Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 35 Orang
4. Tarikh : 29 Oktober 2020
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 8.05 pagi hingga 9.05 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Mari Bertani

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal
dan tidak
formal.

11. Standard Pembelajaran


1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan tujuh proses membuat bongkah cendawan daripada video
‘Penyediaan Bongkah Cendawan’.
ii. Memberikan respons terhadap soalan yang diberikan oleh guru :-
1) Apakah kelebihan menggunakan bongkah cendawan?
2) Bagaimakah industri cendawan boleh dikomersialkan?

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Kata Adjektif
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Ilmu: Sains, Matematik, Alam sekitar
 Nilai Murni: kerajinan, berusaha
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, mengujarkan dialog
secara spontan.
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait cerita yang dilihat dengan situasi
sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Video ‘ Penyediaan Bongkah Cendawan’ 1
2 Petikan Teks ‘Panduan Penternakan Ikan Tilapia’ 30
6 Pen Marker 6
Lembaran kerja:
7 Pengayaan 25
Pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa melihat cendawan dalam kehidupan harian.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran

Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang


Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
 Persediaan murid mereka bersedia untuk
(2 Minit) untuk belajar belajar
Set Induksi Video ‘Penyediaan BBM
(5 minit) Bongkah Cendawan’ 1) Murid ditayangkan  Video
dengan video ‘Penyediaan
‘Penyediaan Bongkah Bongkah
Cendawan’. Cendawan’
KB
2) Murid perlu  Menghubung
mendengar dan kait
mentafsir apa yang KP
Soalan Guru:
hendak disampaikan  Verbal
 Apakah yang
dalam video yang linguistik
dapat kamu
ditayangkan oleh  Interpersonal
peroleh
guru.
daripada video
BCB
yang kamu 3) Guru
 Memproses
tonton? menghubungkaitkan
maklumat
video yang
Jangkaan Jawapan ditayangkan kepada
Pembelajaran
oleh murid: murid dengan tema
Kontekstual
 Cara-cara ‘Pertanian dan
 Menghubungk
membuat Penternakan’
aitkan dengan
bongkah
pengalaman
cendawan
dalam
perusahaan
kehidupan
cendawan

Langkah 1 Video ‘Penyediaan Aktiviti 1 BBM


(10 minit) Bongkah Cendawan’ 1) Murid bersoal jawab Petikan Teks
dengan guru tentang “Kakakku Seorang
video yang Usahawan Berjaya’
ditayangkan.
2) Murid perlu KB
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
menyenaraikan proses  Pengajaran yang
membuat bongkah boleh didapati
cendawan dengan
menggunakan carta alir Teknik
pada papan putih.  Soal jawab (TB: 7.
Menyoal dan
3) Beberapa orang murid menyelesaikan
Proses Membuat
datang ke hadapan dan masalah)
Bongkah Cendawan :-
melengkapkan proses
membuat bongkah KP
cendawan.  Interpersonal
 Verbal linguistik
4) Guru menyemak  Kinestetik
jawapan yang ditulis
oleh murid pada papan
Nilai Murni
1) penyediaan putih.
 Bekerjasama
bahan media
 Tolong menolong
2) pengukusan
 Bertolak ansur
3) penyuntikan
benih
Pembelajaran
4) pemeraman 60
Kontekstual
hari
5) penuaian  Menghubungkain

6) pembungkusan penjodoh bilangan

7) pemasaran dengan situasi


sebenar.

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Slaid powepoint Aktiviti 1 BBB


(18 minit)  Murid dibahagikan  Slaid powerpoint
secara berkumpulan
mengikut lajur. Pendekatan
 Guru memberikan  Induktif
soalan kepada murid-
murid :- KP
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
 Interpersonal
1) Apakah kelebihan  Verbal Linguistik
Apakah
kelebihan menggunakan  Kinestetik
menggunakan bongkah
bongkah cendawan? PAS
cendawan? 2) Bagaimanakan  Bertanggungjawab
industri cendawan
boleh EK
dikomersialkan?
 EK1:1.4
- mudah dibawa  Murid perlu
 EK5.5.1
ke mana-mana merespons soalan
yang diberikan
- pengeluaran Penilaian Objektif
oleh guru.
hasil dapat (ii)
 Setiap wakil
dikawal
kumpulan perlu
- mudah dijaga bangun dan
menyesuaikan
- dapat
jawapan yang
digunakan
tepat dengan
berulang kali
soalan yang

- diberikan oleh
Bagaimanakah guru.
industri cendawan
boleh
dikomersialkan?

- inovasi
makanan

- baja

- produk
kesihatan

- makanan
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
ringan

- jus cendawan

Langkah 3 Panduan Aktiviti 1 BBB


(23 minit) Penternakan Ikan 1) Murid diberikan teks  Teks ‘Panduan
Tilapia ‘Panduan Penternakan Ikan
Penternakan Ikan Tilapia’
Tilapia’
Ciri PA21
2) Murid membaca teks Berkomunikasi
yang diberikan. secara lisan dan
tulisan dengan
Soalan :
3) Beberapa orang berkesan
1) Mengapakah
dipanggil secara rawak
kita perlu
untuk membacakan KP
mengikut
teks yang diberikan.  Verbal linguistik
panduan yang
telah  Kinestetik
4) Guru bertanyakan  Interpersonal
ditetapkan
soalan kepada murid.
untuk
menternak ikan EK
5) Murid menjawab
tilapia?  EK1:1.10
soalan yang ditanyakan
oleh guru.

Aktiviti 2
Pengayaan Penilaian Objektif
Pengayaan
(ii)
 Murid menjawab
soalan yang diberikan.
1) Mengapakah
pertanian dan
penternakan
penting di
Malaysia?
2) Adakah pertanian
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
dan penternakan
menjadi salah satu
penyumbang
terbesar kepada
negara?

Pemulihan Pemulihan
Murid perlu membaca
kelebihan
menggunakan bongkah
cendawan dan
menyalin semula.
Penutup Kognitif 1) Murid membuat BBB
(5 minit)  Rumusan isi rumusan dan nilai  Peta i-Think
pelajaran murni yang telah
diperoleh dengan KB
menggunakan peta i-  Merumus
Sosial Think.
 Pujian atas usaha Nilai
dan kejayaan  Tanggungjawab
 Kesyukuran
 Bekerjasama

PAS
2) Murid diberikan pujian
 Bertanggungjawab
oleh guru.

KP
3) Murid akan
 Verbal linguistik
menyatakan
 Intrapersonal
‘perasaan’ di dalam
‘Parking Lot’ terhadap
pembelajaran pada
hari ini.

18. Refleksi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
