuk “Kasih
Ayahanda”. (KBAT) menghasilkan tulisan berangkai dengan
3. Murid menyenaraikan nilai murni yang terdapat dalam gurindam. betul. 17 orang murid mencapai TP6,
4. Murid dibahagikan kepada beberapa pasangan.
sebahagiannya mencapai TP5 dan TP4.
5. Murid diminta menjalankan aktiviti menulis gurindam semula dalam bentuk
kad ucapan dengan menggunakan tulisan berangkai. (PBD) Memuaskan /
6. Murid diminta membentangkan kad ucapan di hadapan kelas. (PAK 21) Tidak memuaskan
7. Kad yang kreatif dipamerkan di ruang kreatif dalam kelas.
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
TEMA: 1 : KEKELUARGAAN KELAS: 6 CERDIK MINGGU: 2
UNIT: 1 : Saling Menyayangi MASA: 7.00 – 8.00 TARIKH: 22/3/2024
TOPIK: Mari Kita Bantu Ayah TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.1 4.1.1 Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya bercerita dan mengujarkan dialog dengan
Bercerita dan mengujarkan dialog. menggunakan peribahasa dan bahasa yang santun.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 5
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneliti kandungan dialog dalam buku teks halaman 5.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Murid berjaya mencapai objektif dan
2. Murid membaca dan memahami dialog cerita tentang “Mari Kita Bantu kriteria kejayaan yang telah ditetapkan
Ayah”. pada hari ini. Murid dapat memahami
kasud peribahasa dan dapat
3. Murid menyenaraikan peribahasa yang terdapat dalam dialog dan mencari
memberikan situasi yang sesuai
maksud peribahasa tersebut dan membina ayat berdasarkan peribahasa. berdasarkan peribahasa dalam
(KBAT) pembinaan ayat dan pengjaran dialog.
PdPC pada hari ini:
4. Murid berkongsi maksud peribahasa yang terdapat dalam dialog tersebut.
Memuaskan /
(PAK 21) Tidak memuaskan
5. Murid diminta mempersembahkan cerita serta dialog yang mengandungi
peribahasa dan bahasa yang santun. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–
KBAT Menganalisis PAK-21
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR)

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

9.00 10.00
BAHASA
2 Jumaat 22/3/2024 4
60 minit MELAYU

TEMA 1 : KEMASYARAKATAN

1. Jiran Tetangga
UNIT TAJUK Program Kebun Komuniti

TEMA PKJR 1: Pengangkutan darat TAJUK PKJR Ketidakbolehlihatan

KEMAHIRAN BAHASA 4.0 ASPEK SENI BAHASA

4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa.
HP PKJR:
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.4 Berbincang maksud ketidakbolehlihatan dan impaknya terhadap pejalan kaki dan penunggang
basikal.
Pada akhir PdPC murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Bercerita dan mengujarkan dialog dengan menggunakan peribahasa.
Bincangkan maksud dan risiko yang akan dihadapi akibat ketidakbolehlihatan.

Murid berjaya bercerita dan mengujarkan dialog dengan menggunakan peribahasa dengan betul dan
KRITERIA KEJAYAAN
teliti dan berbincang maksud dan risiko yang akan dihadapi akibat ketidakbolehlihatan.
Pengenalan :
Murid berbincang kebaikan berbakti kepada tanah.
Aktiviti :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 5.

3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan petikan.(KBAT)

4. Murid dibimbing memahami maksud peribahasa.


AKTIVITI
5. Murid dibimbing bercerita dengan menggunakan peribahasa.(PBD)
PDPC
6. Murid menjawab soalan-soalan peribahasa yang dikemukan oleh guru dengan tepat dan cepat.
(PAK 21)

7. Murid menonton klip video berkaitan akibat ketidakbolehlihatan.

8. Kemudian, murid secara dalam kumpulan bincangkan maksud dan risiko yang akan dihadapi
akibat ketidakbolehlihatan dengan lengkapkan jawapan dalam aktiviti 1.

Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Buku Teks: 5,Buku latihan, BAM PKJR m/s 2-3, klip video

SISTEM BAHASA Peribahasa

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni

PAK-21 Quick Quiz (Kuiz Cepat) NILAI MURNI Kerajinan

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita

KEHADIRAN : 21 / 21

REFLEKSI / IMPAK Murid dapat mencapai objektif dan kriteria kejayaan yang telah ditetapkan pada hari ini. Kesemua
murid dapat menjawab soalan peribahasa yang yang diberikan guru dengan tepat. Kesimpulannya,
pdpyang dijalankan oleh pada hari ini berjalan dengan lancar.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
TEMA: 1 : KEKELUARGAAN KELAS: 6 CERDIK MINGGU: 3
UNIT: 1 : Saling Menyayangi MASA: 7.30 – 8.30 TARIKH: 25/3/2024
TOPIK: Kami Bangga, Tuk Akub TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.1 Menghargai Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya mengenal pasti kata nama am, kata nama
Mengenal pasti kata nama am, kata nama khas, dan kata
khas, dan kata ganti nama berdasarkan bahan dengan betul.
ganti nama.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 6
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang kata nama am, kata nama khas,
dan kata ganti nama.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami dialog perbualan tentang Tuk Akub.
3. Murid diminta mengenal pasti kata nama am, kata nama khas dan kata ganti
nama yang terdapat dalam bahan. (KBAT)
4. Murid membina ayat menggunakan kata nama am, kata nama khas dan kata
ganti nama yang terdapat dalam bahan. (PBD)
Memuaskan
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
Tidak memuaskan
6. Murid diminta mempersembahkan dialog dalam buku teks dengan gaya
bahasa yang menarik dan sebutan yang jelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 3 Tarikh 25.3.2024 Hari Isnin
Kelas 5 CERDIK Masa 9.00 – 10.00 Kehadiran

Kemahiran
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Masyarakat Penyayang Tatabahasa
Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut
konteks. konteks;
(i) kata nama am
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata nama mengikut konteks kata nama am.
2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kata nama am berdasarkan teks dan gambar dengan menggunakan peta
pokok.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pusat Transit (Buku Teks: 6)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid memahami dan menggunakan kata nama am berdasarkan bahan dengan
bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menonton video audio dan animasi.
8. Murid mengajuk dan menyebut perkataan (kenderaan) yang mengandungi huruf
Aktiviti Penutup
konsonan.
9. Murid menyebut dan mengeja perkataan berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks,buku aktiviti,
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.30 12.30
BAHASA
3 Isnin 25/3/2024 4 MELAYU
60 minit

TEMA 1 : KEMASYARAKATAN

Yang Tua Dihormati, Yang


UNIT 1. Jiran Tetangga TAJUK
Muda Disayangi

KEMAHIRAN BAHASA 5.0 ASPEK TATABAHASA

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

STANDARD 5.1.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan golongan kata mengikut konteks;(i) kata nama am
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF i. Menyenaraikan kata nama am berdasarkan teks dan gambar.
PEMBELAJARAN ii. Membina ayat menggunakan kata nama am.
Murid berjaya :
KRITERIA KEJAYAAN i. Menyenaraikankan kata nama am berdasarkan teks dan gambar dengan betul.
ii. Membina ayat menggunakan kata nama am dengan betul dan tepat.
Pengenalan :
Murid berbincang dan memahami maksud peribahasa “Yang Tua Dihormati, Yang Muda Disayangi’’.
Aktiviti :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 6.
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan petikan.(KBAT)
AKTIVITI 4. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata nama am mengikut konteks tidak formal.
PDPC
5. Murid membina ayat menggunakan kata nama am berdasarkan teks dan gambar.(PBD)
6. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
7. Murid berkongsi pengalaman mereka menyantuni warga emas dan menolong rakan sebaya dalam
kesusahan.(PAK 21)
Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks: 6,Buku latihan

SISTEM BAHASA Tatabahasa


KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni
PAK-21 Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) NILAI MURNI Prihatin
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 Buku Latihan
(PBD)
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK
