Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 6 Excellent
3. Bilangan Murid : 34 Orang / 38 Orang
4. Tarikh : 04 Oktober 2022
5. Hari : Selasa
6. Masa : 9.40 Pagi – 10.40 Pagi
7. Tema : Tema – 6 Sains, Teknologi dan Inovasi
8. Unit : Unit 18
9. Tajuk : Inovasi Kreatif

10. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

11. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.

12. Standard Pembelajaran


2.3.2 Membaca dan menghargai ilmu dan nilai daripada pelbagai bahan sastera dan
bahan bukan sastera, dan dipersembahkan dalam pelbagai bentuk.

13. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca satu perenggan teks secara mekanis dengan menggunakan intonasi
yang betul dan jelas.
ii. Menyatakan dua ilmu serta nilai berdasarkan teks dengan tepat.

14. Kriteria Kerjayaan


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berjaya:
i. Membaca secara mekanis sekurang-kurangnya satu perenggan teks dengan
menggunakan intonasi yang betul dan jelas.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya satu daripada dua ilmu dan nilai berdasarkan
teks dengan tepat.
iii. Mempersembahkan bahan yang diberi dalam bentuk irama syair Siti Zawiyah.
15. Sistem Bahasa
Sebutan : Jelas dan betul
Intonasi : Ayat tanya, ayat penyata, syair Siti Zawiyah
Tatabahasa : Sintaksis
Kosa Kata : Inovasi, tulisan Braille, anjakan, dinobatkan

16. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Reka Bentuk dan Teknologi:
- Reka cipta daripada barangan terpakai, kit Braille Magic Cell
Bahasa: Kosa kata, sebutan, intonasi, dan tatabahasa,
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: video PdPc, slaid, dan pembesar suara
Nilai Murni: Kerjasama, keberanian, bantu membantu, tidak berputus asa

17. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


Kemahiran Berfikir: menghubungkait pengalaman, menjana idea, mengenal pasti, merumus
Didik Hibur: Menonton video PdPc, melagukan syair
Strategi: Berpusatkan murid dan bahan
Teknik: Soal jawab, perbincangan, demostrasi, latih tubi
Belajar Cara Belajar: mengumpul dan memproses maklumat
Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, Verbal Linguistik, Kinestetik
Penekanan 5P: penggabungjalinan, penilaian, penyerapan

18. Pentaksiran Bilik Darjah


 Setiap kali habis waktu PdP, murid akan diberikan lembaran kerja setelah selesai
mempelajari sesuatu tajuk. Guru juga akan menanyakan beberapa soalan yang
berkaitan tajuk PdP.
 Guru menilai murid semasa dan selepas PdP selesai.

19. Kemahiran Insaniah:


 Kemahiran Berkomunikasi
 Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah
 Bekerjasama dalam kumpulan
 Kepimpinan

20. Pedagogi Masa Kini (PMK):


 Pembelajaran Kontekstual: mengaitkan isi pelajaran dengan pengalaman harian
individu.
 Pembelajaran Konstruktivisme: murid dapat membina pemahaman dan pengetahuan
baharu mereka sendiri berdasarkan pengalaman sedia ada.
 Komunikasi dan kolaboratif
 Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT): Menilai - Menentukan

21. Bahan Bantu Mengajar (BBM)


Bil Jenis Jumlah

1. Projektor LCD 1
2. Pembesar suara 1
3. Komputer riba 1
4. Lirik Syair Guru Inovasi 38
5. Pelekat ganjaran 38
6. Slaid pembelajaran 1
7. Roda nama 1
8. Jam masa dalam talian 1
9. Lembaran kerja 38
10. Petikan Berita 38

22. Pengetahuan Sedia Ada


1. Murid pernah mendengarkan syair sebelum ini.
2. Murid tahu inovasi merupakan pembaharuan yang dilakukan daripada masalah yang dihadapi
oleh masyarakat.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Video “Inovasi OKU, BBM
Set Induksi memandu ‘tanpa kaki’” 1. Murid diperlihatkan video  Projektor LCD
(5 minit) yang bertajuk “Inovasi  Komputer Riba
OKU, memandu ‘tanpa  Pembesar suara
kaki’”.

Strategi:
2. Murid bersoal jawab dengan  Berpusatkan murid
guru berkaitan video yang
Soalan:
telah ditonton.
1. Pernah tak anda terfikir Teknik

bagaimana cara Orang  Soal jawab


3. Murid menjawab soalan
Kurang Upaya memandu?
yang diberikan oleh guru.
Kecerdasan Pelbagai
Jangkaan Jawapan:  Verbal linguistik
4. Guru mengaitkan video
 Tak, ya, tak tahu
dengan tajuk pembelajaran
Kemahiran Berfikir
pada hari tersebut.
2. Apa perasaan anda setelah  Mengenal pasti
melihat video tersebut?  Menghubungkait
pengalaman.
Jangkaan Jawapan:
 Bangga, bersemangat, Pedagogi Masa Kini (PMK):
kagum, dan sebagainya.  Pembelajaran
Kontekstual:
Guru mengaitkan isi
Tajuk pembelajaran: pelajaran dengan
Inovasi Kreatif pengalaman harian
individu.

EMK
 Teknologi Maklumat dan
Komunikasi.
Langkah 1 Petikan teks yang bertajuk BBM
1. Murid akan diberikan teks  Petikan Teks
“Status OKU tidak halang
(20 Minit) yang bertajuk “Status OKU  Projektor LCD
guru cipta inovasi, lancarkan tidak halang guru cipta  Pembesar suara
inovasi, lancarkan proses  Pelekat ganjaran
proses PdP”
PdP”.  Jam atas talian

2. Kemudian, murid akan Kemahiran Berfikir


membaca teks secara  Mengenal pasti
mekanis mengikut  Merumus
berkumpulan.  Menjana idea

Kecerdasan Pelbagai
3. Murid perlu membaca  Verbal Linguistik
berdasarkan masa yang telah
ditetapkan oleh guru. Masa
Teknik
akan ditunjukkan kepada
murid melalui pancaran  Latih tubi
LCD.
Sistem Bahasa
 Sebutan dan intonasi
4. Setelah itu, murid  Tatabahasa
dikehendaki menyatakan
Isi pelajaran: ilmu dan nilai yang Strategi:
diperolehi berdasarkan teks  Berpusatkan murid
 Murid melakukan bacaan mengikut kumpulan.
secara mekanis berdasarkan Belajar Cara Belajar
masa yang telah ditetapkan.
5. Kumpulan yang banyak  Mengumpul maklumat
 Murid mengeluarkan ilmu menyenaraikan nilai akan dan memproses
dan nilai yang diperoleh diberikan markah maklumat berdasarkan
daripada teks. berdasarkan jumlah nilai teks.
yang ditulis.
Kemahiran Insaniah:
 Murid merumus apa yang
telah dibaca.  Kemahiran
6. Kemudian, kumpulan yang berkomunikasi
Ilmu: dapat merumuskan apa yang  Kemahiran
 Inovasi dan Kreativiti telah dipelajari akan berkumpulan
diberikan ganjaran.
 Reka Bentuk dan Teknologi
EMK:
Nilai:  Kreativiti dan Inovasi
 Rajin
Pedagogi Masa Kini
 Menghargai jasa
(PMK):
 Tidak berputus asa
 Komunikasi dan
 Kreatif kolaboratif
 Kuat semangat  Kemahiran Berfikiran
Aras Tinggi (KBAT)

KBAT:
 Menilai – Menentukan

Penilaian Objektif (i & ii)


Langkah 2 Melagukan Syair Guru BBM
(20 minit) Inovasi dengan menggunakan 1. Murid dipertontonkan video  Slaid pembentangan
irama Siti Zawiyah cara melagukan syair irama  Pembesar suara
Siti Zawiyah.  Projektor LCD
 Pelekat ganjaran
 Roda nama
2. Setelah itu, murid
dibahagikan kepada lima Kecerdasan Pelbagai
kumpulan.  Verbal Linguistik

Kemahiran Berfikir
3. Setiap kumpulan perlu  Mengenal pasti
melagukan syair Guru
Inovasi menggunakan irama Sistem Bahasa
Siti Zawiyah.  Sebutan dan
intonasi

4. Kemudian, murid disoal Strategi:


berkaitan rangkap syair.  Berpusatkan murid
 Berpusatkan bahan

5. Kumpulan yang paling bagus Teknik


dalam melagukan syair akan  Perbincangan
diberikan ganjaran.  Soal jawab
Isi Pelajaran:
1. Murid dipertontonkan cara Nilai Murni
 Fokus
melagukan syair sebelum  Keberanian
melagukan syair irama Siti  Hormat
menghormati
Zawiyah.  Menghargai
2. Murid akan menyatakan
Belajar Cara Belajar
maksud rangkap syair  mengumpul
secara ringkas. maklumat dan
memproses
maklumat dalam
Soalan teks
1. Berdasarkan syair tersebut,
Kemahiran Insaniah:
apa yang dapat kamu  Pemikiran kritis dan
kemahiran
faham?
menyelesaikan
2. Apakah irama syair yang masalah
 Kemahiran
kamu gunakan tadi?
komunikasi
 Kepimpinan
Jangkaan jawapan:
Pedagogi Masa Kini
1. Syair yang menunjukkan (PMK):
kesungguhan guru dalam
 Komunikasi dan
mencipta inovasi bagi kolaboratif
 Pembelajaran
mendidik anak
Konstruktivisme
muridnya.Kesungguhan
akan membawa kepada
kejayaan.
2. Irama Siti Zawiyah
Langkah 3 Aktiviti Pengukuhan: 
(10 minit)
Fan-N-Pick 1. Murid akan berada dalam
kumpulan masing-masing.
Soalan:
Senaraikan 3 irama syair 2. Kemudian, murid akan
yang telah kamu pelajari. diberikan soalan.

Apakah kebaikan inovasi? 3. Murid pertama akan


Nyatakan 2 kebaikan inovasi. menyusun kertas seperti
kipas.
Berikan nilai yang dapat
kamu pelajari berdasarkan 4. Murid kedua pula akan pilih
teks di berita tersebut. kad dan bacakan soalan.

Berikan 2 inovasi yang kamu 5. Murid ketiga akan jawab


gunakan dalam kehidupan soalan.
seharian.
6. Murid keempat akan beri
Pada pendapat kamu, adakah respons dan pujian kepada
inovasi hanya boleh rakan yang menjawab soalan.
dilakukan oleh orang yang
bijak? 7. Permainan akan dimainkan
sebanyak 3 pusingan.
Nyatakan perasaan kamu
setelah mempelajari inovasi 8. Murid diberikan lembaran
ini. kerja dan perlu
menyiapkannya di rumah.

- Murid diberikan
lembaran kerja untuk
dibuat di rumah.

Penutup Kognitif BBM


(5 minit) • Pelekat ganjaran
Merumus isi pelajaran. 1. Murid merumuskan isi
 Menonton video PdPc pelajaran. Strategi
 Membaca dan • Berpusatkan murid
menganalisis petikan 2. Guru memberi pujian atas
Kemahiran Berfikir
 Syair Guru Inovasi sikap murid yang

 Fan N Pick. bekerjasama dalam setiap • Merumus


aktiviti yang dijalankan.
Nilai Murni:
Sosial
• Bekerjasama
 Memberi ganjaran pelekat
kepada murid-murid yang
Kecerdasan Pelbagai
berjaya menjawab dengan
betul. ● Verbal linguistik
● Intrapersonal
Pujian dan tepukan atas
usaha dan kejayaan.
22. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________

23. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
________________________________________________

LAMPIRAN
