Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Tarikh Masa Matapelajaran Tahun Jumlah Pelajar Bidang Kegiatan : : : : : : 27 Januari 2014 8.30-9.

30 pagi Dunia Seni Visual 3 Cemerlang 35 orang Menggambar Kolaj

Jenis Kegiatan(Aktiviti) : Isi Kandungan Tema Tajuk Standard Kandungan : :

Alam Semulajadi Rama-rama

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, rupa, bentuk , warna, imbangan dan kepelbagaian yang terdapat pada alam semulajadi dan karya seni dalam penghasilan gambar menggunakan kolaj. 2. Aplikasi pengethaun dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat kolaj. 3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penghasilan kolaj. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya. Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada kolaj.

1.1.1 Unsur seni 1.1.1.1 Rupa-organik atau geometri atau gabungan rupa 1.1.1.2 Jalinan-sentuh dan tampak 1.1.1.3 Warna-primer atau sekunder atau kedua-dua 1.1.2 Prinsip rekaan 1.1.2.1 Kepelbagaian-bahan

1.1.2.2 Harmoni 1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan kolaj.

1.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 1.2.1.1 Alat-gunting 1.2.1.2 Bahan-kertas lukisan, gam, dahan, tali, kain perca, pelekat

1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya 1.2.2.1 Teknik- kolaj 1.3 Ekspresi Kreatif 1.3.1 1.3.2 1.3.3 Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dalam penghasilan karya. Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

1.4 Apresiasi Seni

1.4.1 1.4.2 1.4.3

Mempamerkan karya yang dihasilkan Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan Menghargai karya sendiri dan rakan

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: 1. 2. 3. 4. Menyebut contoh unsur seni dan prinsip rekaan dengan betul. Menerangkan cara penghasilan kolaj dengan betul. Menggunakan alat dan bahan yang sesuai dan betul untuk menghasilkan kolaj. Menceritakan proses penghasilan secara lisan dengan betul. : Murid-murid pernah didedahkan mengenai rama-rama dalam matapelajaran Sains. : Kekemasan, Menghargai haiwan hidup : Penyerapan Pengetahuan Sains (Rama-rama) : Sumbangsaran

Pengetahuan Sedia Ada

Penerapan Nilai Penggabungjalinan KBKK

Strategi/Kaedah Bahan Bantu Mengajar Bahan Bantu Belajar Alat, bahan, media

:Demonstrasi, tunjuk ajar, discovery learning : : Dokumen Standard PSV KSSR, Buku Panduan PSV KSSR :Kertas lukisan, dahan kering, tali, kain perca, gunting, pisau, pensel warna, pengasah pensel dan pelekat hiasan. : Elemen kreativiti dan inovatif

EMK

Isi Kandungan Set Induksi Klip Video

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Guru menunjukkan klip video mengenai rama-rama. 2. Murid diminta untuk menamakan warna-warna yang mereka boleh lihat pada sayap rama-rama dalam klip video. 3. Murid dirangsang untuk meneka tajuk pembelajaran dan kemahiran yang akan dipelajari. 4. Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari ini dengan teknik yang bakal diajar-resis.

BBM Peralatan: Komputer riba, LCD

Catatan EMK: Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Sesi Soal Jawab -Apa yang anda lihat dalam klip video tersebut? -nyatakan warna-warna yang dapat dilihat dari sayap rama-rama. Jangkaan jawapan: Rama-rama Tajuk Pelajaran: Rama-rama Langkah 1: Pengenalan: Kolaj Definisi kolaj: Teknik kolaj ialah cara menghasilkan karya dengan menggunakan tampalan dari gubahan bahan-bahan seperti berbagai jenis kertas, bahan buatan manusia dan bahan alam semulajadi ke atas sesuatu permukaan seperti kertas atau plastik atau papan secara bebas dan boleh bertindih.

KBKK: Sumbangsaran

Pengenalan: 1.1 Guru menyatakan definisi kolaj. 1.2 Guru mempamerkan contoh karya yang menggunakan teknik kolaj. Persepsi Estetik: 1.3 Murid boleh menyebut contoh unsur seni dan prinsip rekaan yang terdapat dalam contoh hasil karya yang menggunakan teknik kolaj dan juga memilih dan menaipulasi pelbagai jenis bahan dan media dalam penghasilan kolaj.

Contoh karya:

Strategi: Konseptual

Langkah 2:

Pewujudan Konsep:

2.1 Guru menperkenalkan media dan bahan-bahan yang boleh digunakan untuk menghasilkan kolaj. 2.2 Guru membuat demonstrasi teknik memotong dan menampal media dan bahan untuk menghasilkan sebuah gambaran yang menarik.

Pensel warna, kertas lukisan, gunting, gam, kertas warna, dahan, tali, kain perca, pengasah pensel, pelekat hiasan

Kaedah: Demonstrasi

Langkah 3

Tunjuk Cara

3.1 Guru menampal sekeping kertas lukisan yang bersaiz A3 supaya semua murid dapat melihat dengan jelas demonstrasi guru. 3.2 Guru melukis rama-rama
