Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4


TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 4 HARI KELAS


Ahad
TEMA HARMONI SENTIASA
TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 Melafazkan dan menjelaskan maksud sajak.
KEMAHIRAN TMK 1.9 Membangunkan Sistem Pangkalan Data.
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dapat :
1. Melafazkan dan menjelaskan maksud dua rangkap sajak. 1. Mengenal pasti maksud dua rangkap sajak.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kejiranan ini. objektif pembelajaran
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) dan diberi latihan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. pengayaan /
2. Murid mendengar sajak yang dilafazkan melalui kod QR yang diimbas guru. pengukuhan
3. Murid melafazkan sajak dengan bimbingan guru. Simon Says (Simon Cakap)
☐___ / ___ orang murid
4. Murid bergilir-gilir mempersembahkan sajak.
tidak menguasai objektif
5. Murid berbincang maksud lain rangkap pertama sajak.
pembelajaran dan diberi
6. Murid menyatakan pendapat mereka maksud rangkap kedua sajak. Brain Racking (Fikirkannya)
7. Murid menulis maksud sajak latihan pemulihan
8. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan maksud sajak yang ditulis)
***Murid yang memberi
pandangan dan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) jawapan akan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kejiranan dengan bimbingan guru. diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 010 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Muafakat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh
menguasai memahami memahami menguasai menguasai menguasai,
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan pengetahuan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan berkaitan tajuk
tajuk dan tidak tajuk dan menguasai menjawab menjawab dan bersoal
PENILAIAN
dapat menjawab pengetahua soalan soalan jawab dengan
menjawab soalan n tanpa dengan baik. beserta lancar,
soalan. dengan bimbingan contoh. membantu rakan
bimbingan guru. lain dan menjadi
guru. model teladan.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 4 HARI KELAS


Ahad

TEMA HARMONI SENTIASA


TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 Melafazkan dan menjelaskan maksud sajak.
KEMAHIRAN TMK 1.9 Membangunkan Sistem Pangkalan Data.
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Melafazkan dan menjelaskan maksud tiga rangkap 1. Melafazkan tiga rangkap sajak.
sajak. 2. Menjelaskan maksud tiga rangkap sajak.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kejiranan ini. menguasai objektif
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pembelajaran dan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. diberi latihan
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap gambar dan teks tersebut pengayaan /
3. Murid membincangkan maksud rangkap terakhir sajak. Café (Warung Kopi) pengukuhan
4. Murid merumuskan maksud keseluruhan sajak. ☐___ / ___ orang
5. Murid melafazkan sajak secara bergili-gilir sekali lagi. murid tidak menguasai
6. Murid melukiskan poster mengenai kejiranan mereka. Drawing Posters ( Melukis Poster).
objektif pembelajaran
7. Murid akan menunjukkan poster yang dilukis kepada guru.
dan diberi latihan
pemulihan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kejiranan ini dengan bimbingan guru. ***Murid yang
memberi pandangan
dan jawapan akan
diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 010 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Muafakat KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
berkaitan tajuk berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
dan tidak tajuk dan menguasai menjawab soalan dengan lancar,
PENILAIAN
dapat menjawab pengetahuan soalan dengan berserta membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. contoh. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 4 HARI KELAS


Ahad
TEMA HARMONI SENTIASA BERTEMA: MASYARAKAT
TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1(ii) Memahami dan menggunakan kata nama khas mengikut konteks tidak formal.
KEMAHIRAN TMK 1.9 Membangunkan Sistem Pangkalan Data.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memahami dan menggunakan empat kata nama khas mengikut 1. Membina empat ayat menggunakan kata nama khas.
konteks tidak formal

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang hadiah tersembunyi. pembelajaran dan diberi
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) latihan pengayaan /
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. pengukuhan
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai kata nama khas. ☐___ / ___ orang murid
3. Murid membezakan kata nama khas dan kata nama am. Classification (Klasifikasi) tidak menguasai objektif
4. Murid meneliti peta pembelajaran dan diberi
5. Murid membentuk kumpulan kecil. latihan pemulihan
6. Murid berbincang perjalanan Najwa ke rumah Mei Fung.
7. Murid diberikan lembaran kerja jendela kampung.
***Murid yang memberi
8. Murid menulis lima kata nama khas (Najwa, Si Gebu, Jalan Dahlia, Mei Fung dan Langkawi) di luar jendela dan
pandangan dan jawapan
membina lima ayat menggunakan kata nama khas tersebut. Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
akan diberikan ganjaran
sebagai rangsangan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) untuk murid terus
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang hadiah tersembunyi dengan bimbingan guru. mencuba

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU TEKS Halaman 011 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
SEJAHTERA
KBAT Mengaplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Baik Hati KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan tajuk berkaitan tajuk tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
PENILAIAN
dan tidak dapat dan menjawab menguasai menjawab soalan beserta dengan lancar,
menjawab soalan dengan pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
soalan. bimbingan tanpa bimbingan baik. lain dan menjadi
guru. guru. model teladan.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 4 HARI KELAS


Ahad

TEMA HARMONI SENTIASA


TAJUK Jiran Sepakat
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.1(ii) Memahami dan menggunakan kata nama khas mengikut konteks tidak formal.
KEMAHIRAN TMK 1.9 Membangunkan Sistem Pangkalan Data.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Memahami dan menggunakan empat kata nama khas 1. Membina empat ayat menggunakan kata nama khas.
mengikut konteks tidak formal.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang seikhlas hati. menguasai objektif
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pembelajaran dan
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar. diberi latihan
2. Murid mengingat kembali mengenai kata nama khas. Recap Group (Mengulangi / Mengingat pengayaan /
Semula) pengukuhan
3. Murid membina perenggan menggunakan kata nama khas yang diberikan. ☐___ / ___ orang
4. Murid akan diberi masa untuk membina perenggan menggunakan kata nama khas yang murid tidak menguasai
diberikan
objektif pembelajaran
5. Murid membacakan perenggan yang dibina dengan pasangan secara bergilir-gilir.
dan diberi latihan
6. Murid menulis kata nama khas dan kata nama am di kertas kecil.
pemulihan
7. Murid merangkaikan kata nama khas dan kata nama am yang ditulis dalam dua rangkaian
berbeza. Chain Line (Rangkaian)
8. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan kata nama khas dan kata nama am yang ***Murid yang
telah ditulis. memberi pandangan
dan jawapan akan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) diberikan ganjaran
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang seikhlas hati dengan bimbingan guru. sebagai rangsangan
untuk murid terus
mencuba
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 011 BUKU AKTIVITI -
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
SEJAHTERA
KBAT Mengaplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Baik Hati KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahua pengetahu tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk
n berkaitan an tidak boleh berkaitan dan dan menjawab dan bersoal jawab
tajuk dan berkaitan menguasai menjawab soalan beserta dengan lancar,
PENILAIAN tidak dapat tajuk dan pengetahua soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab menjawab n tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. soalan bimbingan model teladan.
dengan guru.
bimbingan
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SJK TAHUN 4
TARIKH 12/3/2024 MASA

MINGGU 4 HARI KELAS


Ahad
TEMA Waspada Pasti Keselamatan
TAJUK Isyarat Keselamatan Jalan Raya
STANDARD KANDUNGAN
2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.1 Membaca dan memahami bahan grafik daripada multimedia
untuk membuat gambaran
STANDARD KANDUNGAN PKJR 2.3 Isyarat keselamatan jalan raya
STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.3 Mengenal pasti tanda isyarat dan fungsinya untuk meningkatkan keselamatan pejalan kaki.
PKJR
KEMAHIRAN TMK 1.1 Menaip, memilih atau menyunting teks.
KEMAHIRAN
Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1.
1. Membuat gambaran tentang laluan keselamatan dengan
Membaca kuat petunjuk dan tanda isyarat
baik..
2. Membuat gambaran tentang laluan yang dibina

3. Menulis lima tanda isyarat keselamatan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
dapat menguasai objektif
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan /
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isyarat keselamatan jalan raya.
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) tidak menguasai objektif
1. Murid menyatakan pelbagai papan tanda yang terdapat di kawasan sekolah. Nyatakan maksudnya. pembelajaran dan diberi
2. Murid meneliti peta. (Buku Aktiviti Murid PKJR ms.6) latihan pemulihan
3. Semua murid membaca kuat petunjuk dan tanda isyarat yang terdapat dalam teks.
4. Murid dalam kumpulan menandakan anak panah menggunakan pensel warna bagi laluan yang selamat untuk
Adam dan kakaknya ke perpustakaan. Murid catatkan isyarat keselamatan jalan raya sepanjang laluan pada papan ***Murid yang memberi
putih dan nyatakan maksudnya. (Penyerapan PKJR) Collaboration (Kolaborasi) pandangan dan jawapan
5. Murid membaca isyarat keselamatan jalan raya yang didapati dan maksudnya. akan diberikan ganjaran
6. Murid menyatakan gambaran tentang keselamatan berdasarkan laluan yang dibina . sebagai rangsangan
7. Murid menulis nama tanda isyarat keselamatan. (Buku Aktiviti Murid PKJR ms.7) Write It Out (Tuliskanlah) untuk murid terus
8. Murid cari perkataan berkaitan isyarat keselamatan jalan raya dalam kotak huruf. mencuba
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU TEKS Halaman BUKU AKTIVITI Halaman 7
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP BCB - Bacaan mekanis
SEJAHTERA
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahua tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan n berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan beserta dengan lancar,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengayaan.
Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif.
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya.
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
