Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran

: Pendidikan Seni Visual

Tahun

: 4 Rajin

Hari/Tarikh

: Ahad / 12 Oktober 2014

Masa

: 9.15am 10.15am

Bilangan Murid

: 25 Orang

Bidang

: Membentuk dan Membuat Binaan

Aktiviti

: Diorama

Tema

: Alam Semula Jadi

Tajuk

: Taman Rama-rama

Media

: Alat
: Bahan

: Gunting
: Kotak, gam, kad manila, pita pelekat dua
muka, pita selofan, kertas lukisan, plastik
pembalut buku dan bahan kitar semula.

Bahan Bantu Mengajar

: Contoh hasilan diorama, contoh gambar hasilan


diorama,

EMK

akuarium kecil, kotak dan lidi rojak.

: Kreativiti dan inovasi, nilai murni

Standard Kandungan :
Persepsi Estetik
ada

: Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang


pada diorama.

Aplikasi Seni

: Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam

penghasilan
Ekspresi Kreatif

diorama.
: Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi
dalam penghasilan diorama.

Apresiasi Seni

: Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan

bahasa

seni visual, sejarah seni dan budaya.

Standard Pembelajaran :
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang
ada pada diorama.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1Bentuk konkrit

3.1.1.2Ruang nyata
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1Kepelbagaian bahan, warna dan saiz
3.1.2.2 Irama dan pergerakan objek

3.2 Aplikasi Seni


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan diorama.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti :
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan - kotak, gam, lidi, kertas lukisan, warna air, gambargamba

haiwan.

3.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam


penghasilan

karya
3.2.2.1 Teknik gabungan pelbagai teknik (montaj, catan)

3.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni
visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan diorama secara
kreatif.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan
diorama
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sndiri dan rakan secara lisan.
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran,murid dapat :

1. Implisit
Menghasilkan diorama dengan menekankan bahasa seni visual.
2. Eksplisit
Menghasilkan diorama dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik
secara kreatif.
3. Estetika
Menerapkan penggunaan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan diorama.

Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah melihat rama-rama di sekitar halaman rumah, melalui television
atau pun taman rama-rama.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea, menghubung kait
Penerapan Nilai (PN)
Tekun menyiapkan karya, menumpukan perhatian.
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Contoh gambar rama-rama, contoh diorama, gambar contoh hasilan diorama,
akuarium kecil.
Kecerdasan Pelbagai (KP)
Interpersonal, visual ruang, naturalistik
Kosa Kata
Rama-rama, Taman
Pendekatan /Konsep
Kolaboratif, konseptual, konstruktivisme
Teknik
Tunjuk ajar gabungan teknik.
Perkembangan
Langkah/ Masa
(Standart
Pembelajaran)
Set Induksi

Isi Pelajaran

Aktiviti

(Ilustrasi Visual Aktiviti)

Aktiviti:

Persepsi Estetik 1. Guru membawa sebuah

Catatan

Murid meneka apa

BBM :

yang terdapat di

Akuarium kecil,

(5 minit)

akuarium kecil yang

sebalik kain hitam.

berisi rama-rama tetapi


dibalut dengan kain
hitam.

rama-rama, kain
hitam

1. Murid bersoal jawab


tentang rama-rama

KB :

dengan guru.

Menghubungkait

2. Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran hari ini

2. Murid melihat

iaitu menghasilkan

keunikan rama-rama

diorama taman rama-

yang terdapat alam

rama.

akuarium kecil.

3. Guru bersoal jawab


tentang rama-rama.
Contoh soalan :

Di manakah kamu
boleh menemui
rama-rama?

Apakah ciri-ciri yang


terdapat pada ramarama?

Langkah 1
Aplikasi Seni

Isi Pelajaran
Aktiviti 1 :

(10 minit)
1. Guru memperkenalkan

1. Murid berinteraksi

BBM :

dengan guru tentang

contoh gambar

definisi diorama dalam

rama-rama, contoh

bidang membentuk

hasil diorama

definisi diorama dalam

dan membuat

bidang membentuk dan

binaandan bahan yang

membuat binaan dan

digunakan.

bahan yang digunakan.

Teknik :
Demonstrasi

2. Murid mengenali
2. Guru menunjukkan

bahan-bahan yang

Pendekatan :

contoh gambar hasil

diperlukan dalam

Kolaboratif

diorama.

menghasilkan
diorama.

3. Guru menunjukkan

gambar-gambar ramarama kepada murid.


4. Guru membuat

3. Murid melihat hasil


karya diorama yang
sebenar.

demonstrasi langkah
menghasilkan diorama
taman rama-rama.

4. Murid melihat dengan


teliti demonstrasi
menghasilkan diorama
taman rama-rama.

Langkah 2

Aktiviti 2 : Berkumpulan

BBM :

Ekspresi Kreatif
(40 minit)

Kertas lukisan,
Menghasilkan diorama

kotak dan lidi rojak.

taman rama-rama
Pendekatan :

Konstruktivisme

Guru mengedarkan
kotak dan kertas

PN :

lukisan kepada
setiap kumpulan.

Langkah 1

Tekun

Murid menyediakan media


yang diperlukan iaitu

KP :

gunting, gam, kad manila,

Visual Ruang

pita pelekat dua muka,


pita selofan, kertas
lukisan dan bahan kitar
semula.

Langkah 2
Murid menampal kertas
lukisan di bahagian dalam
kotak.

Langkah 3
Murid melakar batang,
daun dan bunga.

Langkah 4
Murid menggunting dan
melekatkan lakaran pada
kotak.

Langkah 5
Murid menggunting kotak
mengikut lakaran yang
dilekat.

Langkah 6
Murid menggunakan lidi
rojak untuk melekatkan
rama-rama.

Langkah 7
Murid menyusun atur
objek diorama di bahagian
dalam kotak.

Langkah 8
Murid menambah
aksesori pagar pada
diorama.

Penutup

1. Guru memberikan coklat

Apresiasi Seni
(5 minit)

1.

Murid mempamerkan

PN :

kit-kat kepada murid-

hasil diorama taman

Menghargai

murid yang telah

rama-rama kumpulan

menceritakan

masing-masing.

pengalaman sendiri
semasa menghasilkan

KP :
2.

Murid menghargai

diorama taman rama-

dan tampil ke

rama.

hadapan untuk
menceritakan Berani

2. Guru membuat

pengalaman masing-

peneguhan, nasihat dan

masing.

kata-kata semangat
serta mengucapkan

Kumpulan yang

tahniah sebagai tanda

cemerlang diberikan

penghargaan atas usaha

hadiah.

murid-murid.

Refleksi :

3.

Interpersonal
