Anda di halaman 1dari 9

RPH 1 TAHUN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


DUNIA SENI VISUAL
TAHUN 2
Tahun
Bidang
Aktiviti
Tema
Tajuk
Masa
Media

:
:
:
:
:
:
:

Tahun 2
Menggambar
Gosokan
Objek Buatan Manusia
Baju
60 minit
Alat : Pelbagai jenis permukaan berjalinan (duit syiling, tapak kasut, permukaan beg dan sebagainya)

Standard

Bahan: Kertas salinan fotostat baju, pensel dan pensel warna


1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, bentuk, jalinan, warna, serta kontra dan

Kandungan

kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia, dan karya menggambar teknik
gosokan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti
menggambar teknik gosokan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan gosokan.

Standard
Pembelajaran

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual sejarah seni, dan budaya.
: 1.1. Persepsi Estetik
1.1.1. Unsur seni
1.1.1.1.

Rupa organik dan geometri

1.1.1.2.

Bentuk ilusi

1.1.1.3.

Jalinan tampak

1.1.1.4.

Warna primer dan sekunder

1.1.2. Prinsip Rekaan


1.1.2.1.

Kontra jalinan
1

RPH 1 TAHUN 2

1.1.2.2.

Kepelbagaian jalinan dan ton warna

1.2. Aplikasi Seni


1.2.1. Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
1.2.1.1.

Alat pelbagai jenis permukaan berjalinan

1.2.1.2.

Bahan kertas salinan fotostat baju, pensel dan pensel warna

1.2.2. Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.2.2.1.
1.3.

Teknik gosokan

Ekspresi Kreatif
1.3.1. Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
1.3.2. Mengaplikasikan proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.3.3. Menggunakan bahasa seni visual : jalinan, rupa dan kepelbagaian dalam penghasilan karya.

1.4.

Apresiasi Seni
1.4.1. Mempamerkan karya yang dihasilkan

Objektif

1.4.2. Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan.


Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan konsep jalinan dan gosokan.

Pembelajaran

2. Mengenal pasti teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan corak gosokan baju dengan mudah.
3. Menghasilkan corak gosokan baju dengan menggunakan unsur seni yang terpilih (rupa dan jalinan) dan prinsip
rekaan (kepelbagaian).
Pengetahuan
sedia ada
Aktiviti P&P

4. Membuat apresiasi seni terhadap hasil karya sendiri dan rakan lain.
1. Murid-murid telah mempelajari pengetahuan berkaitan dengan unsur seni dan prinsip rekaan (jalinan dan

kepelbagaian) dalam kehidupan seharian.


1. Guru menjelaskan tentang konsep jalinan dan gosokan.
2. Guru menjelaskan tentang teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan gosokan baju.

RPH 1 TAHUN 2

3. Guru menyatakan tentang penggunaan unsur seni terpilih (rupa dan jalinan) dan prinsip rekaan (kepelbagaian)
dalam penghasilan gosokan baju
EMK

4. Murid menjalankan apresiasi terhadap hasil karya.


1. Keusahawanan ( karya boleh dijadikan sebagai hadiah)
2. Kreativiti dan inovasi (fasa persediaan)
3. Nilai murni (kekemasan dan keberanian)

Bahan Bantu

Mengajar
Pendekatan

1. Contoh: Gambar pelbagai jenis baju, paparan konsep jalinan dan gosokan, gambar contoh jalinan dan gosokan,
paparan penghasilan gosokan baju, contoh hasil karya guru

Konstruktivisme

P&P
PERKARA /
LANGKAH
Set Induksi
( 5 minit )

STANDARD PEMBELAJARAN

AKTIVITI P&P /
STRATEGI
1. Guru menggunakan beberapa keping BBM

BBM /
CATATAN

gambar pelbagai jenis baju sebagai Gambar pelbagai jenis baju


kuiz.
2. Guru bertanya kepada murid tentang
jenis

baju

tersebut

dan

Teknik

apakah Kuiz

kegunaannya.
3. Guru menerangkan tentang kaitan TKP
antara aktiviti dan tajuk pelajaran
Langkah 1
( 10 minit )

1.1. Persepsi Estetik


1.1.1. Unsur seni

1.

pada hari ini.


Guru memaparkan definisi jalinan
dan

meminta

murid

membaca

Interpersonal
(interaksi antara guru-murid)
BBM
1. paparan konsep jalinan dan
3

RPH 1 TAHUN 2

1.1.1.1.

Rupa organik

dan geometri
1.1.1.2.

konsep jalinan.
2.

Jalinan

1.1.2.1.

menunjukkan

beberapa 2. gambar contoh jalinan dan

keping gambar contoh permukaan

tampak
1.1.2. Prinsip Rekaan

Guru

gosokan
gosokan

yang mempunyai jalinan.


3.

Kepelbagaian

Guru meminta murid memberikan


contoh

jalinan

permukaan

TKP

yang 1. visual ruang pemerhatian

mempunyai jalinan.
4.

terhadap gambar contoh gosokan

Guru menerangkan konsep jalinan


kepada murid.

5.

Guru
keping

Teknik

menunjukkan
gambar

beberapa 1. Menyoal

contoh

karya

2. Membaca

gosokan.
6.

Guru memaparkan definisi gosokan

KB

dan meminta murid membaca

1. Mengenal pasti mengenal pasti

definisi gosokan.

bahasa seni visual yang


digunakan
EMK
1. Kreativiti dan Inovasi (Fasa
Persediaan Pemerhatian

Langkah 2
( 10 minit )

1.2. Aplikasi Seni


1.2.1. Mengenal dan
menyatakan jenis-jenis

1.

Guru memperkenalkan media yang

BBM

digunakan untuk menghasilkan

Contoh karya gosokan baju guru

gosokan baju dengan


4

RPH 1 TAHUN 2

media.
1.2.1.1.

Alat pelbagai

jenis permukaan

2.

berjalinan
1.2.1.2.

Bahan kertas

menggunakan beberapa permukaan

Teknik

berjalinan.

Tunjuk cara

Guru menunjukkan cara


menggunakan teknik gosokan

Nilai

dalam menghasilkan gosokan baju

Kekemasan

salinan fotostat

dengan menekankan aspek

baju, pensel dan

kekemasan.

pensel warna
1.2.2. Mengetahui
penggunaan media

Langkah 1:

serta proses dan teknik

Sediakan semua bahan dan alatan


untuk penghasilan gosokan baju.

dalam penghasilan
karya.
1.2.2.1.

Teknik

gosokan

tekapkan kertas salinan fotostat


baju pada permukaan yang sesuai
untuk mendapatkan kesan jalinan.

RPH 1 TAHUN 2

Langkah 2:

Buat gosokan pada kertas salinan


fotostat baju bagi mendapatkan
pelbagai kesan jalinan yang
menimbulkan rupa menggunakan
pensel warna.

Pamerkan karya dan telah


6

RPH 1 TAHUN 2

dihasilkan,

Langkah 3
( 25 minit )

1.3. Ekspresi Kreatif

1.

1.3.1. Memilih dan

Murid menghasilkan gosokan baju BBM


menggunakan pelbagai permukaan Contoh karya gosokan baju guru

memanipulasi bahan

berjalinan

secara kreatif.

langkah yang telah ditunjukkan di TKP

1.3.2. Mengaplikasikan
proses dan teknik dalam

2.

penghasilan karya.

Kinestetik menghasilkan rupa

Murid menghasilkan gosokan baju gosokan baju dan warna mengikut


mengikut warna yang dipilih dan kreativiti masing-masing.

1.3.3. Menggunakan bahasa


dan kepelbagaian dalam

langkah-

bawah bimbingan guru.

penghasilan karya.
seni visual : jalinan, rupa

mengikut

kreativiti masing-masing.
3.

Murid mengemas meja dan bilik

Keusahawanan

darjah.

Karya boleh dijadikan sebagai


hadiah.
Nilai
7

RPH 1 TAHUN 2

Apresiasi Seni
( 7 minit )

1.4. Apresiasi Seni

1.

1.4.1. Mempamerkan karya

Guru

memilih

secara

rawak

beberapa
untuk

Kekemasan
karya Nilai

dijadikan

yang dihasilkan

apresiasi dan menyatakan murid

1.4.2. Menyatakan karya

harus berani tampil ke hadapan

sendiri dan rakan secara


lisan.

Keberanian

untuk mempamerkan karya sendiri.


2.

Murid-murid terpilih menunjukkan


hasil karya sendiri dan membuat
apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan.

Penutup
( 3 minit )

1.

Guru

merumuskan

pada

hari

ini

isi

dengan

pelajaran Teknik
bertanya Menyoal

kepada murid-murid.
2.

Guru menerangkan bahawa setiap


murid perlu peka kepada alam
sekeliling

Penilaian P&P

kerana

semuanya

mempunyai jalinan tersendiri.


1. Proses kerja semasa penghasilan gosokan baju menggunakan teknik gosokan.
2. Apresiasi hasil karya oleh murid

RPH 1 TAHUN 2

Catatan/
Komen

: Guru Pembimbing:

Pensyarah Penyelia:

Guru Besar:

Disemak dan disahkan oleh Guru

Disemak dan disahkan oleh

Disemak dan disahkan oleh Guru

Pembimbing:

Pensyarah Penyelia:

Besar:

Tandatangan:

Tandatangan:

Tandatangan:

Nama:

Nama:

Nama:

Tarikh:

Tarikh:

Tarikh:
