Anda di halaman 1dari 10

RPH BM 30 minit Tahun 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Bilangan Murid Tarikh Masa Tema Tajuk : 10 : 3 April 2012 : 7.20 7.50 pagi (30 minit) : Kemasyarakatan : Pantun Nasihat : Bahasa Melayu : 5 Cerdik

Fokus Utama : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji. Aras 2. i. Untuk Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul , ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.

Fokus Sampingan : 8.3 menulis perkataan dan ayat dengan menngunakan tulisan berangkai yang kemas. Aras 1 i. Menulis perkataan dengan menggunakan tulisan berangkai yang kemas dan menarik.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Membaca pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Menulis lapan nilai dengan menggunakan tulisan berangkai yang Kemas dan cantik. Kemahiran bahasa: Membaca dan menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Sinonim, peribahasa Kosa kata : berbilang kaum, toleransi

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Kajian Tempatan

Nilai : baik hati, bekerjasma

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT): 1. 2. Kemahiran belajar : menjana idea Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah membaca pantun

Bahan bantu mengajar ; Petikan pantun, borang pengurusan grafik

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 Minit)

Kemahiran Bertutur:

1. Murid diminta bercerita tentang beberapa contoh pantun nasihat

BBM: Contoh pantun

Contoh Pantun: Beras kisar mudik ke hulu, Tanak pulut santan durian; Tak ada orang menyesal dahulu, Banyak orang menyesal kemudian. mypantun.blogspot.com/

yang pernah didengar. Ilmu: 2. Guru mengaitkannya dengan tajuk Pendidikan Sivik dan pelajaran. Kewarganegaraan

Nilai: bekerjasama

Pergi mendaki Gunung Daik, Hendak menjerat kancil daan rusa; Bergotong-royong amalan yang baik, Elok amalkan setiap masa. www.cicinta.com/2009/.../koleksi-pantun-nasihat.h...

Langkah 1 (15 Minit)

Kemahiran bertutur

1. Murid membaca pantun nasihat

BBM:

dalam buku teks secara bergilir-gilir. Petikan pantun, buku Pantun nasihat 2. Murid bersoal jawab mengenai Contoh soalan: maksud pantun. Sistem Bahasa: teks

1.Apakah maksud rangkap pertama pantun? 3. Murid dan guru berbincang Rima pantun: a bab tentang rima pantun.

Kata kerja

Penilaian: Guru membetulkan penerangan maksud pantun

Konsep 5P`

Langkah 2 (7 minit)

Perkataan: 1. berbilang kaum 2. bersatu padu 3. amalan 4. berbudi 5. harmoni 6. toleransi 7. masyarakat

1.Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan dan diminta mencari tujuh

BBM:

makna perkataan dengan ejaan yang Kamus, contoh tulisan betul serta membina ayat. berangkai, lembaran kerja (borang grafik )

2. Wakil kumpulan membentangkan hasil tugasan.

Contoh Nilai murni: 1. bermuafakat 2. bantu - membantu 3. toleransi

3. Guru menilai hasil tugasan murid.

4. Murid mencari lapan nilai murni dan menulis nilai murni menggunakan tulisan berangkai.

Tulisan berangkai:

martabatkanbahasakita.blogspot.com/.../belajar-me...

Penutup (3 Minit)

1. Rumusan isi pelajaran dan nilai murni.

1. Guru merumus isi pelajaran dan nilai murni.

BBM:

KBT: Teori Kecerdasan Pelbagai-muzik

Lembaran Kerja 1 Arahan : Dengan merujuk kamus, cari makna perkataan dan frasa yang disebutkan oleh guru. Kemudian, bina ayat berdasarkan perkataan berikut: Bil Perkataan Makna Ayat

1.

Berbilang kaum

2.

Bersatu padu

3.

Amalan

4.

Berbudi

5.

Harmoni

6.

Toleransi

7.

Masyarakat

Lembaran Kerja 2 Arahan : Berdasarkan pantun nasihat yang dipelajari, senaraikan lapan pernyataan dan nilai yang terdapat dalam pantun tersebut. Kemudian, tulis semula nilai tersebut dengan dengan tulisan berangkai yang kemas dan cantik. Bil Pernyataan Nilai Tulisan Berangkai

1.

Berbilang kaum hidup bersama

bekerjasama

bekerjasama

2.

3.

4.

5.

6.

7.

PANTUN NASIHAT BukuTeks (M/S 29)

Hendak membeli buah delima, Dijual orang di tepi jalan; Berbilang kaum hidup bersama, Bersatu padu jadikan amalan.

Kalau mengambil buah berangan, Elok disimpan di dalam guni;

Amalan berbudi jadikan pegangan, Tentu hidup kita harmoni.

Manis sungguh buah kuini, Apa kurangnya buah belimbing; Bantu-membantu amalan murni, Bagai aur dengan tebing.

Kalau memetik buah keranji, Berilah sedikit kepada teman; Sikap toleransi amat terpuji, Masyarakat berani negara aman.

RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 6 Amanah Bil. Murid : 14 Orang Tarikh : 27 April 2012 Masa : 8.00 8.30 Tema : Sekolahku Tajuk : Bergotong-royong membersihkan sekolah Bidang Pembelajaran Fokus Utama 3.1. Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa atau ayat yang tepat Aras 1 (ii) Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas FokusSampingan 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks Aras 1 (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid akan dapat:A. Menguasai isi kandungan 1. Menjelaskan isi yang terdapat di dalam gambar sekurang-kurangnya daripada 7 frasa berkaitan aktiviti dalam gambar. 2. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan frasa berkaitan aktiviti sekurang-kurangnya 5 ayat yang lengkap. B. Membina Kemahiran Saintifik berfikir dan Strategi Berfikir 1. Memelihara kebersihan alam sekitar dan tempat belajar sebagai satu amalan yang harus dilaksanakan. C. Mengamalkan Sikap Saintifik dan Nilai Murni 1. Menyemaikan sikap cintakan kebersihan dan memupuk sikap kerjasama dalam menyempurnakan sesuatu aktiviti. Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video gotong royong. Pengetahun Sedia Ada : Murid- murid pernah mengikuti aktiviti gotong royong di sekolah. Sistem Bahasa : Kata Kerja. Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk. Pengisian kurikulum : a) Ilmu: Pendidikan Sivik Kenegaraan, Sains, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam b) Nilai Murni: Bekerjasama, Kesyukuran, Menghargai alam dan tempat belajar. c) Kemahiran Bernilai Tambah: i) Kecerdasan Pelbagai: Verbal Linguistik, Intrapersonal, Interpersonal ii) Kemahiran Berfikir: Meneliti, Menjana Idea, Mengenalpasti, Menghubungkait. iii) Kemahiran Belajar (BCB) : Membaca, mencatat, menulis

Aktiviti Pengajaran & Nota Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Induksi Tayangan Video Menayangkan Murid Kemahiran berfikir: Mencungkil Aktiviti Gotong video satu aktiviti menonton Meneliti Idea Royong gotong tayangan Menghubungkait (3 Minit) royong yang tersebut dalam Kecerdasan dijalankan. keadaan Pelbagai: Guru bersoal senyap. jawab dengan Murid memberi Verbal linguistik murid berkaitan respon terhadap Nilai: aktiviti yang soalan guru Kebersihan dijalankan. berdasarkan Bekerjasama pengetahuan sedia ada. Murid juga membuat perkaitan dengan tangan video yang telah disaksikan. Langakah 1 Rujukan Buku Murid diarahkan Murid mengikut Kaedah simulasi, Menstruktur Teks Tahun 6 membaca teks dan arahan guru dan sumbang saran, semula muka surat 30. memahami isi berusaha dan Bimbingan (10 Minit) Sekolahku kandungan teks memahami isi rakan sebaya. Ceria Guru meminta kandungan teks murid untuk dan aktiviti yang Kemahiran Berfikir: berbincang dengan dijalankan. Meneliti rakan untuk Murid Mengenalpasti menyenaraikan berbincang aktiviti-aktiviti yang dengan rakan dilakukan dalam untuk mencari petikan dengan idea-idea yang kata kerja yang sesuai dalam sesuai. teks. Langakah 2 Perbentangan Guru meminta Berdasarkan Perbincangan oleh Wakil Murid murid perbincangan ( 7 Minit) membentangkan yang dibuat idea hasil murid perbincangan membentang dengan rakan. idea yang Idea yang terdapat dicatat. dalam teks Aktiviti yang Kata kerja dijalankan berdasarkan aktiviti Murid juga yang dilakukan. menyenaraikan Frasa Isi Kandungan

kata kerja bagi aktiviti yang dijalankan. Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Guru menerangkan Murid mendengar maksud frasa kerja penerangan guru. yang telah disenaraikan oleh Murid membina murid. rangka ayat Guru meminta murid tunggal dan ayat majmuk membina rangka berdasarkan kata ayat tunggal dan kerja yang majmuk secara disenaraikan perbincangan. Murid Guru membuat membentangkan peneguhan pada ayat tunggal dan ayat yang baik dan ayat majmuk yang membuat pemurnian lengkap secara pada ayat murid lisan yang kurang mantap

Frasa Langkah 3 (8 Minit)

Isi Kandungan Ulasan Guru

Nota Kecerdasan Pelbagai Kemahiran berfikir: Cara belajarmembaca Nilai: -Keberanian -Kerjasama -Kesyukuran

Penutup (3 Minit)

Rumusan

Guru mengarahkan Murid membuat murid untuk latihan bertulis membuat latihan dalam buku latihan bertulis dan memberi rangka untuk untuk berpandukan membina ayat yang rangka ayat yang diberi oleh guru. lengkap. Kumpulan cerdas dan sederhana cuba membina ayat majmuk yang gramatis. Bersoal jawab Murid memberi KBCBdengan murid respon dan - Membaca meminta murid menyatakan -mencatat menyebut semula semula aktiviti -menulis aktiviti gotong-royong gotong-royong. KB yang terdapat dalam -Menjana Idea teks. Guru merumus membuat penjelasan perkaitan dengan nilai murni
