Anda di halaman 1dari 6

Mata Pelajaran Sejarah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Kelas 5 Husna
Bilangan murid 30 orang
Tarikh 8 Julia 2021
Masa 10.55 – 11.55 am (1 Jam)
Tajuk/ Unit 8. Yang Di-Pertuan Agong Teras Kedaulatan
Negara
Standard kandungan 8.1 Institusi Yang Di-Pertuan Agong
Standard Pembelajaran 8.1.2 Menyatakan peranan Majlis Raja-Raja
dalam pemilihan Yang di-Pertuan Agong.
8.1.3Menyatakan istiadat pertabalan Yang di-
Pertuan Agong.
8.1.4Menyenaraikan bidang kuasa Yang Di-
Pertuan Agong

K8.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai


Yang di-Pertuan Agong sebagai tonggak
perpaduan
Nilai Teras Hormat - menghormati
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid
akan dapat:
1. Menyatakan peranan Majlis Raja – Raja
dalam proses pemilihan Yang Di-Pertuan
Agong
2. Menyatakan istiadat pertabalan Yang di-
Pertuan Agong.
3. Menyenaraikan bidang kuasa Yang di-
Pertuan Agong.
4. Menerangkan kepentingan mengekalkan
institusi Yang di-Pertuan Agong.
Aktiviti 1. Set induksi:-
- Murid melihat buku teks halaman 95 dan
memahami maklumat. Murid memberikan
pendapat tentang gambar yang dilihat.

2. Aktiviti:-
- Murid di dibimbing berkaitan dengan
peranan Majlis Raja – Raja dalam pemilihan
YDPA (ms94)
- Murid dibimbing memahami istiadat
pertabalan Yang di-Pertuan Agong. Murid
melihat video pertabalan.
- Murid menyatakan kepentingan menghargai
Yang di-Pertuan Agong. (KBAT)
- (perbincangan dalam whatsapp) Murid
membincangkan kepentingan mengekalkan
institusi Yang di-Pertuan Agong dengan
menggunakan pelbagai sumber. (PAK21)
- Murid seterusnya melaksanankan tugasan
berkaitan dengan topik yang dibincangkan.
(PBD)
3. Penutup:-
- Murid melihat video pertabalan Yang di-
Pertuan Agong yang pertama dan membuat
rumusan pelajaran hari ini
4. Rumusan
Bahan Bantu Belajar Komputer riba, LCD, peta i-Think, whatsapp, you
Tube, gambar YDPA, kahoot
Pentaksiran Bilik Darjah penulisan (lembaran kerja), pemerhatian
Penilaian Pengajaran dan
Pembelajaran
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi 1. BBB
(± 5 minit ) - Gambar guru besar
-

Teknik
- Perbincangan
Nilai murni
- Rasional
TKP
- Interpersonal
KB
- Menjana idea
KPS
- Elemen asas sejarah
Langkah 1 Aktiviti 1 BBB
(± 20 minit)
1. Nilai murni
- Bekerjasama
- Patuh
TKP
- Interpersonal
- Verbal-linguistik
KB
- Berkomunikasi
- Menjana idea

Strategi
- Berpusatkan tugasan
- Berpusatkan bahan

EMK
- Bahasa
- Nilai murni

Langkah 2 Aktiviti 2 BBB


(± 15 minit ¿ 1.

Nilai murni
- Kerajinan
- Bertanggungjawab

TKP
- Interpersonal
KB
- Menghubungkait
- Mentafsir

Strategi
- Berpusatkan murid

Teknik
- Perbincangan
Langkah 3 Aktiviti 3 BBB
(± 15 minit ¿ - Kertas Mahjong
1. - Projek Kajian kes
- Peta i-Think

Strategi
- Strategi berpusatkan
murid

Nilai murni
- Hormat-menghormati
- Bertanggungjawab
- Bekerjasama

TKP
- Interpersonal
- Verbal-linguistik

KB
- Mentafsir
- Menjana idea
- Berkomunikasi
EMK
- Bahasa
- Nilai murni

Teknik
- Perbincangan
Penutup Rumusan isi 1. Strategi
(± 5 minit ¿ pelajaran - Berpusatkan murid dan
guru
Teknik
- Sumbangsaran

Nilai murni
- Kesyukuran
- Kasih sayang
TKP
- Interpersonal
KB
- Merumus
EMK
- Bahasa
