Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 33 Orang
4. Tarikh : 12 Oktober 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 9.05 pagi hingga 9.05 pagi
7. Tema : Ekonomi, Keusahawanan dan Pengurusan Kewangan
8. Tajuk : Menjanakan Ekonomi

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.

11. Standard Pembelajaran


1.2.2 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dengan menggunakan
idea yang kritis dan kreatif.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kelebihan kehiatan ekonomi masyarakat di bandar dan luar
bandar.
ii. Memberikan alasan terhadap situasi yang diberikan oleh guru.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Kata Adjektif

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sains, Matematik, Alam sekitar
 Nilai Murni: kerajinan, berusaha
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, mengujarkan dialog
secara spontan.
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait cerita yang dilihat dengan situasi
sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Video ‘Perkembangan Ekonomi di Malaysia’ 1
Situasi :
- di pasar pagi
2 - di pasar raya 1
- di kantin sekolah
- di dalam bilik guru
6 Sampul surat 6
Lembaran kerja:
7 Pengayaan 25
Pemulihan 5

8 Kad ‘Parking Lot’ 6

9 Projektor lcd 1

10 Komputer riba 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah mendengar bunyi haiwan.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang


Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
 Persediaan murid mereka bersedia untuk
(2 Minit) untuk belajar belajar
Set Induksi Video 1) Murid ditayangkan BBM
(5 minit)
‘Perkembangan dengan video  Video ‘Bunyi
Ekonomi di Perkembangan Haiwan’
Malaysia’’ Ekonomi di https://www.y
Malaysia’. outube.com/w
atch?
2) Murid perlu v=DARatGua
mendengar dan OgU
mentafsir apa
Soalan Guru: yang hendak KB
 Apakah yang disampaikan  Menghubung
dapat kamu dalam video yang kait
peroleh ditayangkan oleh KP
daripada video guru.  Verbal
yang kamu linguistik
tonton? 3) Guru  Interpersonal
menghubungkaitk
Jangkaan Jawapan an video yang BCB
oleh murid: ditayangkan  Memproses
 Perusahaan kepada murid maklumat
yang terdapat dengan tajuk
di Malaysia pelajaran. Pembelajaran
Kontekstual
Tajuk Pelajaran :
 Menghubungk
Menjanakan Ekonomi
aitkan dengan
pengalaman
dalam
kehidupan
Langkah 1 Situasi di Pasar Pagi Aktiviti 1 BBM
(10 minit)  Kad situasi
1) Murid ditayangkan
 Sampul surat
dengan ‘suasana
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
pasar pagi’. KB
 Menghubungkait

2) Murid perlu
melakonkan Teknik

situasi keadaan di  Soal jawab (TB: 7.


Kegiataan ekonomi sebuah kedai. Menyoal dan
masyarakat bandar menyelesaikan
dan luar bandar :- masalah)
3) Beberapa orang
murid datang ke
KP
hadapan untuk
 Interpersonal
melakonkan
1) Pusat beli-  Verbal linguistik
situasi berada di
belah  Kinestetik
sebuah kedai.
2) Sektor
perindustrian Nilai Murni
4) Murid tersebut
3) Kraf tangan  Bekerjasama
perlu
4) Perladangan  Tolong menolong
mempromosikan
5) penternakan  Bertolak ansur
kegiatan ekonomi
di Malaysia.
Pembelajaran
Kontekstual
5) murid menyenarai
 Menghubungkain
kan kepentingan
penjodoh bilangan
perusahaan
dengan situasi
kepada ekonomi
sebenar.
negara dalam
bentuk peta
pemikiran.
Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Kad Situasi : Aktiviti 1 BBB


(18 minit)  Slaid powerpoint
Situasi 1 : Di pusat 1) Murid dibahagikan
membeli belah secara Pendekatan
berkumpulan  Induktif

mengikut lajur. KP
2) Kad situasi diletakkan  Interpersonal
 Verbal Linguistik
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
di dalam sampul surat.  Kinestetik

PAS
3) Wakil kumpulan setiap  Bertanggungjawab
lajur perlu datang ke
EK
Situasi 2 : Di kantin hadapan dan  EK1:1.4
sekolah
mengambil sampul  EK5.5.1
surat yang diingini.
Penilaian Objektif
(ii)
4) Sampul surat yang
diperoleh perlu dibuka
untuk melihat situasi
Situasi 3 : Di dalam yang diperoleh.
bilik guru

5) Setiap perlu
melakonkan situasi
yang diperoleh tetapi
lakonan yang dibuat
perlu menjaga
penjarakan sosial.

6) Setiap kumpulan
diberikan masa selama
15 minit untuk berfikir
bagaimana hendak
melakonkan situasi
tersebut yang
membolehkan murid
untuk membuat
keputusan dan
memberikan alasan
dalam perbualan
mereka.

Langkah 3 Aktiviti Lakonan : Aktiviti 1 BBB


(23 minit)  Murid perlu
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Kumpulan 1 melakonkan situasi  Sampul surat
Kumpulan 2
yang diperoleh di
Kumpulan 3
Kumpulan 4 hadapan kelas. Ciri PA21
Kumpulan 5
Kumpulan 6  berpusatkan
Aktiviti 2 murid
Pengayaan  berpusatkan
Pengayaan
 Murid menjawab bahan
soalan yang diberikan.  komunikasi
1) Mengapakah  berfikiran
pertanian dan kreatif dan
penternakan kritis
penting di
Malaysia? KP
2) Adakah  Verbal linguistik
perusahaan dan
 Kinestetik
perindustrian ini
 Interpersonal
menjadi salah satu
penyumbang
EK
terbesar kepada
 EK1:1.10
ekonomi negara?

Pemulihan
Pemulihan
 Murid perlu membaca
kepentingan kehiatan
Penilaian Objektif
perindustrian.
(ii)
Penutup Kognitif  Murid membuat BBB
(5 minit)  Rumusan isi  Peta i-Think
rumusan dan nilai
pelajaran
KB
 Murid diberikan pujian  Merumus
oleh guru.
Sosial Nilai
 Pujian atas usaha
 Tanggungjawab
dan kejayaan  Murid akan
 Kesyukuran
menyatakan ‘perasaan’
 Bekerjasama
di dalam ‘Parking Lot’
PAS
terhadap pembelajaran
 Bertanggungjawab
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
pada hari ini.
KP
 Verbal linguistik
 Intrapersonal

18. Refleksi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
