Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MATA PELAJARAN TAHUN HARI TARIKH MASA BILANGAN MURID TEMA TAJUK : : : : : : : : Bahasa Melayu 4 Selasih Rabu 21 September 2011 8.40 9.40 pagi (60 minit) 24 orang (L : 8 orang ; P : 16) Keluarga Bahagia Sayangilah Keluarga Kita (Membina Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk)

Hasil Pembelajaran Fokus Utama : 2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami Aras 3 i. Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul ii. Mengisahkan sesuatu perkara yang dialami dengan menggunakan bahasa yang betul.

Fokus Sampingan

: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 1 i. Memahami perkataan, frasa dan ayat

Aras 2 ii. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek

8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 3 i. Menggunakan pelbagai jenis dan ragam ayat untuk membina teks berkaitan sesuatu tajuk

Objektif Eksplisit

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : i. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima peranan dan

tanggungjawab bagi setiap ahli dalam keluarga ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat tunggal dan tiga daripada lima ayat majmuk secara lisan yang berkaitan dengan Keluarga Bahagia. iii. Sekurang-kurangnya 60 % daripada murid boleh membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. iv. Menyatakan tiga daripada lima aktiviti bagi mengeratkan lagi tali

persaudaraan dalam sesebuah keluarga.

Pengisian Kurikulum (i) Sistem Bahasa a) b) Kosa kata : tegas, bapa, ibu, bahagia, kasih sayang Ayat tunggal dan ayat majmuk

Tatabahasa :

(ii)

Kemahiran Bernilai Tambah a) Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, Intrapersonal, Interpersonal, Naturalis, Emosi, Linguistik, Muzik b) c) Strategi Pengajaran Kemahiran Generik : : Koperatif dan Kolaboratif, Pemerhatian, Metakognitif Kemahiran Belajar, Kemahiran Berfikir, Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi

(iii)

Penekanan Konsep 5P a) b) Penggabungjalinan Kemahiran Penyerapan : : Membaca dan menulis, mendengar dan bertutur. Nilai : menghayati, bertolak ansur, bekerjasama, menghargai, kasih sayang, hormat menghormati Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Moral, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik c) Pemulihan : Tentukan sama ada ayat di bawah merupakan ayat tunggal atau ayat majmuk.

d) Pengayaan

Pilih seorang idola daripada ahli keluarga kamu. Kemudian, bina lima ayat majmuk bagi menerangkan sebab kamu memilihnya sebagai idola.

e) Penilaian

Aktiviti bacaan, aktiviti perbincangan berkumpulan.

Bahan Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran (BSPP) a) Bahan Elektronik / Bahan Bercetak / Bahan Autentik dan Multimedia : Potret keluarga, komputer riba, LCD, lirik lagu skrip dialog, kad Imbasan, rakaman video, bahan maujud ( kain batik, kopiah, replika misai, cermin mata ) b) c) d) Kad Tugasan Templat Pelajar Borang Penilaian Aktiviti P&P : : : Kad arahan kerja kumpulan Lembaran kerja Borang penilaian bacaan, borang penilaian hasil perbincangan kumpulan.

Pengetahuan Perlu Ada :

Murid-murid mengaitkan pengalaman kendiri ketika bersama dengan ahli keluarga.

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN ( PPP) BAHASA MELAYU

Masa / Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Induksi Set 8.40-8.45 pg. ( 5 minit )

Pengenalan tajuk Tema : Keluarga Bahagia

1. Guru menunjukkan tiga buah Kemahiran Generik potret keluarga bahagia i. Kemahiran Belajar menganalisis maklumat,

(Melayu, Cina, India ) kepada Potret murid-murid. 2. Murid melihat ketiga-tiga buah potret yang telah ditunjukkan oleh guru. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai perkara yang dilihat berdasarkan tiga buah potret yang telah ditunjukkan. 4. Murid memberikan pendapat ( Keluarga Melayu ) dan pandangan mengenai ii.

mentafsir maklumat Kemahiran Berfikir gambaran mental, memproses maklumat, meneliti bahagian dan keseluruhan

Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kontekstual Mengaplikasi

potret yang telah ditunjukkan.

5. Guru

memberikan

maklum

ii.

Teori kecerdasan pelbagai intrapersonal, interpersonal, linguistik, visual

balas terhadap pendapat dan pandangan murid.

Nilai : ( Keluarga India ) kasih sayang, tolong- menolong, yakin, bersatu padu konsep 1 Malaysia

Ilmu : Pendidikan Moral

BSPP: Tiga buah potret (Melayu, Cina ( Keluarga Cina ) dan India)

Contoh-contoh soalan : 1. Apa yang dapat kamu lihat daripada potret ini ? (ciri-ciri fizikal dan sebagainya)

Langkah 1 8.45-9.00 pg. ( 15 minit )

Persembahan Powerpoint Keluarga Bahagia

Slaid 1. Guru

menerangkan

konsep Objektif : (i) dan ( ii)

Keluarga Bahagia kepada murid-murid mengaplikasikan dengan

penggunaan Kemahiran Generik: i. ahli Kemahiran memberikan perhatian ii. Kemahiran Berfikirmencirikan,menjana idea,membanding dan membezakan, mengumpul dan mengelas Belajarsepenuh

Penerangan penting

konsep

slaid powerpoint. 2. Guru dalam dengan memperkenalkan sesebuah bantuan

Konsep penting berkaitan dengan dibincangkan murid-murid. keluarga bersama

keluarga potret

keluarga yang telah disediakan. 3. Guru menyenaraikan kata

adjektif yang terdapat dalam diri setiap ahli keluarga

Kosa kata :

4. Kemudian, guru meminta murid Kemahiran Bernilai Tambah membina ayat tunggal atau i. Konstruktivisme membuat huraian dan menjelaskan ii. Belajar cara belajarmemahami dan mengingat iii. Teori kecerdasan pelbagai Kinestetik, intrapersonal, Interpersonal,linguistik iv. Teknologi maklumat dan komunikasi slaid powerpoint

1. emak 2. ayah 3. kakak 4. abang 5. adik lelaki 6. adik perempuan

ayat

majmuk

secara

lisan

berdasarkan kata adjektif yang telah diberi. 5. Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk secara lisan berdasarkan kata adjektif yang telah diterangkan oleh guru.

Kata Adjektif : Emak Penyanyang Rajin mengemas

6. Guru balas

memberikan dan

maklum

penambahbaikan

terhadap ayat yang telah dibina oleh murid.

Ayah Tegas Penyanyang Rajin bekerja untuk mencari nafkah

Nilai bekerjasama,memberikan sepenuh perhatian,kasih sayang, mengenang jasa ibu bapa

Contoh ayat :

Ilmu Pendidikan Moral

1. Emak

saya

suka BSPP Potret Keluarga, Komputer riba, LCD, slaid powerpoint

mengemas rumah. ( Ayat Tunggal ) 2. Ayah saya seorang yang tegas tetapi

penyanyang. ( Ayat Majmuk )

Langkah 2 9.00-9.10 pg ( 10 minit )

Latihan 1 : Latihan Pemahaman Melengkapkan skrip dialog

1. Guru

membahagikan

murid Objektif : (ii) dan ( iii)

kepada lima kumpulan kecil. 2. Murid dalam masing. 3. Kemudian,guru skrip dialog mengedarkan kepada setiap diminta untuk duduk

kumpulan

masing- Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan

kumpulan dan meminta muridmurid membacanya dengan

intonasi dan sebutan yang betul

Contoh skrip Ayah : Ani, mari ke sini sebentar. Ani kan sudah besar, pergilah tolong ibu di dapur.

4. Murid

diminta skrip

untuk dialog menjadi yang

ii.

Kemahiran Berfikirmengsintesis, mencirikan,menjana idea,membanding dan membezakan,

melengkapkan tersebut sebuah lengkap. 5. Guru balas

supaya jalan cerita

memberikan dan

maklum

mengumpul dan mengelas

penambahbaikan

Ani

: Tetapi ayah.....

terhadap hasil kerja murid. 6. Murid-murid yang lemah akan Kemahiran Bernilai Tambah Konstruktivisme membina skrip dialog ii. 7. Guru bertindak membimbing lemah iii. Belajar cara belajarmenganalisis maklumat Teori kecerdasan pelbagaikinestetik, intrapersonal, interpersonal, linguistik

Ayah : Tidak bolehlah begitu Ani. Sebagai seorang anak, kita mestilah sentiasa menolong ibu bapa kita.

diberi aktiviti pemulihan dan i. dilaksanakan secara individu.

murid-murid

yang

menyelesaikan aktiviti tersebut. 8. Murid-murid yang skrip telah dialog aktiviti

Ani : ............................

melengkapkan akan

diberikan

pengayaan dan secara individu mereka akan menyelesaikan tugasan tersebut.

Latihan 2 : Pemulihan Tentukan sama ada ayat di bawah merupakan ayat tunggal atau ayat majmuk.

Nilai bekerjasama, bertolak ansur,saling memahami, patuh kepada arahan guru, menghargai jasa ibu bapa

1. Emak saya bernama Zubaidah. ( )

Ilmu Pendidikan Moral

2. Kakak dan abang sentiasa membantu Amira membuat kerja rumah . ( )

BSPP: Skrip dialog, lembaran kerja

3. Ayah saya seorang yang tegas. ( ).

4. Emak sedang memasak di dapur manakala ayah sedang berkebun. ( ).

Latihan 3 : Pengayaan Pilih daripada seorang ahli idola keluarga

kamu. Kemudian, bina lima ayat majmuk bagi

menerangkan sebab kamu memilihnya sebagai idola.

Langkah 3 9.10-9.20 pg. ( 10 minit )

Tatabahasa : Ayat tunggal dan ayat majmuk

1. Murid

diminta

melakonkan Objektif :

situasi berdasarkan skrip yang (iii) telah dilengkapkan oleh Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan , sumbang saran ii. Kemahiran Berfikirmenjana idea, memberikan maklum menghubungkaitkan, membuat inferens, memproses maklumat

Latihan 4 : Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk

kumpulan masing-masing. 2. Murid bahan akan maujud replika dan menggunakan seperti misai, kain

Membaca

skrip

dialog

batik, mata

cermin bagi

yang mangandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan

sebagainya watak

memainkan masing. 3. Guru

masing-

intonasi yang betul.

balas terhadap lakonan murid.

Contoh skrip dialog yang 4. Murid-murid lain diminta untuk Kemahiran Bernilai Tambah lengkap : memberikan pendapat atau i. Konstruktivisme Melakonkan situasi bertemakan Keluarga Bahagia ii. Belajar cara belajarmengingat iii. Teori kecerdasan pelbagaiAni : Tetapi ayah..... kinestetik, intrapersonal, interpersonal, linguistik Ayah : Tidak bolehlah begitu Ani. Sebagai seorang anak, kita mestilah sentiasa menolong ibu bapa kita. Ilmu Ani : Baiklah ayah. Maafkan Ani. Mulai sekarang Ani Pendidikan Moral Nilai bekerjasama, bertolak ansur,saling memahami, patuh kepada arahan guru, menghargai jasa ibu bapa

pandangan terhadap lakonan Ayah : Ani, mari ke sini sebentar. Ani kan sudah besar, pergilah tolong ibu di dapur. rakan-rakan mereka yang lain.

berjanji akan menjadi seorang anak yang baik dan sentiasa patuh kepada arahan ibu dan ayah. BSPP: Skrip dialog, Bahan maujud ( kain batik , replika misai, kopiah, cermin mata, tanda nama bagi setiap watak)

Beberapa minit kemudian...

Ani : Ibu, boleh Ani bantu ibu?

Ibu : Bagus Ani. Ani seorang anak yang sangat baik dan rajin. Mari tolong ibu mengupas bawang ini.

Ani : Baiklah ibu.

Langkah 4 9.20-9.35 pg ( 15 minit )

Latihan 5 : Perbincangan Kumpulan

1. Guru mengedarkan tugasan Objektif kepada murid-murid 2. Murid-murid diminta untuk (iv)

Pada

pendapat

anda,

membincangkan aktiviti yang

aktiviti- Kemahiran Generik: i. Kemahiran BelajarKolaborasi antara ahli kumpulan, perbincangan bersama ahli kumpulan ii. Kemahiran Berfikirmenjana idea, menghubungkaitkan, membuat inferens,

apakah aktiviti yang sesuai untuk bersama dilaksanakan keluarga lagi bagi tali

bersesuaian

berdasarkan soalan yang telah dikemukakan di dalam kumpulan masing-masing. 3. Guru akan bertindak

mengeratkan

persaudaraan antara satu sama lain? Nyatakan

sebagai pemantau semasa murid melaksanakan aktiviti tersebut. 4. Seterusnya, guru akan

empat jenis aktiviti bagi setiap kumpulan.

memproses maklumat Kemahiran Bernilai Tambah i. Konstruktivisme meneroka aktiviti yang bersesuaian bagi mengeratkan hubungan di dalam ahli keluarga

meminta mana-mana murid untuk merumuskan hasil

perbincangan

kumpulan

yang telah dilaksanakan. 5. Guru memberikan maklum balas dan penambahbaikan terhadap murid. hasil tugasan

ii.

Belajar cara belajarperbincangan kumpulan

iii.

Teori kecerdasan pelbagai- intrapersonal, interpersonal, visual, verballinguistik.

Nilai berkeyakinan diri, peka. bekerjasama, berani, menghormati ibu bapa, kasih sayang

Ilmu Pendidikan Moral

BSPP: Soalan tugasan

Penilaian Borang penilaian hasil

perbincangan kumpulan.

Penutup 9.35-9.40 pg ( 5 minit )

Penutup kognitif dan sosial 1. Rumusan isi pelajaran 2. Nyanyian lagu Keluarga Bahagia.

1. Guru bersoal jawab dengan Kemahiran Generik: murid pelajaran tersebut. 2. Guru lagu dan memperdengarkan Keluarga meminta Bahagia murid mengenai pada isi hari iv. iii. Kemahiran Belajarmenilai maklumat Kemahiran Berfikirmembuat kesimpulan Kemahiran Bernilai Tambah iii. Konstruktivisme - menilai (evaluate) iv. Belajar cara belajarSumbang saran iii. Teori kecerdasan pelbagai- intrapersonal, interpersonal, visual, verballinguistik.

Contoh Nilai Murni : i. Menghormati ibu bapa ii. Menyayangi ahli keluarga iii. Saling bantu membantu antara ahli keluarga iv. Mengetahui peranan dan tanggungjawab masing-masing

menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. 3. Guru menyatakan nilai-nilai murni dalam lagu yang terdapat di

isi pelajaran dan yang telah

diperdengarkan. 4. Guru kepada kerana menjayakan pengajaran tersebut pada memberikan semua pujian

kumpulan Nilai telah dapat berkeyakinan diri, peka. sesi bekerjasama, berani, menghormati hari ibu bapa, kasih sayang

Ilmu Pendidikan Moral, Pendidikan Muzik

BSPP: Komputer riba, LCD, rakaman video, lirik lagu
