Anda di halaman 1dari 16

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3 (KSSR)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

TARIKH : 02 FEBRUARI 2016 (SELASA)


MASA

: 0820 0920 (60 MINIT)

AKTIVITI : KOLAJ
TEMA

: ALAM SEMULA JADI

TAJUK

: SI RAMA RAMA

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


Tahun

Tahun 3

Bidang

Menggambar

Aktiviti

Kolaj

Tema

Alam Semula Jadi

Tajuk

Si Rama - Rama

Masa

60 minit

Standard
Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik: Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang
ada pada kolaj.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Rupa organik atau geometri atau gabungan rupa
1.1.1.2 Jalinan sentuh dan tampak
1.1.1.3 Warna primer atau sekunder atau kedua-dua warna
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian - bahan
1.1.2.2 Kontra warna
1.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan kolaj.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - gunting
1.2.1.2 Bahan kertas warna, kertas lukisan dan gam
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik kolaj
2

1.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media serta proses dalam penghasilan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
1.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
Objektif
Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. Menyatakan definisi kolaj dengan menggunakan bahasa seni visual sendiri.
2. Menggunakan alat dan bahan yang sedia ada untuk menghasilkan kolaj.
3. Mengaplikasikan teknik guntingan, tampalan dan cantuman yang betul.
4. Membuat apresiasi seni terhadap hasil karya sendiri dan rakan.

Pengetahuan
sedia ada
Aktiviti P&P

1.
2.
3.
4.

Murid-murid pernah melihat rama - rama secara semula jadi dan melalui media massa seperti televisyen.

Guru memperkenalkan rama rama kepada murid-murid dengan puzzle dan gambar.
Guru menunjukkan sampel karya kolaj dan menjelaskan definisi kolaj.
Guru menjelaskan tentang teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan kolaj.
Guru menyatakan tentang penggunaan unsur seni (rupa,jalinan dan warna) dan prinsip rekaan
(kepelbagaian dan kontra) pada kolaj rama - rama.
5. Murid-murid menghasilkan kolaj rama - rama robot mengikut kreativiti masing-masing.
6. Murid menjalankan apresiasi terhadap hasil kolaj.

EMK

1. Kreativiti dan inovasi (Fasa persediaan: murid-murid memerhati pelbagai sampel kolaj yang dibekalkan oleh
guru. Fasa imaginasi: penjanaan idea asas seni reka terhadap kolaj rama - rama tersebut)
2. Keusahawanan (kolaj ini boleh dijadikan hasil yang lain untuk dipamerkan, dihadiah dan dihias)
3. Nilai murni (Kitar semlua, kerjasama, jaga keselamatan, kebersihan fizikal dan mental, menghargai karya sendiri
dan rakan)

Bahan Bantu
Mengajar

1. Puzzle gambar rama - rama, kad gambar-gambar kolaj, sampel karya kolaj

Pendekatan P&P

Konstruktivisme
1. Murid-murid menghasilkan arca kolaj dengan menggunakan teknik mengikut kreativiti masing-masing.
2. Murid-murid mempelbagaikan bahan media yang sesuai untuk menghasilkan arca kolaj rama - rama yang
menarik dan unik.

Penilaian P&P

Proses penghasilan kerja sepanjang aktiviti membuat kolaj rama rama dengan teknik gunting dan lekat
berdasarkan empat Standard Kandungan.

PERKARA/
LANGKAH

STANDARD PEMBELAJARAN

Set Induksi
(5 minit)

1.1 Persepsi Estetik: Murid dapat


mengenal, memahami, dan
menyatakan bahasa seni visual yang
ada pada
kolaj.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Rupa organik atau
geometri atau gabungan rupa
1.1.1.2 Jalinan sentuh dan
tampak
1.1.1.3 Warna primer atau

AKTIVITI P&P/ STRATEGI

Persepsi Estetik
1. Guru memberi arahan dan memastikan murid-murid
bersedia sebelum sesi pengajaran dan pembelajaran
bermula.
2. Guru mengagihkan serpihan-serpihan puzzle kepada
beberapa orang murid
3. Guru bermain puzzle dengan murid untuk meneka
gambar yang ada dalam puzzle.
4. Guru meminta beberapa murid tadi dengan seorang
murid demi seorang untuk menyiapkannya.

BBM/ CATATAN

BBM
Puzzle gambar
Contoh kad gambar
rama - rama
( Lampiran A)
Sampel kolaj rama rama (Lampiran B)

TKP
4

sekunder atau kedua-dua warna


1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian - bahan
1.1.2.2 Kontra warna

5. Murid-murid menceritakan hasil yang terdapat selepas


siapkan puzzle di bawah bimbingan guru.
Contoh soalan :
1. Apa gambar yang terdapat dalam puzzel
tersebut?
2. Sebutkan ciri-ciri yang terdapat pada gambar
rama rama.
6. Guru menunjukkan beberapa gambar rama - rama
kepada murid.
7. Guru mengaitkan gambar rama - rama dengan isi
pembelajaran dan memperkenalkan aktiviti pada hari
ini, iaitu aktiviti kolaj.
8. Murid diminta memerhati sampel kolaj yang
ditunjukkan oleh guru.
9. Guru menyatakan definisi arca asemblaj.
Definisi kolaj :
Kolaj bermaksud tampal dan gam.
10. Guru membincangkan bahasa seni visual yang ada
pada karya kolaj seperti rupa, jalinan,
warna,kepelbagaian dan kontra.
Contoh soalan:
1. Adakah warna yang digunakan pelbagai?
2. Adakah kolaj ini wujud prinsip rekaan imbangan?

1. Interpersonal
- Interaksi dua hala antara
guru dan murid
2. Kinestetik
- Meneka gambar
dengan permainan
puzzle
3. Visual Ruang
- Pemerhatian terhadap
contoh kad gambar dan
sampel kolaj.
Teknik
- Menyoal
- Perbincangan
Kemahiran Berfikir
Mengenalpasti
(mengenalpasti bahasa
seni yang ada pada
sampel kolaj)
EMK
Kreativiti dan inovasi
(Fasa persediaan: muridmurid memerhati pelbagai
sampel kolaj yang
dibekalkan oleh guru.)

Langkah 1
(10 minit)

1. Guru memperkenalkan alat dan bahan yang


digunakan untuk menghasilkan karya.
2. Guru bertanya soalan untuk menjana idea murid

1.2 Aplikasi Seni : Murid dapat


mengetahui dan memahami bahasa
seni visual,media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan kolaj.
Contoh
soalan :
1.2.1 Mengenal
dan menyatakan
1. Apakah bahan-bahan yang perlu digunakan?
jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - gunting2. Bagaimana anda akan menggunakan bahan-bahan yang sedia ada untuk
menghasilkan
1.2.1.2 Bahan kertas warna,
kertas karya hari ini?
lukisan dan gam
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, 3.Guru memberitahu tema aktiviti pada hari tersebut iaitu
teknik, dan proses dalam penghasilan menghasilkan karya Si Rama-Rama dengan teknik kolaj
karya
dan menerapkan nilai murni kebersihan.
1.2.2.1 Teknik kolaj
4. Guru menunjukkan cara menghasilkan karya dengan
teknik kolaj.

BBM
Sampel karya kolaj
(Lampiran B)
Teknik
Menyoal
Tunjuk cara
EMK
Kreativiti dan inovasi
(Fasa imaginasi:
penjanaan idea asas seni
reka terhadap kolaj rama rama tersebut)
Nilai Murni
- Kitar semula
- Kerjasama
- Jaga keselamatan

Langkah 1
Guru menunjukkan alat dan bahan yang diperlukan.
Seperti gam,gunting, kertas warna, pensel dan kertas
6

lukisan.

Langkah 2
Guru membimbing murid untuk melukis seekor rama-rama
yang menarik di tengah-tengah kertas lukisan.

Langkah 3
Setelah siap melukis, murid dibimbing menggunting kertas
warna yang pelbagai kepada bentuk- bentuk yang disukai
oleh mereka.
7

Langkah 4
Kemudian murid diminta untuk melekatkan kertas warna
yang telah dipotong ke permukaan lakaran yang telah
dibuat menggunakan gam sehingga dapat menggambar
Si Rama-Rama

Langkah 5
Setelah siap mengkolaj, kertas lukisan dibiarkan kering
atau dijemur di luar kelas supaya pengeringan bahan dan
kertas lukisan dapat dilaksanakan.
8

Langkah 6
Hasil karya yang menarik.
Langkah 2
(35 minit)

1.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat


mengaplikasikan pengetahuan dan
kefahaman bahasa
seni visual,
media serta proses dalam
penghasilan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi
bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni
visual dalam penghasilan karya

1. Murid menghasilkan karya menggambar mengikut


langkah-langkah yang telah ditunjukkan di bawah
bimbingan guru.
2. Murid menghasilkan karya kolaj mengikut kreativiti
masing-masing.
3. Aktiviti pemulihan dan pengayaan:
a) Pemulihan :
Murid-murid pemulihan diajar secara individu untuk
memperkukuhkan
teknik kolaj

1.3.3 Mengaplikasikan proses dan


teknik yang sesuai dalam penghasilan
karya

kefahaman

mereka

tentang

menggunakan kertas warna. Murid-

murid pemulihan bebas menyusun kertas warna


mengikut kefahaman mereka untuk mencapai
pengukuhan objektif pembelajaran.
b) Pengayaan :
Murid-murid yang cepat menyiapkan karya boleh
mempelbagaikan kemahiran semasa aktiviti kolaj

BBM
Sampel karya kolaj
TKP
- Kinestetik
(Menghasilkan karya
kolaj mengikut kreativiti
masing-masing)
- Kemahiran berfikir
(menyelesaikan dan
memanipulasikan
bahan dan teknik)
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Fasa perkembangan
mengenalpasti teknik, alat
dan bahan yang
digunakan untuk
penghasilan dan fasa
9

dan mengeksplorasikan bentuk yang seakan-akan


menyerupai rama-rama.

tindakan membentuk
dan membuat binaan arca
robot menggunakan teknik
asemblaj)
Keusahawanan
(Kemahiran teknologi
vokasional dan
keusahawanan)

Penutup
(10 minit)

1.4 Apresiasi Seni : Murid dapat


membuat apresiasi terhadap karya
sendiri
dan
rakan
berpandukan bahasa seni visual.

1.4.1 Mempamerkan karya yang


dihasilkan
1.4.2 Menghargai dan menceritakan
karya sendiri dan rakan secara lisan

Apresiasi Seni
1. Murid-murid menunjukkan hasil karya sendiri dan
membuat apresiasi terhadap rakan sendiri dan
rakan lain.
2. Murid-murid menceritakan hasil karya yang
bertajuk Si Rama-Rama.

Nilai Murni
- Kerjasama
- Kebersihan fizikal dan
mental
TKP
1. Interpersonal (interaksi
antara guru murid)
2. Intrapersonal
(meluahkan
pengalaman sendiri
melalui hasil karya)
3. Verbal-Linguistik
(mendengar
penyampaian katakata rakan lain)
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Fasa tindakan amalan
susulan)
Teknik
10

Berdialog
Nilai Murni
Menghargai karya sendiri
dan karya rakan

Lampiran A
Puzzel gambar rama - rama

Kad gambar-gambar robot

11

12

Media yang boleh digunakan untuk menghasilkan kolaj rama rama.

1. Alatan dan bahan.Gam,gunting, kertas warna, pensel dan kertas lukisan.

Sampel kolaj (Lampiran B)

kolaj obor obor

kolaj ikan

CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

B
i

KOMEN/CATATAN

SEMAKAN OLEH

l
.

1
.

____________________________________
(

)
Guru Pembimbing

Tarikh: ____________________________

____________________________________

2
.

)
Guru Besar

Tarikh: ____________________________

_____________________________

3
.

)
Pensyarah Penyelia

Tarikh: ____________________________

BORANG CATATAN BORANG CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ISU / PERKARA
YANG DIBERI

KEKUATAN /
KELEBIHAN

KELEMAHAN /

BUKTI / ANALISIS / PENJELASAN

CADANGAN TINDAKAN SUSULAN


(PENCEGAHAN / PENAMBAHBAIKAN)

KEKURANGAN

Disemak
oleh Guru Pembimbing

Disemak oleh Pensyarah Penyelia

Tandatangan :

Tandatangan :

Nama :

Tarikh:

Nama :

Tarikh:
