Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran
Tahun

: Pendidikan Seni Visual


: 4 Rajin

Hari/Tarikh

: Selasa / 7 Oktober 2014

Masa

: 10.15am 11.15am

Bilangan Murid

: 25 Orang

Bidang

: Menggambar

Aktiviti

: Mozek

Tema

: Alam Semula Jadi

Tajuk

: Nemo Si Ikan

Media

: Alat
: Bahan

: Gunting dan pembaris


: Kertas lukisan, pensel, kertas warna atau
kertas majalah dan gam

Bahan Bantu Mengajar

: Kad Imbasan

EMK

: Kreativiti dan inovasi, nilai murni

Standard Kandungan :
Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya
gambar teknik mozek.
Aplikasi Seni
Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya gambar
teknik mozek.

Ekspresi Kreatif
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
gambar teknik mozek.
Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran
1.1 Persepsi estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan Bahasa seni visual yang ada
pada gambar teknik mozek.
1.1.1

Unsur seni
1.1.1.1 Rupa geometri atau organik
1.1.1.2 Warna primer atau sekunder atau tertier
1.1.1.3 Jalinan tampak dan sentuh

1.1.2

Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Kontra warna
1.1.2.2 Kepelbagaian bahan

1.2 Aplikasi seni


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan gambar teknik mozek.
1.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:


1.2.1.1 Alat gunting atau pembaris
1.2.1.2 Bahan Kertas lukisan, kertas warna, gam dan bahan lain yang
sesuai

1.2.2

Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan


karya
1.2.2.1 Teknik Mozek

1.3 Ekspresi kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik mozek secara
kreatif.
1.3.1

Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

1.3.2

Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan gambar karya teknik


mozek.

1.3.3

Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar


karya teknik mozek.

1.4 Apresiasi seni


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.4.1

Mempamerkan karya yang dihasilkan.

1.4.2

Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.

1.4.3

Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran,murid dapat :
1. Implisit
Menguasai kemahiran menggunakan teknik mozek dengan menekankan bahasa
seni visual.
2. Eksplisit
Menghasilkan gambar teknik mozek yang mempunyai ciri-ciri atau prinsip-prinsip
rekaan yang kreatif.
3. Estetika
Menerapkan penggunaan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan gambar
teknik mozek.

Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah melihat susunan mozek pada masjid, rumah atau bilik air.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea, menghubung kait
Penerapan Nilai (PN)
Tekun menyiapkan karya, menumpukan perhatian.

Bahan Bantu Mengajar (BBM)


Kad Imbasan, contoh hasil gambar teknik mozek.
Kecerdasan Pelbagai (KP)
Interpersonal, visual ruang, naturalistic.
Kosa Kata
Ikan, rumpai laut dan kuda laut
Pendekatan /Konsep
Kolaboratif, konseptual.
Teknik
Demonstrasi mozek
Perkembangan
Langkah/ Masa
(Standart
Pembelajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti

(Ilustrasi Visual Aktiviti)

Set Induksi

1. Murid bersoal jawab

Persepsi Estetik

tentang ikan Nemo

(5 minit)

Catatan

BBM :
Gambar Ikan

dengan guru.
KB :
2. Murid bersoal jawab
Aktiviti:

tentang mozek dengan

1. Guru melekatkan

guru.

gambar ikan Nemo di


hadapan kelas.

2. Guru bersoal jawab


dengan murid tentang
ikan Nemo.
3. Guru bersoal jawab
tentang mozek dengan
murid.
4. Guru memperkenalkan

Menghubungkait

tajuk pelajaran hari ini.


Langkah 1
Aplikasi Seni

Isi Pelajaran
Aktiviti 1 :

(10 minit)
1. Guru memperkenalkan

1. Murid berinteraksi

BBM :

dengan guru tentang

kad Imbasan,

definisi mozek dalam

contoh gambar

bidang menggambar,

teknik mozek.

definisi mozek dalam

teknik mozek, dan

bidang menggambar,

bahan yang digunakan.

teknik mozek, dan

Pendekatan :

bahan yang digunakan. 2. Murid mengenali bahan-

Kontekstual

bahan yang diperlukan


2. Guru menunjukkan kad
imbasan yang

dalam menghasilkan
gambar teknik mozek.

mempunyai pelbagai
contoh hasil karya

3. Murid melihat hasil karya

menggambar teknik

gambar teknik mozek

mozek bagi meransang

yang sebenar.

kreativiti murid.
4. Murid memerhati
3. Guru menunjukkan

dengan teliti

gambar-gambar

demonstrasi yang

hidupan laut kepada

dijalankan oleh guru.

murid.
4. Guru menjelaskan
teknik mozek kepada
murid-murid.
5. Guru menunjukkan
demonstrasi teknik
mozek.
Langkah 2

Aktiviti 2 : Individu

Ekspresi Kreatif
(40 minit)

BBM :
Kertas lukisan saiz

Menghasilkan satu karya

A2, kertas warna,

menggambar yang

gunting dan gam.

bertemakan Nemo Si

Ikan menggunakan teknik

Pendekatan :

mozek.

Kolaboratif

Guru
membahagikan

PN :

murid kepada lima

Tekun

kumpulan.

Kerjasama

Guru
mengedarkan

KP :

gambar Nemo

Visual Ruang

kepada setiap
murid.

Langkah 1
Murid menyediakan media
yang diperlukan iaitu
gunting, pembaris, kertas
majalah, kertas lukisan,
kertas warna dan gam.

Langkah 2
Murid menggunting kertas
warna dan kertas majalah
untuk tampalan.

Langkah 3
Murid menggunakan gam
untuk disapu pada kepingan
kertas yang telah digunting.

Langkah 4
Murid menampal kertas
yang telah digam mengikut
lakaran yang telah
dihasilkan.

Penutup
Apresiasi Seni
(5 minit)

Guru
memastikan hasil
akhir murid
kemas.

1. Guru memberikan

1.

Murid mempamerkan

PN :

coklat kit-kat kepada

hasil gambar teknik

Menghargai

murid-murid yang telah

mozek masing-masing.

menceritakan
pengalaman sendiri

2.

Murid menghargai dan

KP :

semasa menghasilkan

tampil ke hadapan

Interpersonal

gambar teknik mozek.

untuk menceritakan
pengalaman masing-

2. Guru membuat

masing.

Berani

peneguhan, nasihat
dan kata-kata
semangat serta
mengucapkan tahniah
sebagai tanda
penghargaan atas
usaha murid-murid.

Refleksi :

3.

Murid yang cemerlang


diberikan hadiah.
