Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEMASYARAKATAN
TAJUK Jiran Tetangga
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam
situasi formal dan tidak formal.
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu yang
PEMBELAJARAN
diujarkan semula dalam situasi tidak formal
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Melafazkan ayat dalam situasi tidak formal.
1. Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut 2. Mengenalpasti sebutan dalam ayat.
dua ayat yang diujarkan semula dalam situasi 3. Menguasai kemahiran bertutur dalam situasi tidak
tidak formal formal
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang salam perkenalan. dahulu dan
merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid berbual-bual tentang gambar.  Guru menggunakan
2. Murid membaca serta meneliti teks dan gambar. strategi pembelajaran
3. Murid mendengar sebutan dan mengecam sebutan dengan bimbingan guru. kolaboratif dan koperatif
dengan menerapkan
Watch & Listen (Lihat & Dengar) PAK21 dan elemen
4. Murid menyebut sesuatu yang diujarkan semula dalam situasi tidak formal. sekolahku sejahtera
5. Murid membuat simulasi situasi 1 dan berbincang dengan guru. supaya ada interaksi
6. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) antara murid dan
7. Murid melengkapkan maklumat yang diperlukan. memotivasikan murid.
8. Murid membuat simulasi situasi 2. Role-Play (Main Peranan)  Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang salam perkenalan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-002 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Watch & Listen (Lihat &
SEJAHTERA
Dengar)
STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai PAK-21 Rocket Writing (Penulisan
Pantas)
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEMASYARAKATAN
TAJUK Jiran Tetangga
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan
PEMBELAJARAN
intonasi yang sesuai.
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kenderaan persendirian,kenderaan awam, kenderaan berat dan
PKJR
jentera
STANDARD 1.1.4 Berbincang maksud ketidakbolehlihatan dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR
pejalan kaki dan penunggang basikal.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca petikan teks dengan sebutan yang betul
1. Membaca dan memahami lima perenggan dan intonasi yang sesuai.
daripada petikan dengan sebutan yang betul dan 2. Memahami isi yang terkandung dalam petikan teks
intonasi yang sesuai. dengan baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang jiran tetangga. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid memahami isi kandungan perenggan. ada murid.
 Guru menggunakan
3. Murid mengetahui intonasi dan sebutan yang betul.
strategi pembelajaran
4. Lima murid dipilih untuk membaca satu perenggan secara bergilir-gilir. Hot kolaboratif dan
Seating (Kerusi Panas) koperatif dengan
5. Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai menerapkan PAK21
dengan bimbingan guru. dan elemen
6. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) sekolahku sejahtera
7. Murid berbincang melengkapkan Peta Alir berdasarkan aktiviti yang dilakukan supaya ada interaksi
Hadif dan keluarganya. Mind Map (Peta Minda) antara murid dan
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan memotivasikan murid.
pemahaman.  Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jiran tetangga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 003 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Hot Seating (Kerusi
SEJAHTERA
Panas)
STRATEGI PdP Belajar Cara Belajar PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI - KB -
EMK : ILMU & Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
