Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 3 Nilam
Tema : Montaj suasana di jalan raya
Tajuk : Hati-hati di jalan raya
Masa : 4.25-5.25 petang (60 minit)
Media : Alat - Gunting, gam
Bahan - kertas lukisan dan majalah/surat khabar
lama
Bahan Bantu Mengajar : Contoh gambar montaj, bahan maujud
EMK : TMK, Keusahawanan (EK1,EK2,EK4, EK5),
Kreativiti, dan Inovasi
Tarikh : 29 Ogos 2018

STANDARD KANDUNGAN :
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, kepelbagaian,
dan kesatuan objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilan gambar
teknik montaj.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media dan teknik dalam penghasilan gambar teknik montaj.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan gambar
teknik montaj.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Persepsi Estetik


Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada
pada gambar teknik montaj.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Bentuk - ilusi
1.1.1.2 Ruang- ilusi
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian –imej
1.1.2.2 Kesatuan - komposisi

1.2 Aplikasi Seni


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses
dan teknik dalam penghasilan gambar teknik montaj.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - gunting
1.2.1.2 Bahan -kertas lukisan, gam dan gambar daripada bahan bercetak
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya
1.2.2.1 Teknik - montaj

1.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik montaj secara
kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya gambar teknik
montaj
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
gambar teknik montaj
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan aspek bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Murid dapat menyebut jenis-jenis unsur seni dan prinsip seni dalam montaj.

2. Murid dapat menghasilkan karya montaj yang menarik.

3. Murid dapat membuat apresiasi atas hasil kerja mereka.


STANDARD ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN
PEMBELAJARAN
SET INDUKSI 5 minit BBM: Bahan maujud
1. Guru masuk ke dalam
Kecerdasan pelbagai
kelas dan menanyakan
– Linguistik
khabar kepada murid.
2. Guru menunjukkan model
permainan kenderaan
kepada murid.
3. Guru menyoal murid di
manakah model
permainan ini boleh
dijumpai.
4. Guru menanyakan murid
apakah perturan-peraturan
di jalan raya.
5. Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran pada hari
ini.

PERSEPSI ESTETIK 10 minit BBM : Gambar

1. Guru menunjukkan Soalan: Apakah yang dapat


dilihat di dalam gambar?
gambar contoh montaj.
(EK1, EK2)
2. Guru menyoal murid
berkaitan gambar yang
ditunjukkan.
3. Guru menerangkan unsur
seni dan prinsip unsur seni
kepada murid.
4. Guru secara rawak
meminta murid untuk
menampal unsur dan
prinsip rekaan seni yang
telah dipelajari tadi di
kertas mahjong.
Senarai alat dan bahan Strategi : Penerangan,
APLIKASI SENI
yang diperlukan untuk Pemudahcara
(Perkembangan – 10 minit) menghasilkan montaj iaitu: EMK : Kreativiti,
 Gunting, gam Keusahawanan (EK1
1. Guru menunjukkan alat
 Kertas lukisan dan dan EK2),
dan bahan yang majalah / surat Nilai murni
digunakan untuk membuat khabar lama

montaj. (EK1, EK2) Langkah 1 Carta Alir (KBAT)


2. Guru membuat Pilih gambar yang sesuai
BBM: kertas carta alir
demonstrasi cara daripada majalah/surat
khabar
menghasilkan montaj.
3. Murid mendengar
Langkah 2
penerangan guru
Guntingkan gambar
berdasarkan demontrasi
mengikut kreativiti.
yang ditunjukkan.
4. Murid boleh merujuk carta
alir yang ditampal oleh Langkah 3

guru semasa Susun gambar dan gamkan.


menghasilkan karya.

Langkah 4

Hias ikut kreativiti masing-


masing.

Proses Penghasilan

EKSPRESI KREATIF
(30 minit) Murid-murid mula
1. Guru memberi arahan menghasilkan montaj
supaya murid mula mengikut langkah-langkah
yang telah ditunjukkan.
menghasilkan montaj.
2. Murid menyediakan alat Murid bertanya jika
dan bahan yang dibawa mempunyai masalah.
sendiri.
3. Murid menghasilkan
montaj mengikut kreativiti
mereka.
(EK3 dan EK4)
APRESIASI SENI
(5 minit)
Kriteria:
1. Murid mempamerkan hasil
- Penggunaan
karya mereka.
alat bahan
2. Guru meminta murid
- Kemahiran
secara sukarela untuk
teknik
datang ke hadapan dan
- Keaslian idea
menunjukkan hasil karya
berdasarkan
mereka.
tema
3. Murid menceritakan
- Kreativiti
perihal montaj yang
- Kemasan
dihasilkan kepada rakan
sekelas.
4. Guru membuat penilaian
hasil karya murid.

PENUTUP
Merumuskan tajuk dan
(5 minit) menerapkan nilai -Nilai menggunakan
1. Guru meminta murid untuk semula bahan (Reuse)
mengulang semula apa - Nilai sabar
yang telah dipelajari pada -Nilai hormat-
hari ini dan meminta murid menghormati
untuk menyenaraikan nilai -Nilai
murni berkaitan aktiviti hari bertanggungjawab
ini.
(EK4 dan EK5)
