Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Dinamik
3. Bilangan Murid : 35 orang
4. Tarikh : 5 oktober 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.05 pagi - 9.05 tengahari
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Emas Borneo
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.

11. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera dan karya bukan sastera.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca teks yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Menyenaraikan cara yang betul untuk membuat penggalak tumbuhan berdasarkan teks.

13. Sistem Bahasa


• Sistem bahasa : Morfologi
• Kosa kata : Berangan-angan, tersedar
• Sebutan dan intonasi : Suara jelas dan betul
• Ejaan dan tanda baca : Betul dan tepat

14. Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum


• Ilmu : Alam Sekitar
• Nilai Murni : melestarikan alam, sayang alan alam
• Kreativiti dan Inovasi : Imaginasi dan visualisasi
• Elemen Keusahawanan : EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan
bertujuan menghasilkan banyak idea.
EK 2: 2.2. Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif
: boleh menyatakan kebaikan/ keburukan sesuatu perkara.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• Kemahiran Berfikir : Menghubungkait, menganalisis, menjana idea
• Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik, Interpersonal, kinestatik
• Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkait pengetahuan baharu dengan pengetahuan
sedia ada.
• Pembelajaran Koperatif : Menyelesaikan tugasan dalam kumpulan.
• Belajar Cara Belajar : Memproses maklumat yang dilihat di dalam beberapa kad
• gambar, kemahiran mencatat maklumat.
• Teknik : Soal jawab, perbincangan, pembentangan.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan

1. Pemancar cahaya, pembesar suara, komputer riba 1

2. Kad gambar penggalak tumbuhan 1


3. Teks ms 138 / 139 1
5. Peta i-think carta alir 35

17. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar ikan tempurau di Sabah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan
• Kebersihan kelas
• Murid memastikan kelas Peralatan yang
Bilik Darjah
• Persediaan murid sesuai
bersih dan mereka
(2 minit)
untuk belajar
bersedia untuk belajar
Set Induksi 1) Murid ditayangkan BBM
Video ‘Empurau Jana
(5 minit)
Pendapatan’
dengan video ‘‘Ikan • Video
Empurau Jana ‘Empurau
Pendapatan Lumayan’ Jana
Pendapatan’
2) Murid memberi • Menghubung
perhatian kepada video kait
yang ditayangkan.
Soalan Guru: KP
• Apakah yang • Verbal
dapat kamu linguistik
3) Murid menghubungkait
peroleh daripada • Interpersonal
video yang ditayangkan
video yang kamu
dengan tajuk pelajaran
tonton? BCB
hari ini.
• Ikan ini berasal • Memproses
dari mana? maklumat

Jangkaan Jawapan:
Pembelajaran
• Ikan empurau
Kontekstual
merupakan ikan
• Menghubungk
air tawar boleh
aitkan dengan
dimakan dan
pengalaman
paling mahal di
dalam
Malaysia.
kehidupan
• Negeri Sarawak

Tajuk Pelajaran :
Emas Borneo
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Langkah 1 1. Membaca teks 1. Murid akan membaca BBM:
(10 minit) secara mekanis. teks ‘Emas Borneo’ - Teks bacaan
secara mekanis.
2. Teks Emas Borneo KP:
2. Murid akan mengikuti - Interpersonal
3. Membaca mengikut cara guru membaca - Verbal linguistik
giliran dengan menggunakan
sebutan dan intonasi KB :
yang betul. - Menghubungkait
- Menganalisis
3. Kemudian, murid akan
membaca mengikut Teknik:
giliran yang ditetapkan - Perbincangan
oleh guru.
Nilai:
4. Murid kemudian dipilih - Kasih sayang
secara rawak untuk Kerjasama
membaca teks dengan
intonasi yang betul
dan sebutan yang
jelas.
1. Kelebihan BBM:
Langkah 2 1. Murid menyenaraikan
menternak Ikan - peta i-think
kelebihan menternak
(18 minit) Empurau
Ikan Empurau.
KB
2. Membina peta i- 2. Murid memindahkan
- Menghubungkait
think maklumat ke dalam
- Menjana idea
peta I-think seperti
peta buih KP:
kelebihan
Ikan 3. Murid akan membaca - Interpersonal
Empurau maklumat yang telah - Verbal-linguistik
diperolehi secara
BCB :
mekanis.
- kemahiran
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
mencatat
maklumat

Teknik:
- Perbincangan
Langkah 3 1. Membaca kad teks 1. Murid perlu membaca BBM:
(23 minit) semula peta buih - kad teks
2. Kad pemulihan yang telah disiapkan.
KB
- Menghubungkait
2. Murid yang dapat
- Menjana idea
membaca dengan
lancar akan KP:
dimasukkan dalam
penggayaan dan - Interpersonal
murid yang kurang - Verbal-linguistik
mahir dalam
pemulihan. BCB :
- kemahiran
Pengayaan memproses
1. Murid akan diberikan maklumat
satu kad teks.
Nilai :
2. Murid perlu membaca - budi bahas
dan memahami teks
yang diberikan. Teknik
- perbincangan
3. Kemudian, murid
perlu menjawab Nilai
soalan yang diberikan - Kasih sayang
bagi menguji tahap - Kerjasama
kefahaman murid.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pemulihan
1. Murid akan
melakukan aktiviti
dengan bimbingan
guru.
2. Murid dilatih untuk
membaca dengan
lancar.

3. Murid akan cuba


untuk membaca tanpa
bimbingan guru

Penutup Kognitif 1) Murid membuat KP:


(5 minit) • Rumusan isi rumusan dan nilai - Verbal-linguistik
pelajaran murni yang telah -
diperoleh. Nilai
Sosial - Kasih sayang
• Pujian atas usaha 2) Murid diberikan pujian
dan kejayaan oleh guru.

3) Murid akan
menyatakan ‘perasaan’
di dalam ‘Parking Lot’
terhadap pembelajaran
pada hari ini.
18. Refleksi
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah


_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
