Anda di halaman 1dari 6

NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN

UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020


ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : Omega

Tarikh : 27 Oktober 2020

Hari : Selasa

Masa : 8.00 - 9.00 pagi (1 jam)

Bilangan Murid : 5 orang

BIL.NAMA MASALAH KEHADIRAN


Kamal Arif bin Kamaruddin Autisme Down Sindrome
Muhammad Arman bin Mohd Sena Hyperaktif ADHD ADHD
Muhammad Zairul Ikmal bin Roslan
Rosyarmila binti Rosli
Siti Halimah binti Zaki

Tajuk : Penyediaan Dan Penyajian Makanan

Standard Kandungan : 4.1 Menyediakan sarapan pagi dan minuman pagi

Standard Pembelajaran : 4.1.2 Menyediakan sarapan pagi (roti bakar)

: 4.1.3 Menyediakan minuman pagi (air susu)

Hasil pembelajaran/Objektif : i) Murid dapat menyediakan sarapan pagi (roti bakar)


dengan bimbingan guru.

ii) Murid dapat menyediakan minuman pagi (air susu)


dengan bimbingan guru

Pengetahuan sedia ada :

Murid pernah menyediakan sarapan pagi dan minuman pagi di rumah dan PdP lepas.
Elemen Merentas kurikulum :

Penerapan Nilai Bersyukur, menjaga kebersihan, menjaga keselamatan, kasih


sayang, kerjasama, berdikari, teliti, menghargai, beradab
Kemahiran berfikir Hubung kait, mengenal pasti, mencipta, kreatif
TMK Pengajaran dan pembelajaran menggunakan perkakasan dan
pengisian TMK
Bahasa Bahasa Melayu
Komunikasi Lisan dan bukan lisan

Bahan Bantu Mengajar : Kertas A3, pembakar roti, papan pemotong, pisau roti,
sudu, penyepit besi, pinggan, roti, mentega kacang “sunbear”, strawberi, susu, cawan

Langkah/ Isi Pembelajaran Aktiviti Catatan


Masa

Set Induksi 1. Guru menunjukkan video “Lagu BBM : Kertas A3, video
(5 minit) Sunbear” kepada murid.
EMK :
2. Murid diminta menyanyi “Lagu Kemahiran berfikir :
Sunbear” bersama-sama sambil Hubung kait
menari.
Nilai : Kasih sayang,
Aktiviti :
3. Guru membuat perkaitan menghargai, bersyukur
Menyanyi
menyanyi “Lagu Sunbear”
“Lagu Sunbear”
dengan topik pengajaran. Bahasa : Bahasa Melayu

Unsur terapi : Seni muzik


Langkah 1 Keselamatan dan 1. Murid diterangkan mengenai BBM : Carta peraturan
(5 minit) kebersihan keselamatan semasa menjalani keselamatan /kebersihan
kawasan kerja, aktiviti memasak.
alatan dan diri Teknik : Penerangan
2. Murid diperiksa kuku dan tangan
dan diingatkan memakai apron EMK :
bagi tujuan kebersihan. Nilai :
Menjaga
3. Murid diminta mencuci tangan kebersihan/keselamatan
sebelum memasak dan mencuci
alatan yang hendak digunakan Bahasa : Bahasa Melayu
Langkah Bahan dan alatan 1. Guru memperkenalkan bahan BBM : Bahan dan alatan
2 menyediakan roti dan alatan untuk menyediakan memasak
(10 minit) bakar dan air susu roti bakar dan air susu
Contoh : Kaedah Pengajaran :
i. Pembakar roti 2. Murid menyebut dan mengeja Pengajaran terus
bahan dan alatan satu demi
satu. Teknik : Pembelajaran
aktif/penerangan
ii. Papan pemotong 3. Murid menulis nama bahan dan
alatan di papan putih EMK :
Nilai :
Kesyukuran, kerjasama

iii. Pisau roti Kemahiran berfikir :


Mengenal pasti

Bahasa : Bahasa Melayu


iv. Sudu

v. Penyepit besi

vi. Pinggan

vii. Roti

viii. Mentega
kacang
“sunbear”

ix. Strawberi

x. Susu fernleaf

xi. Cawan susu


Langkah Langkah-langkah Tunjuk cara: BBM : Pembakar roti,
3 Penyediaan Roti 1. Murid dibahagikan kepada 2 papan pemotong, pisau
(20 minit) Bakar : kumpulan roti, sudu, penyepit besi,
pinggan, roti, mentega
Membakar roti 2. Guru mengagihkan bahan kacang “sunbear”,
masakan dan alatan diperlukan.
Kaedah Pengajaran:
Membuat hiasan 3. Guru menunjukkan demostrasi Amali
mengikut cara menyediakan roti bakar
kreativiti kepada murid. Teknik : Hand On

4. Soal jawab mengenai bahan, EMK :


Hias dan hidang alatan dan cara penyediaan roti Nilai :
bakar diselitkan semasa Kebersihan, teliti,
demostrasi dijalankan. menjaga keselamatan,
kreatif
Langkah-langkah membuat roti
bakar : Kemahiran Berfikir :
Hubung kait langkah
i. Murid membakar roti demi langkah, mencipta
menggunakan pembakar roti.
Unsur Terapi : Cara
ii. Murid mengeluarkan roti bakar Kerja
daripada pembakar roti
dengan menggunakan
penyepit besi.

iii. Murid menyapu mentega


kacang “sunbear pada roti
dengan menggunakan sudu.

iv. Murid memotong kepada dua


bahagian (tiga segi) dengan
cara memotong dari bucu ke
bucu.

v. Murid meletakkan roti di atas


pinggan dengan betul dan
sesuai
Langkah
Langkah- Langkah 1. Guru menunjukkan demostrasi BBM: Susu fernleaf,
4
Penyediaan Air penyediaan air susu kepada cawan
(10 minit)
Susu : murid.
Kaedah pengajaran :
Masukkan air Langkah-langkah penyediaan air Amali
panas susu :
i. Guru menyediakan air panas Teknik : Hand On
kepada murid
ii. Murid memasukkan air panas EMK :
Masukkan susu ke dalam cawan secara berhati- Nilai :
hati dengan bimbingan guru. Kebersihan,
iii. Murid memasukkan satu sudu keselamatan, teliti
Kacau susu fernleaf ke dalam cawan
tersebut. Kemahiran Berfikir :
iv. Kacau perlahan-lahan sehingga Hubung kait langkah
sebati. demi langkah, mencipta
Unsur terapi : Cara kerja

Aktiviti 5 Aktiviti : Chef 1. Guru menunjukkan contoh BBM: Strawberry, roti


(10 minit) Comel (memasak) gambar hiasan roti bakar bakar
sebelum memulakan
aktiviti dan membuat Kaedah pengajaran :
demonstrasi menghias Amali
hidangan
Teknik : Hand On
2. Murid menghiaskan roti bakar
Roti bakar dengan meletakkan buah EMK :
strawberi di tepi roti. Nilai :
Menghias Kebersihan, keselamatan
3. Murid meletakkan roti bakar
yang telah siap di atas Kemahiran berfikir :
pinggan dengan betul dan Hubung kait, mencipta,
sesuai. kreatif

4. Murid menghidangkan roti Unsur terapi : Cara kerja


bakar dan air susu di atas
meja makan
Penutup Hidang dan makan 1. Murid menunjukkan hidangan BBM: Gambar aktiviti
yang telah siap
2. Guru dan murid makan EMK:
hidangan roti bakar dan Nilai :
minum air susu bersama- Menghargai, kasih
sama. sayang, beradab
3. Guru mengingatkan mengenai
Roti Bakar adab makan. Bahasa : bahasa Melayu
4. Guru memberi pujian atas
kejayaan murid menyediakan Komunikasi:
hidangan sarapan pagi dan Bahasa lisan dan bukan
minuman pagi lisan.

5. Murid ditanya mengenai Penilaian : Hasil Kerja


perasaan menyediakan (Pujian)
sarapan sendiri.
Air Susu
6. Guru memberi penghargaan
kepada murid atas usaha dan
hasil kerja murid.

a) Tepukan kepada diri sendiri.

Refleksi
Kekuatan :

Kelemahan :

Penambahbaikkan :

CATATAN: Rujuk DSKP Kemahiran Hidup Asas Pendidikan Khas Masalah


Pembelajaran

(PPKI) Tahun 4. Font Arial saiz 11.
