Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran

: Pendidikan Seni Visual.

Tahun

: 4 Tekun

Hari/Tarikh

: Khamis / 9 Oktober 2014

Masa

: 12.15pm 1.15pm

Bilangan Murid

: 25 Orang .

Bidang

: Membuat Corak dan Rekaan

Aktiviti

: Corak Terancang Cetakan.

Tema

: Objek Buatan Manusia

Tajuk

: Kertas Pembalut

Media

: Alat

: Pembaris, polistrean, berus lukisan,

palet dan

alatan yang sesuai untuk membuat

motif
: Bahan

: Kertas lukisan, bahan yang sesuai untuk


membuat motif dan cat air atau cat

poster atau

cat tempera

Bahan Bantu Mengajar

: Video Interaktif, polistrean

EMK

: Kreativiti dan inovasi, nilai murni.

Standard Kandungan :
Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada
karya corak teknik cetakan.
Aplikasi Seni
Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya
corak teknik cetakan.
Ekspresi Kreatif
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam
penghasilan karya corak teknik cetakan.
Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah

seni dan budaya.

Standard Pembelajaran :
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang
ada pada corak teknik cetakan..
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1
Rupa geometri atau organik
2.1.1.2
Warna sekunder atau tertier
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1
Kontra warna
2.1.2.2
Irama dan pergerakan susunan cerminan.
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti
2.2.1.1 Alat - pembaris, kentang, berus lukisan, palet dan alat lain
yang

sesuai.
2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, warna air atau cat air atau tempera

atau

bahan yang sesuai.

2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam


penghasilan

karya
2.2.2.1 Teknik Cetakan blok.

2.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan
secara kreatif.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya corak teknik
cetakan.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan
karya corak

teknik cetakan.

2.4 Apresiasi Seni :


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.


2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sndiri dan rakan secara lisan.

Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran,murid dapat :
1. Implisit
Menguasai kemahiran menggunakan teknik cetakan dengan menekankan bahasa
seni visual.
2. Eksplisit
Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media serta proses dan
teknik secara kreatif.
3. Estetika
Menerapkan penggunaan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan corak
terancang dengan menggunakan teknik cetakan.

Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah melihat pelbagai corak di rumah, di kantin sekolah dan pakaian.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea, menghubung kait, memanipulasi alatan.
Penerapan Nilai (PN)
Tekun, rajin, bekerjasama, menumpukan perhatian.
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Video interaktif, warna air, kertas lukisan dan polistrean.
Kecerdasan Pelbagai (KP)
Interpersonal, visual ruang, naturalistik
Kosa Kata
Rupa geometri, susunan cerminan
Pendekatan /Konsep
Kolaboratif, konstruktivisme.
Teknik
Tunjuk cara teknik cetakan.

Perkembangan
Langkah/ Masa
(Standart
Pembelajaran)
Set Induksi

Isi Pelajaran

Aktiviti:

Persepsi Estetik 1. Guru menayangkan


(5 minit)

Aktiviti

(Ilustrasi Visual Aktiviti)

video penghasilan

1. Murid menonton dengan


teliti video yang

Video interaktif
KB :

2. Murid memberi tindak


dengan murid tentang

BBM :

ditayangkan oleh guru.

cetakan.
2. Guru bersoal jawab

Catatan

Menghubungkait

balas selepas menonton


video.

hasil cetakan dalam


video yang
ditayangkan.

3. Murid bersoal jawab


dengan guru tentang
teknik cetakan.

3. Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran hari ini
iaitu cetakan corak
terancang dalam
bidang membuat corak
dan rekaan.

Langkah 2
Aplikasi Seni

Isi Pelajaran
Aktiviti 1 :

1. Murid berinteraksi

BBM :

dengan guru tentang

LCD, laptop,

teknik-teknik cetakan

contoh gambar

dalam bidang membuat

cetakan corak

teknik-teknik cetakan

corak dan rekaan, serta

terancang.

dalam bidang

bahan yang boleh

membuat corak dan

digunakan.

(10 minit)
1. Guru memperkenalkan

rekaan, serta bahanbahan yang boleh

Teknik :
Demonstrasi

2. Murid mengenali bahan-

digunakan dalam

bahan yang diperlukan

Pendekatan :

penghasilan cetakan.

dalam menghasilkan

Kontekstual

cetakan corak

2. Guru menunjukkan

terancang.

contoh gambar hasil


cetakan corak

3. Murid melihat hasil karya

terancang bagi

cetakan pada contoh-

meransang kreativiti

contoh gambar.

murid.
4. Murid melihat dengan
3. Guru menunjukkan

teliti demonstrasi

gambar-gambar

menghasilkan cetakan

pembalut buku, kertas

corak terancang kertas

dinding dan pembalut

pembalut.

hadiah.
4. Guru membuat
demonstrasi langkah
menghasilkan cetakan
corak terancang pada
kertas pembalut.

Langkah 2

Aktiviti 2 : Individu

Ekspresi Kreatif
(40 minit)

Guru mengedarkan

BBM :

polistrean kepada

Kertas lukisan,

setiap murid.

polistrean.

Guru membimbing
murid memotong

Pendekatan :

polistrean.

Kolaboratif

Langkah 1

PN :

Murid menyediakan media

Tekun

yang diperlukan iaitu


pembaris, berus lukisan,

KP :

palet, pisau, dan warna air.

Visual Ruang

Langkah 2
Murid melakarkan motif
pada blok cetakan.

Langkah 3
Murid memotong lebihan
polistrean yang tidak
digunakan untuk
menghasilkan motif pada
blok cetakan.

Langkah 4
Murid menyapu warna pada
blok cetakan

Langkah 5
Murid mencetak pada
permukaan kertas lukisan.

Langkah 6
Ulangi langkah lima
sehingga memenuhi
permukaan kertas lukisan

Penutup
Apresiasi Seni
(5 minit)

1. Guru memberikan

Murid mempamerkan

PN :

coklat kit-kat kepada

hasil cetakan corak

Menghargai

murid-murid yang telah

terancang masing-

menceritakan

masing.

pengalaman sendiri

1.

KP :

semasa menghasilkan

2.

Murid menghargai dan

cetakan corak

tampil ke hadapan

terancang.

untuk menceritakan
pengalaman masingBerani

2. Guru membuat

masing.

peneguhan, nasihat
dan kata-kata
semangat serta
mengucapkan tahniah
sebagai tanda
penghargaan atas
usaha murid-murid.

Refleksi :

3.

Murid yang cemerlang


diberikan hadiah.

Interpersonal
