Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kemahiran Manipulatif


Kelas Pendidikan Khas – Bijak
Tarikh 6 0gos 2012
Hari Isnin
Masa 8.00 pagi – 9.00 pagi
Bilangan Murid 4 orang (tahap penerimaan sama)

KATEGORI
NAMA MURID
Mawardah bt Baserah Hyperaktif
Nor Farah Diyana bt Md
Syndrome down
Azman
Mohd Saiful Ikhwan b
Autisme
Shabudin
Mohd Alwan b Baharuddin Slow Learner

Tajuk Bab 3: Motor Halus


Sub Topik : Membuat biskut raya dan kuih muih
Penggabungjalinan Isi Kandungan i. Kemanusiaan, fizikal dan estetika
Kemahiran Fokus Menggenggam, meramas, menguli dan menggentel
KBKK Murid boleh:
i. Meramas menggunakan kedua-dua belah tangan
ii. Menguli dan menggentel doh
iii. Membentuk doh mengikut acuan

KMD Boleh menggenggam, meramas, menguli dan menggentel doh dengan


betul
Kecerdasan Pelbagai i. Kinestatik
ii. Interpersonal
iii. Intrapersonal
Pengetahuan Sedia ada Murid biasa menggerakkan jari
Perentasan Kurikulum Pengurusan Tingkah Laku, Bahasa Melayu, Pengurusan Diri
Penyerapan Nilai Kerjasama, fokus, mendengar arahan, berusaha, berhati-hati, menolong
orang
Hasil Pembelajaran Diharapkan di akhir pembelajaran ini:
i. Melakukan pergerakan meramas dengan betul
ii. Menguli dan menggentel doh

Unsur Terapi i. Terapi Pertuturan


ii. Terapi cara kerja ( psikomotor halus dan kasar),
iii. T. muzik
Bahan Bantu Belajar I. LCD, laptop
II. Doh tepung berwarna-warni
III. Acuan kuih raya

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Set induksi Pengenalan - Guru memulakan kelas dengan bacaan STRATEGI;

1
(5 minit) doa Pemusatan guru
- Guru menyoal murid berkaitan bulan BBM
puasa - LCD
- Guru berbicara tentang persiapan raya - Laptop
- Guru menayangkan lagu Suasana Hari Kaedah:
Raya kepada murid –murid Soal jawab
- Guru meminta pendapat murid berkaitan
dengan induksi yang telah ditayangkan. TERAPI
- Pertuturan
- muzik

MI
- Spatial

NILAI
- tumpuan
- kepekaan

Langkah 1 Memperkenalkan - Guru mengaitkan induksi dengan STRATEGI;


(10 Minit) pelbagai jenis biskut pengajaran hari ini. Pemusatan guru
raya dan kuih-muih  Guru bercerita kepada murid
tentang juadah pada hari raya BBM
 Guru menyoal murid tentang kuih - Laptop
kegemaran murid - LCD
- Kad warna
- Guru menunjukkan video ” Upin Ipin
Membuat Kuih” Kaedah:
- Guru menyoal murid tentang video tersebut Demonstarsi
-Guru menunjukkan sampel pelbagai jenis Soal jawab
kuih yang telah siap dihasilkan kepada murid
- Guru menyoal murid tentang kuih tersebut TERAPI
- Pertuturan

MI
- Spatial

NILAI
- Berusaha
- Berkerjasama
- Ketelitian
- Tumpuan

Langkah 2 Aktiviti demonstrasi -Guru menunjukkan cara membuat doh Strategi


(15 minit) membuat doh dan kepada murid dengan menggunakan tepung, Pemusatan guru dan murid
membentuk kuih : air dan garam dan pewarna
- Guru menunjukkan hasil ulingan doh yang BBM
telah siap kepada murid - Doh berwarna-warni
- Guru menunjukkan cara membuat kuih - Acuan pelbagai bentuk
kepada murid dengan cara menggentel,
meramas, melipat dan menggunakan acuan KEMAHIRAN
untuk menghasilkan pelbagai jenis kuih - Motor halus
- Guru menunjukkan kuih yang telah siap - Kepekaan
dihasilkan kepada murid
NILAI
- Ingin tahu
- Berusaha
- Ketelitian
- Berhati-hati
- Kasih sayang

2
Terapi
Cara kerja

NILAI
- Berusaha
- Ketelitian
- Tumpuan

Langkah 3 Aktiviti amali - Murid diberikan doh pelbagai warna oleh Strategi
(25 minit) membuat kuih guru Pemusatan guru dan murid
- Murid dikehendaki membuat kuih seperti
sampel yang telah ditunjukkan BBM
- Murid disoal tentang kuih kegemaran - Doh berwarna warni
- Guru mencadangkan murid membuat - Acuan kuih
kuih kegemaran mereka
KEMAHIRAN
- Motor halus
- kepekaan

NILAI
- Kreatif
- Berusaha
- Tumpuan
- Berhati-hati
- Kasih sayang

Terapi
Cara kerja

TEKNIK
- Menggenggam, meramas,
menggentel

Penutup Rumusan Pelajaran - Murid disoal berkaitan P&P hari ini Strategi
(5 Minit) – perbandingan hasil - Guru menyimpulkan pembelajaran pada Pemusatan guru dan murid
kerja murid hari ini.
- Guru meminta murid untuk BBM
membersihkan kawasan sekitar meja. - LCD
- Murid dan guru menyanyikan lagu - laptop
Suasana Hari Raya sambil
menunjukkan kuih yang telah dihasilkan KEMAHIRAN
- Motor halus
- Koordinasi motor, mata &
tangan.

MI
- Muzik

NILAI
- Ingin tahu
- Berusaha
- Ketelitian
- Tumpuan
- Berhati-hati
- Kasih sayang

Terapi
Muzik

TEKNIK
- menyanyi

3
REFLEKSI GURU PELATIH:

Kekuatan :

Kelemahan:

Cadangan:

ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:

Nama Pensyarah / Guru Pembimbing : _____________________________________________

Tandantangan / Tarikh : _____________________________________________
