Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

1. Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual


2. Kelas 5 Lithium
3. Tarikh 3 Februari 2023 (Jumaat)
4. Masa 60 Minit (10.25 pagi – 11.25 pagi)
5. Bilangan murid 33 Orang
6. Bidang Membentuk dan membuat binaan
7. Tema Objek buatan manusia
8. Tajuk Membuat model roket
9. Teknik Cantuman
10. Media (Alat dan Bahan) Kertas warna, kertas lukisan, pensel, pensel warna, pita
pelekat, gam, alat hiasan
11. Nilai Murni Bertanggungjawab, patuhi arahan
12. Kemahiran Bernilai Kemahiran Berfikir
Tambah (KBT)
13. Pengetahuan Sedia Ada Murid telah meneroka pelbagai media dalam membuat model
14. Standard Kandungan
3.1 Penghasilan karya kreatif

4.1 Penghayatan karya Seni Visual


15. Standard Pembelajaran 3.1 Penghasilan karya kreatif

3.1.4 Menghasilkan karya atau produk dalam


bidang membentuk dan membuat binaan melalui:
(v) disiplin pengkaryaan dan nilai murni.
(vi) kemasan akhir

4.1 Penghayatan Karya Seni Visual


4.1.1 Memerihal secara kritis berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses bagi:
(i) karya sendiri
(ii) karya rakan

16. Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:
1. Menghasilkan karya atau produk dalam bidang
membentuk dan membuat binaan melalui kemasan
akhir.

2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan


rakan.

Standard Pembelajaran Aktiviti /Ilustrasi Aktiviti Catatan


SET INDUKSI 1. Murid menonton
Nilai:
5 minit tayangan video “Upin dan
1. Mendengar
- Menarik Perhatian Ipin Angkasa”.
arahan guru
2. Murid bersoal jawab
2. Fokus
dengan guru berkaitan
dengan tajuk
Teknik dan Kaedah :
pelajaran.
Pemerhatian
Contoh soalan:
Bagaimanakah proses BBM:
menghasilkan roket ini? a) LCD projektor

KBT:
Kemahiran berfikir
EKSPRESI KREATIF Senarai media yang EMK:
40 minit diperlukan untuk Inovasi dan Kreativiti
menghasilkan roket : Nilai:
1. Murid dibahagikan kepada - Kertas lukisan dan - Fokus
kumpulan. kertas warna - Mendengar arahan

2. Murid diberi arahan tentang Proses


penghasilan Teknik: Eksplorasi
pelaksanaan aktiviti dan
dibimbing menghasilkan Langkah 1
Strategi:
model roket yang kukuh
- Pemusatan Guru
dan selamat.
Sediakan alat dan bahan - Pemusatan Tugasan
yang sesuai
3. Murid membuat kemasan karya
masing-masing.
Langkah 2

4. Murid ditekankan aspek .


kekemasan, kebersihan dan
Lukis bentuk separuh
keselamatan semasa bulatan
pada kertas warna dan
menghasilkan karya.
potong

5. Murid diberi penekanan kepada


cara-cara mengaplikasikan
unsur-unsur seni semasa
menghasilkan karya.

Langkah 4

Lukis bentuk sayap pada


kertas manila dan potong
Langkah 6

Hiaskan badan roket


mengikut kreativiti masing-
masing
BBM:
APRESIASI SENI  Murid menunjukkan Hasil karya murid
10 minit hasil karya model roket Nilai:
1. Murid mempamerkan hasil karya. berdasarkan kumpulan - Menghargai
2. Murid membuat apresiasi masing-masing. hasil karya
terhadap karya sendiri dan karya yang telah
rakan. dihasilkan.

- Berani untuk
tampil
kehadapan
kelas
PENUTUP
5 minit  Murid merumuskan Nilai: Kerjasama
tajuk dan menerapkan
Aspek kognitif
nilai selepas
Murid mendengar rumusan ringkas
penghasilan karya.
tentang pembelajaran hari ini.
Aspek Sosial
- Murid bersoal jawab
mengenai aktiviti yang telah
dijalankan.
- Murid menceritakan tentang
karya yang dihasilkan.
REFLEKSI

Kekuatan:

Kelemahan:

Penambahbaikan:

ULASAN GURU PEMBIMBING

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING
