Anda di halaman 1dari 8

1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

SEKOLAH KEBANGSAAN BANDAR PENAWAR 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PDPR

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : Ibnu Maajah
3. Bilangan murid : /34 orang
4. Tarikh : 9 Ogos 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8:30 – 9:30 pagi
7. Tema : Sains, Teknologi & Inovasi
8. Tajuk : Dunia Teknologi
9. Kemahiran fokus : Kemahiran membaca

10. Standard Kandungan


2.1 Asas membaca dan memahami

11. Standard Pembelajaran


2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan
respons

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir sesi PdPR ini, murid dapat :
i. Membaca kandungan teks “Teknologi Imbasan Wajah” dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
ii. Melengkapkan dialog dan pesanan dengan merujuk isi tersurat dan isi tersirat
dalam petikan.

13. Sistem bahasa


 Kosa kata: identiti, aplikasi
 Sistem ejaan: Tanda baca
2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

 Sebutan dan intonasi

14. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)


 Mata pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi
 Nilai murni : Kerjasama, Hemah Tinggi, Rasional
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) : Pembelajaran melalaui TMK
 Elemen Keusahawanan :
EK 1: 1.2 Peka kepada peluang – Murid berusaha mencapai objektif
pembelajaran yang telah ditetapkan
 Elemen Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) :
Menganalisis – menganalisis rencana bagi melengkapkan dialog & pesanan
Menilai – menilai isi tersurat & isi tersirat di dalam rencana

15. Strategi dan Kepelbagaian Kaedah


 Kemahiran Berfikir (KB) : Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
 Kecerdasan Pelbagai (KP) : Verbal-linguistik, Interpersonal
 Belajar Cara Belajar (BCB) : Kemahiran membaca, Kemahiran mendengar &
bertutur, Kemahiran memproses maklumat
 Pembelajaran Konstruktivisme : Sesi soal jawab antara murid dan guru
 Pembelajaran Kontekstual : Murid mengaitkan permainan kuiz dengan tajuk
pembelajaran
 Pembelajaran berasaskan inkuiri : Murid melengkapkan dialog dan pesanan
berdasarkan petikan teks dalam buku teks.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)


BIL. PERKARA
1 Kuiz ‘Peralatan Teknologi’
2 Slaid Pembelajaran
3 Buku Teks Bahasa Melayu tahun 5
4 Aplikasi ‘Class Dojo’
5 Alat Tulis

17. Pengetahuan sedia ada :


1. Murid pernah melihat teknologi imbasan wajah di televisyen dan di internet
3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

18. Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) :


Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran (PdP)
Pengurusan  Persediaan murid untuk 1. Murid memastikan diri  Papan ganjaran
Kelas belajar mereka duduk di tempat https://cutt.ly/AQW5RzE

(2 minit)  Peraturan kelas yang selesa dan mereka


 Paparan papan ganjaran bersedia untuk belajar.

murid 2. Kelas dimulakan dengan


bacaan doa dan paparan
peraturan kelas serta papan
ganjaran murid.

Set induksi 1. Murid melihat kuiz ‘Peralatan


Kaedah/Teknik
 Kaedah –
(5 minit) Teknologi’ yang dipaparkan
Pembelajaran
pada skrin peranti masing- Kontekstual
masing.  Teknik –
Kuiz ‘Peralatan Teknologi’ Permainan

2. Murid menjawab soalan- BBM


 Guru memaparkan kuiz  Kuiz ‘Peralatan
soalan yang terdapat dalam Teknologi’ (Rujuk
‘Peralatan Teknologi’
kuiz tersebut. Lampiran 1)
 Guru bertanyakan soalan:  Slaid
Pembelajaran
1. Berdasarkan kuiz 3. Guru bertanyakan soalan
tadi, apakah yang kepada murid-murid. EMK
murid faham  MP – Reka
Bentuk &
tentang peralatan 4. Murid merespons soalan- Teknologi
teknologi ? soalan guru dengan  TMK – Kuiz
‘Word Wall’,
2. Sebutkan antara menyenaraikan peralatan Google Meet
peralatan teknologi yang terdapat di
KB
teknologi yang sekolah mereka.
 Menghubung kait
terdapat di
5. Guru membantu murid KP
sekolah anda.  Verbal-linguistik
mengaitkan jawapan mereka
3. Pada pendapat
dengan tajuk pembelajaran
anda, apakah
pada hari ini dan sekaligus
tajuk
memperkenalkan tajuk
pembelajaran kita
pembelajaran pada hari ini.
pada hari ini?
 Jangkaan jawapan :
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

1. Peralatan moden
2. Makmal komputer,
mesin pengimbas
cap jari
3. Peralatan
Teknologi
Langkah 1 1. Murid diterangkan tentang isi Kaedah/Teknik :
 Kaedah –
(20 minit) pelajaran bagi standard
Pembelajaran
kandungan 2.1.1 serta Konstruktivisme
objektif pembelajaran dan  Teknik – Soal
Jawab
kriteria kejayaan.
BBM
 Buku teks
2. Murid diminta membuka Bahasa Melayu
buku teks Bahasa Melayu (Rujuk Lampiran
2)
halaman 128.  Kuiz ‘Teknologi
Imbasan Wajah’
(Rujuk Lampiran
Aktiviti 1 : Membaca dan 3. Murid dipilih secara rawak 3)
memahami rencana dengan menggunakan aplikasi ‘Class
EMK
sebutan dan intonasi yang Dojo’ untuk membaca secara  MP – Reka
betul. mekanis setiap perenggan Bentuk &
Teknologi
yang terdapat dalam  NM – Kerjasama,
 Rencana dalam buku rencana tersebut. Hemah Tinggi
 TMK – Kuiz
teks Bahasa Melayu ‘Word Wall’,
4. Guru membimbing murid
halaman 128. Google Meet
membaca dengan sebutan  EK – EK 1:1.2
 Murid membaca rencana
dan intonasi yang betul.  KBAT –
secara mekanis Menganalisis
 Murid mengenal pasti
KP
maklumat yang terdapat 5. Murid menguji kefahaman  Verbal-linguistik
dalam rencana mereka tentang isi
BCB
kandungan rencana dengan  Kemahiran
menjawab soalan kuiz membaca
pemahaman. Penilaian Objektif (i)
5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

Langkah 2 Aktiviti 1 Kaedah/Teknik


(20 minit)  Kaedah –
1. Guru menerangkan maksud
Pembelajaran
isi tersurat dan isi tersirat berasaskan
terlebih dahulu sebelum inkuiri
Aktiviti 1 : Melengkapkan  Teknik – Main
pesanan dengan merujuk isi memulakan aktiviti peranan
tersurat pada rencana pengajaran.
BBM
 Murid melengkapkan  Slaid
Pembelajaran
pesanan Azim kepada 2. Murid membuka buku teks (Rujuk Lampiran
rakannya dengan Bahasa Melayu halaman 4)
129.  Aplikasi ‘Class
merujuk isi tersurat pada Dojo’
rencana.
3. Murid membaca pesanan EMK
yang dibuat oleh Azim  NM – Hemah
Tinggi, Rasional
kepada rakannya secara  TMK – Slaid
mentalis. pembelajaran
interaktif
 EK – EK1:1.2
Aktiviti 2 : Melengkapkan 4. Guru memanggil murid
 KBAT – Menilai
dialog dengan merujuk isi secara rawak menggunakan
tersirat yang terdapat dalam aplikasi ‘Class Dojo’ untuk KB
 Menjana idea
rencana melengkapkan pesanan
tersebut dengan merujuk isi KP
 Verbal-linguistik
 Murid melengkapkan tersurat dalam rencana.  Interpersonal
dialog antara Amira dan
5. Guru membuat pembetulan BCB
abangnya, Azim dengan  Kemahiran
serta merta sekiranya membaca
merujuk isi tersirat yang
terdapat kesalahan.  Kemahiran
terdapat dalam rencana. mendengar &
bertutut
Aktiviti 2
 Kemahiran
1. Murid membuka buku teks memproses
maklumat
Bahasa Melayu halaman
129. Penilaian Objektif (ii)

2. Guru memilih dua orang


murid secara rawak untuk
memainkan peranan sebagai
Amira dan Azim dalam
dialog tersebut.

3. Murid dikehendaki
6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

menganalisis maklumat yang


terdapat dalam rencana
pada buku teks halaman 128
untuk melengkapkan dialog
tersebut.

4. Guru memilih beberapa


orang murid secara rawak
untuk melengkapkan dialog.

5. Guru membuat pembetulan


serta merta sekiranya
terdapat kesalahan.

Penutup 1. Penutup Kognitif 1. Guru merumuskan isi KB


 Merumus
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran pelajaran pada hari ini
dengan cara bersoal jawab
2. Penutup Sosial dengan murid.
 Perasaan pencapaian
 Peneguhan positif 2. Murid diberikan pujian atas

 Membuat perkaitan usaha dan kerjasama yang


diberikan sepanjang tempoh
pelaksanaan PdPR.

3. Murid diminta bersedia


sebelum kelas tidak segerak
bermula pada pukul 9:30
pagi.

4. Murid membaca doa


sebelum bersurai.

19. Refleksi
20. Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

LAMPIRAN
7 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

Lampiran 1 : Kuiz ‘Peralatan Teknologi’


https://wordwall.net/resource/7350443/kenali-peralatan-teknologi

Lampiran 2: Rencana dalam buku teks Bahasa Melayu halaman 128


8 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 IBNU MAAJAH

Lampiran 3 : Kuiz ‘Teknologi Imbasan Wajah’


https://wordwall.net/resource/19642244

Lampiran 4 : Slaid Pembelajaran Interaktif


https://docs.google.com/presentation/d/1l8m-biq8nuS84kqcfNFDfeO3mRXz1RUrV-
dacDUCogU/edit?usp=sharing
