Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh

29 Ogos 2013

Tahun

3 Ibnusina

Bil Murid

30 orang

Masa

9.00 10.00 pagi (1 jam )

Tema

Patriotisme

Tajuk

Jalur Gemilang

Standard Kandungan :
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila
Standard Pembelajaran:
1.4.

Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber


dengan menggunakan pelbagai ayat dalam pelbagai situasi secara
bertatasusila

Objektif

: Pada akhir pembelajaran


1) Murid dapat bertutur tentang Jalur Gemilang menggunakan pelbagai
jenis ayat dengan betul dalam situasi formal secara bertatasusila
2) Murid dapat bertutur untuk menyatakan perbezaan dan persamaan
bendera Jalur Gemilang dengan bendera negeri yang dipilih

Pengisian Kurikulum :
Ilmu

: Cinta Negara

Nilai

: Keyakinan, menghormati , kerjasama dan patriotisme

Peraturan Sosiobudaya : Patriotisme


Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan Inovasi
Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid sedia maklum bahawa bendera Malaysia


dikenali sebagai Jalur Gemilang

Sistem Bahasa

: Tatabahasa - Jenis ayat (ayat seru, ayat tanya, ayat


penyata)

Bahan Bantu Mengajar

: Video berkaitan tema Patriotisme

Langkah &

Kandungan

Masa

Aktiviti Pengajaran &

Catatan

Pembelajaran

Set Induksi

Lagu Patriotik

1. Guru memperdengarkan

(5 Minit)

Jalur Gemilang

lagu Jalur Gemilang

BBB :
Tayangan video

2. Guru bersoal jawab dengan


murid tentang nilai yang
terdapat dalam lagu
tersebut.

Langkah 1

Berbual

(10 minit)

menggunakan
ayat yang betul

1. Murid meneliti gambar Jalur


Gemilang
2. Murid berbual secara

EMK :
Kreativiti dan
inovasi

bertatasusila dengan guru


dan rakan-rakan tentang

Nilai :

warna-warna yang terdapat

Patriotisme dan

pada Jalur Gemilang

hormat menghormati
(Rujuk lampiran 1)

Langkah 2
(10 minit)

Bertutur dan
mendengar

1. Murid menjawab soalan

EMK :

pemahaman secara lisan

- Penjanaan Idea.

berdasarkan petikan dialog

- Menghasilkan

yang telah diberi oleh guru

2. Murid menuturkan jawapan

idea yang
Bermakna.

yang telah dibina untuk

KBT :

dinilai oleh rakan

Menghubungkait
- Petikan dialog
rujuk lampiran 2 &
lembaran kerja 1

Langkah 3

Menuturkan isi

1. Murid secara bergilir-gilir

(10 minit)

bahan bacaan

membaca potongan ayat

Nilai:
Kerjasama

daripada petikan dialog

(rujuk lembaran

dengan sebutan dan intonasi

kerja 2)

yang jelas menggunakan


tanda baca yang sesuai
2. Murid lain mendengar
dengan teliti

Langkah 4

Membuat banding

(10 minit)

beza

1. Murid berbincang dan

EMK :

membuat banding beza Jalur

- Penjanaan Idea.

Gemilang dengan bendera

- Menghasilkan

Melaka
2. Murid menerangkan kepada

idea yang
Bermakna

kelas mengenai perbezaan

KBT :

dan persamaan antara

Kemahiran berfikir

keduanya

(rujuk lembaran
kerja 3)

Langkah 5

Pengayaan

(10 minit)

1. Murid bertutur dengan rakan

Pengayaan

mengenai lambang-lambang
yang terdapat
2. Murid menomborkan
pernyataan mengikut urutan
berdasarkan isi-isi petikan
dialog yang telah dibaca

Pemulihan

1. Murid berbual tentang


warna-warna pada Jalur
Gemilang
2. Murid menulis perkataan

KB:
Menjana idea
KP:
Visual ruang

yang sesuai dengan gambar

Penutup

Penutup Kognitif:

1. Menerapkan tentang

(5 minit)

-pentingnya

pentingnya menghargai

menghargai Jalur

Jalur Gemilang

KP:
Muzik, kinestetik.

Gemilang

2.

Murid diminta menyatakan

Nilai:

Penutup sosial:

perkataan yang

Hormat-

Nyanyian lagu

menunjukkan

menghormati

Sudirman (didik

rasa penghargaan terhadap

Kasih sayang.

hibur)

negara Malaysia
3.

Murid menyanyikan
Lagu Sudirman sambil
membuat gaya dan aksi.

BBB:Lirik lagu
