Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tema: Jati Diri, patriotisme


Mata Pelajaran: Kelas: 4 UTM Tarikh: 26 Ogos 2022
dan kewarganegaraan
Bahasa Melayu
Topik: Idola di Litar Masa: 7.40-9.10 Hari: Jumaat
EMK:
Standard Pembelajaran:
Kreativiti dan Inovasi
3.2.2 Menghasilkan
Sains dan Teknologi
jawapan pemahaman
Standard Kandungan: Bahasa /
berdasarkan soalan Nilai Murni:
3.2 Menulis perkataan,frasa dan Keusahawanan
bertumpu dan bercapah Patriotisme
ayat yang bermakna Pendidikan Alam Sekitar
secara kritis dan kreatif.
Nilai Murni /
Patriotisme /
TMK

Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir PdPc ini, murid dapat: Murid akan berjaya sekiranya murid dapat:

i) Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman dengan i) Menjawab soalan berdasarkan buku teks
betul. secara lisan
ii) Menulis 5 jawapan bagi soalan bertumpu dan bercapah ii) Menulis lima soalan pemahaman dengan
dengan ayat yang betul. ayat yang lengkap

Komputer riba,
projektor, aplikasi
Berkecimpung, jigsawplanet, buku
Bahan Bantu Belajar /
Konsep / Perbendahaan Kata Utama: podium, pembabitan teks, buku tulis dan
Sumber:
dan inovasi. lembaran bahan
teks.
RANGKA PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Set Induksi 1. Murid ditayangkan dengan permainan Puzzle secara Murid teruja untuk belajar topik pada hari
dalam talian. tersebut setelah menyelesaikan aktiviti Puzzle.
(5 minit) 2. Murid secara rawak diminta untuk menyelesaikan Murid menjawab dengan aktif soalan guru
gambar pada Puzzle tersebut. secara lisan.

Pautan: Strategi PdPc


https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0da86255 Pembelajaran Berasaskan Inkuiri /
1fc7 Penyelesaian Masalah /
Pembelajaran Berasaskan Masalah
3. Murid akan ditanyakan beberapa soalan oleh guru. Simulasi – Main Peranan
Amali / Hand On / Ujikaji
SOALAN GURU Bimbingan berfokus individu /
1. Gambar apa yang kamu lihat di Puzzle itu? /
kumpulan
2. Siapa yang boleh teka hari ini kita akan belajar apa? Pembelajaran Berasaskan Projek
Perbincangan /
RAMALAN JAWAPAN MURID Kajian Lapangan
1. Motor lumba/ motor GP.
2. Belajar tentang pencapaian atlet sukan permotoran.

RUMUSAN GURU
Murid-murid seronok menyelesaikan permainan Puzzle
tersebut dan teruja untuk belajar tentang tajuk
pelajaran hari tersebut.
Aktiviti A1.1. Murid diminta untuk membuka buku teks muka
(25 minit) surat 98. Aktiviti Murid (PAK21)
Perbincangan kumpulan – Round
/
A1.2. Seorang murid diminta secara sukarela untuk Table
mengetuai bacaan teks pada halaman tersebut. Perbincangan Think Pair Share
Pembentangan dan Gallery Walk
A1.3. Murid lain diminta untuk mendengar dan Forum – Hot Seat
mengikuti bacaan murid tersebut. Susun dan Kembang Idea (Peta
Pemikiran)
A1.4. Murid secara beramai-ramai akan membaca Kajian Isu
soalan pemahaman yang terdapat pada halaman Gerak Kerja Amali
tersebut.
Deklamasi Sajak/Nyanyian/Lakonan
Latihan Berfokus – Penyelesaian
A1.5. Murid akan diberikan pujian kerana sukarela /
Masalah
mengetuai pembacaan dan memuji murid-murid lain
kerana membaca dengan baik.
Peta Pemikiran (i-Think)
A1.6. Murid akan dibimbing oleh guru untuk menjawab Peta Bulatan
soalan pemahaman tersebut berdasarkan Google Slide. Peta Buih
Peta Buih Berganda
Pautan Google Slide: Peta Pokok
Idola di Litar.pptx Peta Dakap
Peta Alir
RUMUSAN GURU Peta Pelbagai Alir
Murid-murid secara sukarela mengetuai pembacaan Peta Titi
dan mereka memberi respon yang baik semasa guru
membimbing mereka menjawab soalan pemahaman KBAT
berdasarkan buku teks di Google Slide. Menganalisis /
Mengaplikasi /
Menilai /
Mencipta

Pentaksiran Bilik Darjah


Latihan Bertulis /
Lisan /
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain:
Aktiviti 2 A2.2. Murid ditayangkan dengan petikan tentang
‘Pameran Inovasi Pertanian’ Tahap Penguasan
(20 minit) - Rujuk lampiran 1 Tahap 1 / Tahap 4
Tahap 2 Tahap 5 /
A2.2. Murid diminta untuk menyelesaikan soalan Tahap 3 / Tahap 6
pemahaman yang terdapat pada petikan teks tersebut
secara berkumpulan selama 20 minit. Aktiviti 1
Gaya Pembelajaran: Bahasa Verbal-linguistik
A2.3. Setiap kumpulan akan dibimbing oleh guru untuk KBAT: Menganalisis
menjawab soalan pemahaman tersebut.
Aktiviti 2
A2.4. Murid akan diberikan pujian kerana telah PAK21: Perbincangan kumpulan
bekerjasama dengan baik dalam kumpulan. Gaya Pembelajaran: Interpersonal, verbal-
linguistik. Koperatif
A2.5. Setiap wakil kumpulan akan memberikan jawapan KBAT: Mengaplikasi
kumpulan mereka kepada wakil kumpulan lain untuk Pentaksiran: Soalan Pemahaman
disemak.
Aktiviti 3
RUMUSAN GURU PAK21: Perbincangan kumpulan
Murid memainkan peranan mereka sebagai ketua Gaya Pembelajaran: Linguistik
kumpulan setelah dilantik secara spontan oleh guru dan KBAT: Menilai
mereka bekerjasama dengan baik semasa Pentaksiran: Lisan dan bertulis
menyelesaikan soalan pemahaman tersebut.

Aktiviti 3 A3.1. Murid dan guru akan berbincang jawapan soalan


(30 minit) pemahaman yang telah mereka jawab secara
berkumpulan.

A3.2. Murid diminta untuk memberikan markah kepada


kertas jawapan kumpulan lain dan menyerahkannya
kembali kepada kumpulan asal.

A3.3. Murid diucapkan terima kasih oleh guru kerana


telah membantu guru menanda jawapan dan telah
bersikap jujur dalam memberi markah kepada jawapan
kumpulan lain.

A3.4. Setiap murid diminta untuk menyalin soalan dan


jawapan yang telah dibincang dalam buku tulis.
RUMUSAN GURU
Sesetengah kumpulan jujur semasa menanda jawapan
bagi kumpulan lain. Murid juga sukarela untuk
membantu kumpulan lain untuk membetulkan jawapan.
Murid dilihat dapat menerima arahan guru dengan baik
dan melakukan tugasan yang diberikan.

Penutup Kognitif:
(10 minit)
1. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai topik
yang telah dipelajari pada hari ini

2. Murid diminta untuk memberi rumusan mengenai


topik pada hari tersebut

Sosial:

1. Kumpulan yang berjaya mendapat markah yang


tinggi akan mendapat ganjaran yang telah disediakan
oleh guru.

2. Murid dipuji atas kerjasama dan respons yang telah


diberikan.

RUMUSAN GURU
Murid berasa seronok dan gembira dengan
pembelajaran pada hari tersebut. Seorang murid
sukarela merumuskan pembelajaran dengan baik.

Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Menyalin mana-mana 2 Menyalin 5 soalan Membina 2 ayat tunggal dalam buku tulis
Tindakan soalan pemahaman pemahaman pada buku teks berdasarkan perkataan yang diberi:
susulan pada buku teks halaman 98 beserta jawapan 1. Sukan permotoran
untuk murid halaman 98 beserta dalam buku tulis. 2. Pelumba muda
jawapan dalam buku
tulis.
Saya kurang berpuas hati dengan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana 19/ 29 orang murid
mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan dan pengukuhan. Manakala, 10/29
orang murid belum mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. 1/29 orang murid
Refleksi
tidak hadir. 0/29 orang murid mengikuti program pemulihan khas. Murid agak sukar dikawal apabila
melibatkan aktiviti kuiz kerana mereka agak bising dan terlalu teruja hingga menyebabkan murid
lain tidak mendengar arahan guru. PdPc ditangguh kerana masa telah tamat.
Lampiran 1
