Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 35 Orang
4. Tarikh : 6 Oktober 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 12:35 tengahari hingga 1.35 tengahari
7. Tema : Ternakan Jana Pendapatan
8. Tajuk : Lembu Wagyu

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.

11. Standard Pembelajaran


1.2.2 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dengan menggunakan
idea
yang kritis dan kreatif.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kelebihan daging lembu wagyu.
ii. Memberikan respons terhadap soalan yang diberikan oleh guru :-
Bagaimakah industri daging lembu wagyu boleh dikomersialkan?

13. Sistem Bahasa


 Sintaksis : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk
 Kosa kata : Kolestrol, zat besi
 Sistem ejaan : Betul
 Sebutan dan intonasi : Kuat dan jelas


14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Ilmu: Sains, Matematik, Alam sekitar
 Nilai Murni: kerajinan, berusaha
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, mengujarkan dialog
secara spontan.
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh
menyatakan kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman daripada sekeliling
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang disampaikan
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait cerita yang dilihat dengan situasi
sebenar.
 Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Video ‘ Penyediaan Bongkah Cendawan’ 1
2 Petikan Teks ‘Panduan Penternakan Ikan Tilapia’ 30
6 Pen Marker 6
Lembaran kerja:
7 Pengayaan 25
Pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa melihat daging lembu dalam kehidupan harian.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang


Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
(2 Minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar
Set Induksi Video ‘Daging Wagyu’ BBM
(5 minit) 1) Murid ditayangkan  Video ‘Daging
dengan video ‘‘Daging Wagyu’
Wagyu KB
 Menghubung
Soalan Guru: 2) Murid memberi kait
 Apakah yang perhatian kepada KP
dapat kamu video yang  Verbal
peroleh daripada ditayangkan. linguistik
video yang kamu  Interpersonal
tonton?
3) Murid menghubungkait
 Saging Wagyu BCB
video yang ditayangkan
ini berasal dari dengan tajuk pelajaran  Memproses
mana? hari ini. maklumat

Jangkaan Jawapan oleh Pembelajaran


murid: Kontekstual
 Wagyu ialah  Menghubungk
baka lembu di aitkan dengan
Jepun, di mana pengalaman
'Wa' bermaksud dalam
Jepun, dan 'gyu' kehidupan
bermaksud
lembu.
 Negeri Jepun

Tajuk Pelajaran :
Daging Wagyu

Langkah 2 Teks ‘Daging Wagyu’ BBB


1. Murid akan membaca
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
(18 minit)  Slaid powerpoint
teks ‘Daging Wagyu’
secara mekanis.
Pendekatan
 Induktif

2. Kemudian, murid
akan membaca KP
mengikut giliran yang  Interpersonal
ditetapkan oleh guru.  Verbal Linguistik
-  Kinestetik

3. Murid kemudian
PAS
dipilih secara rawak
untuk membaca teks  Bertanggungjawab

dengan intonasi yang


betul dan sebutan EK

yang jelas.  EK1:1.4


 EK5.5.1
-

Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Melakonkan simulasi 1) Murid melakonkan Ciri PA21
(23 minit) penjual dan pembeli simulasi menjual Berkomunikasi
daging wagyu daging wagyu secara lisan dan
tulisan dengan
2) Murid menyatakan cara berkesan
Bagaimanakah
industri daging menkomersialkan
wagyu boleh daging wagyu. KP
dikomersialkan?  Verbal linguistik
3) Guru bertanyakan  Kinestetik
soalan kepada murid.  Interpersonal

4) Murid menjawab EK
soalan yang ditanyakan  EK1:1.10
oleh guru.
Pengayaan Pengayaan Penilaian Objektif
 Murid menjawab
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
soalan yang diberikan. (ii)
1) Mengapakah
pertanian dan
penternakan
penting di
Malaysia?
2) Adakah pertanian
dan penternakan
menjadi salah satu
penyumbang
terbesar kepada
negara?

Pemulihan Pemulihan
Murid perlu membaca
kelebihan
menggunakan bongkah
cendawan dan
menyalin semula.
Penutup Kognitif 1) Murid membuat BBB
(5 minit)  Rumusan isi rumusan dan nilai  Peta i-Think
pelajaran murni yang telah
diperoleh dengan KB
menggunakan peta i-  Merumus
Sosial Think.
 Pujian atas usaha Nilai
dan kejayaan  Tanggungjawab
 Kesyukuran
 Bekerjasama

PAS
2) Murid diberikan pujian
 Bertanggungjawab
oleh guru.

KP
3) Murid akan
 Verbal linguistik
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
menyatakan  Intrapersonal
‘perasaan’ di dalam
‘Parking Lot’ terhadap
pembelajaran pada
hari ini.

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
