Anda di halaman 1dari 5

Modul 2- Membuat Corak Dan Rekaan

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Kelas/ Tahap : Tahun 4 / Tahap 2
Bil. Murid : /19 orang
Tarikh : 12 Ogos 2018
Masa : 60 minit
Bidang Kegiatan : Membuat Corak Dan Rekaan (Teknik Pualaman)
Tema/Tajuk : AlamSemulaJadi/ Penanda buku corak Mamar
Kemahiran/Fokus : Titis dan kacau cat minyak.
Pengetahuan sedia ada : Murid tahu minyak tidak dapat larut dalam air.
Standard kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual warna, jalinan, kepelbagaian serta ritma dan
pergerakan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia dalam
penghasilan corak menggunakan teknik pualaman.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan
teknik pualaman.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak
teknik pualaman.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan budaya.

Standard pembelajaran
2.1 Persepsi Estetik - Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual
yang ada pada teknik pualaman.

2.1.1 Unsur Seni


2.1.1.1 Garisan - tebal, nipis, melengkung dan beralun
2.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau tertier
2.1.1.3 Jalinan - tampak

1.1.2 Prinsip rekaan


1.1.2.1 Kepelbagaian - warna
1.1.2.2 Ritma dan pengerakan – corak pualaman
2.2 Aplikasi Seni -Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta
proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik pualaman.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


2.2.1.1 Alat - besen, lidi atau alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat minyak dan turpentine atau bahan lain yang sesuai.

2.3 Ekspresi Kreatif -Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif


2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan kary a pualaman
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik
pualaman

1.4 Apresiasi Seni - Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
memberikan penekanan pada bahasa seni visual.

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan


2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:


1. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman dalam menghasilkan corak tidak terancang
dengan teknik pualaman dengan menekankan bahasa seni visual yang betul.
2. Menghasilkan corak tidak terancang dengan teknik pualaman menggunakan
penggunaan media, proses dan teknik media basah dengan menenkankan bahasa seni
visual.
3. Membuat apresiasi terhadap karya dengan menekankan bahasa seni visual yang betul.
4. Memahami cara-cara menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik pualaman.
6. Menceritakan pengalaman semasa menghasilkan proses karya.
Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Corak mamar
KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : Carta Aliran
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi
(EK1,EK2,EK4,EK5)
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun, berdisiplin, kerajinan, menghargai
dan teliti.
Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Video, carta alir proses, slaid pengajaran dan contoh
karya.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdPc STRATEGI/ BBM/ NILAI/
MASA CATATAN
Set Induksi Menonton video “How oil harms 1. Guru menayangkan video dan KP:visual ruang
marine environments” memerhatikan apa yang BBM: TMK, video
(5 minit) berlaku dalam video. Teknik: Soal jawab
2. Murid menonton tayangan Nilai: Berdisiplin
video.
3. Guru bersoal jawab dengan

Video “How oil harms marine murid mengenai video dan

environments” kaitannya dengan tajuk


pelajaran.
Persepsi Membuat persepsi dan 1. Guru memberi penerangan KP: visual ruang
Estetik menggunakan bahasa seni tentang corak tidak terancang Kaedah:

visual yang ada pada corak serta pualaman dan Penerangan, Pemerhatian
Fasa menunjukkan contoh hasil Teknik: Soal jawab
teknik pualaman.
Persediaan corak pualaman. KBKK:Menganalisis,
2. Murid mendengar penerangan Membanding
guru dengan teliti dan melihat beza, pemerhatian,
( 10 minit) tayangan slaid berkaitan berfikir secara

Penerangan definisi pualaman pualaman. kreatif dan menjana


3. Murid melihat dan menyentuh idea
contoh pualaman. BBM: Hasil pualaman,
4. Murid membanding beza hasil slaid
karya teknik pualaman dan Nilai: Berdisiplin, teliti
Contoh gambar hasil karya yang
teknik lain.
ditunjukkan oleh guru.

Contoh hasil karya yang


ditunjukkan oleh guru.
Aplikasi Seni Mengaplikasikan bahasa seni 1. Guru meminta murid Strategi: Kemahiran

visual dan media dalam menyenaraikan alat dan berfikir (Mengenal Pasti),
Fasa penghasilan corak teknik bahan yang diperlukan Pembelajaran
Persediaan dengan bantuan slaid. Kontekstual, Kecerdasan
pualaman.
2. Guru menunjuk cara Pelbagai (visual ruang)
Fasa Imaginasi menghasilkan corak tidak Kaedah: Akses kendiri,
terancang daripada pualaman penerangan
(20 minit) dengan carta aliran. Teknik: Memberi arahan,
3. Murid diarahkan untuk tunjuk cara, Soal Jawab
meletakkan alat dan bahan BBM: Carta Alir, TMK,
Alat dan bahan asas yang yang telah diminta untuk roda warna
diperlukan untuk menghasilkan dibawa di atas meja. KB: Penjanaan idea
corak teknik pualaman. 4. Bahan-bahan lain disediakan dan berfikir secara kritis
oleh guru (cat minyak). Nilai: Bekerjasama, tekun
5. Murid diberi peluang untuk dan teliti
meneroka teknik pualaman
dengan penggunaan warna
primer untuk menghasilkan
warna sekunder dan terteir.
Carta alir menghasilkan corak
mamar mengguakan teknik
pualaman.

Ekspresi Penzahiran idea melalui 1. Guru mengarahkan murid Kaedah: Individu


kreatif pelbagai sumber, kajian dan menghasilkan penanda buku Teknik: Memberi arahan

teknologi dalam penghasilan dalam corak mamar hasil Strategi: Pembelajaran


Fasa Imaginasi teknik pualaman. masteri (warna),
corak teknik pualaman.
2. Murid mengunting hasil corak Konstruktivisme (warna)
Fasa pualaman ikut bentuk yang dan Kemahiran berfikir
Perkembangan disukai dan menghiasnya (mereka bentuk)
mengikut kreativiti. HOM: menggunakan
pengetahuan sedia ada
(10 minit) kepada situasi baru
EMK : Kreativiti, Inovasi,
Keusahawanan (EK4),
dan nilai murni
Nilai: Bekerjasama, tekun
dan teliti.
Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya sendiri 1. Murid menunjukkan penanda Teknik: Soal jawab

dan rakan berpandukan bahasa buku yang dihasilkan PAK 21: Gallery Walk
Fasa seni visual, sejarah seni dan menggunakan teknik BBM: Hasil karya
Perkembangan pualaman dengan Strategi: Kemahiran
budaya.
menggunakan kaedah berfikir (menganalisis)
Contoh soalan:
Fasa Tindakan Gallery walk. Kaedah : Individu
1. Apakah peralatan dan
2. Murid akan menampal stiker Teknik: Tindak balas
bahan yang diperlukan bagi
(10 minit) dan komen di bawah hasil BBM: Hasil karya
pualaman?
karya kawan. KB: Penambahbaikan,
2. Selain daripada penanda
3. Guru membuat sesi pelaksanaan & penilaian
buku, corak yang dihasilkan
penilaian dengan memilih HOM: Penyoalan &
daripada teknik pualaman
beberapa karya murid. permasalahan visual
boleh digunakan untuk
4. Guru memilih 3 orang murid EMK : Kreativiti, Inovasi,
apa?
untuk membuat sesi Keusahawanan
apresiasi. (EK2,EK4, EK5), TMK
5. Guru mengajukan soalan. dan nilai murni
6. Guru menghuraikan kriteria TP1 - pengetahuan
TP2 - kefahaman
karya yang baik.
TP3 - menghasilkan
Kriteria Karya Terbaik: TP4 – menghasilkan
- Penggunaan alat bahan dengan betul
- Kemahiran teknik TP5 – menghasilkan
- Keaslian idea berdasarkan bahasa dengan betul,

seni visual kreatif & inovatif


TP6 – menghubungkait
- Kreativiti
sejarah & adiguru
- Kemasan
Nilai: Bekerjasama,
kerajinan, berdisiplin, teliti
dan menghargai
`Penutup Rumusan 1. Guru meminta murid untuk KB: mengingat semula
(5 minit) membuat rumusan tentang Kaedah:
hasil pembelajaran hari ini. Permainan Uji minda
2. Guru merumuskan isi BBM: Slaid pengajaran
pembelajaran dan menerap EMK: Keusahawanan
nilai murni yang bersesuaian. KB: Membuat rumusan
Niali: Bekerjasama, tekun,
berdisiplin, kerajinan,
menghargai dan teliti.

Refleksi:
