Anda di halaman 1dari 23

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Kelas

: 4 Bestari

Tarikh

: 9 September 2014

Masa

: 60 minit

Bidang

: Membuat Corak dan Rekaan (Corak tidak terancang)

Aktiviti

: menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik ikat dan


celup untuk menghasilkan sapu tangan

Tema

: Objek buatan manusia

Tajuk

: Sapu Tangan

Media

: Alat

: getah, kain, berus

Bahan : pewarna batik


BBM/ ABM

: Kain sapu tangan yang dihasilkan oleh guru, video langkah ikat dan
celup, slaid PdP.

EMK

: Kreativiti dan inovatif, TMK

STANDARD KANDUNGAN
1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik
ikatan dan celupan.
2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan
dan celupan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
corak teknik ikatan dan celupan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

2.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Warna - primer atau sekunder atau tertier
2.1.1.2 Jalinan - tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Kepelbagaian - warna
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - jalinan pada corak
2.2 Aplikasi Seni

: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,

media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alat - gelang getah, berus, bekas bancuh warna dan alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - kain kapas putih, pewarna fabrik dan bahan lain yang sesuai
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
2.2.2.1 Teknik - ikatan dan celupan
2.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman, bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan
celupan.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi warna secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik
ikatan dan celupan
2.4 Apresiasi Seni

: Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.


2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif: Pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Mengenal dan menyatakan maksud ikatan dan celupan
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses ikatan dan celupan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
4. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada corak teknik
ikatan dan celupan.

LANGKAH

STANDARD

/ MASA

AKTIVITI/ ILUSTRASI

CATATAN

PEMBELAJARAN
BBM / ABM : Slaid

1. Guru menunjukkan hasil


Set Induksi

corak tidak terancang yang 1. Murid melihat tayangan slaid

pengajaran

(5 minit)

dihasilkan melalui slaid

berkaitan corak tidak tidak

Pembelajaran

pada komputer.

terancang

Kontekstual :

2. Guru bersoal jawab

Menghubungkaitkan

dengan murid

dengan pengalaman

Contoh: Pernahkah kamu

hidup dalam

melihat corak-corak ini?

kehidupan

=Ya cikgu pernah. Dekat

Strategi :

baju..

Penerangan

3. Guru menjelaskan
mengenai pelajaran hari ini
Persepsi Estetik

1. Murid melihat contoh sapu

Langkah 1 1. Guru menunjukkan

tangan yang telah dihasilkan

BBM/ ABM

(5 minit)

oleh guru.

Hasil sapu tangan

beberapa contoh sapu


tangan biasa dan yang

2. Murid dapat melihat hasil

KB: Membanding

telah siap menggunakan

daripada teknik ikatan dan

beza, berfikir secara

teknik ikatan dan celupan

celupan

kreatif, menjana idea.


KBT : Kecerdasan

2. Guru menerangkan
Membuat Corak dan

Pelbagai ( Visual

Rekaan (Corak tidak

Ruang)

terancang) melalui teknik


ikatan dan celupan.

Aplikasi seni
Langkah 2 1. Guru membahagikan murid
(15 minit)

kepada lima kumpulan


2. Guru mula membimbing

Rajah 1 Sapu tangan yang telah


menggunakan teknik ikatan dan celupan

1. Murid dibahagikan kepada


lima kumpulan.
2. Dalam kumpulan murid

BBM/ ABM : Kain,


getah/tali, bekas
pembancuh warna,

diarahkan untuk meletakkan

berus, air, pewarna

murid cara-cara

alat dan bahan yang telah

batik yang telah

menghasilkan corak tidak

diminta untuk dibawa

dibancuh dengan air

terancang dengan bantuan

digunakan di atas

oleh guru, apron (

video.

3. Bahan-bahan lain telah pun

untuk melindungi baju

disediakan oleh guru

daripada kekotoran)

(pewarna).

Berasaskan Sumber

Demonstrasi
Kaedah
KB : berfikir secara
kritis
Kemahiran berfikir :
penerokaan,
pemerhatian
Nilai : Kerjasama,
Kerajinan, disiplin
4. Murid diberi peluang untuk
meneroka teknik dalam ikatan

Pemerhatian
Strategi

dan penggunaan warna


BBM:
Langkah 3 Ekspresi Kreatif
(25 minit)

1. Murid memulakan aktiviti

Langkah langkah
penghasilan

i.

KBT / Strategi :

seperti :

Kolaboratif dan

Menyediakan bahan dan

konstruktif

alat.

Menjana idea.

1. Guru menyuruh murid

Mereka cipta.

untuk menyatakan bahan-

Nilai : kerjasama

bahan lain yang boleh

Pendekatan Induktif

digunakan untuk

Strategi Berpusatkan

membuat batik ikat dan

ii.

celup.

diikat menggunakan getah

Strategi Kolaboratif

bahagian atas ke bawah

membantu sekiranya

bantuan

Murid

atau tali bermula dari

2. Guru memantau dan

murid memerlukan

Kain dilipat kemudian

iii.

Warnakan kain dengan


menggunakan serbuk
pewarna batik yang telah
disediakan oleh guru ke
dalam bekas pembancuh
warna dengan
menggunakan berus

iv.

Murid digalakkan
menggunakan warna-warna
kontras supaya corak yang
dihasilkan nampak menarik.

v.

Akhiri dengan warna gelap


seperti biru gelap.
1. Murid-murid diminta untuk

BBM/ ABM : Hasil

Langkah 4 Apresiasi Seni

mengangkat dan

karya

(5 minit)

menunjukkan hasil kreativiti

KBT : Intrapersonal,

corak yang terhasil.

verbal linguistik

1. Secara rawak, guru


memilih beberapa orang
murid secara rawak murid

2. Murid dikehendaki untuk

Kemahiran berfikir :

untuk menceritakan

membuat apresiasi seni

Membanding beza,

pengalaman sepanjang

supaya menghargai dan

Menganalisis

penghasilan karya.

menceritakan karya sendiri

Nilai : Kerjasama,

dan rakan secara lisan

Kerajinan, disiplin,

peneguhan dan pujian

dengan menggunakan laras

menghargai

terhadap karya yang

bahasa seni.

Nilai : Keyakinan diri,

2. Guru memberikan

dihasilkan

menghargai
Strategi :
Pemerhatian

Langkah 5 Penutup
(5 minit)

1. Guru membuat kesimpulan


berdasarkan topik yang
pembelajaran diajar

2. Murid dapat membuat

EMK :

apresiasi serta menggunakan

Keusahawanan

laras bahasa seni visual.

KB : Merumus

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Kelas

: 3 Bestari

Tarikh

: 19 September 2014

Masa

: 60 minit

Bidang

: Mengenal Kraf Tradisional

Tema

: Warisan kita

Tajuk

: Kuda Kepang

Media

: Alat

: Gunting

Bahan: lukisan kuda kepang, pensel warna, krayon


BBM/ ABM

: Contoh Kuda Kepang

EMK

: TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, bentuk, jalinan, warna serta
kontra, kepelbagaian yang terdapat pada objek buatan manusia dalam penghasilan kuda
kepang.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan
teknik dalam aktiviti menghias kuda kepang.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan kuda
kepang.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni,
dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Persepsi Estetik: Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur
seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan kuda kepang.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Bentuk - konkrit.
1.1.1.2 Warna hiasan kuda kepang.
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.2 Kepelbagaian jalinan ton warna
1.2 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan kuda kepang.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media.
1.1.2.1 Alat gunting
1.1.2.2 Bahan lukisan, pensel warna dan krayon
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya

1.3 Ekspresi Kreatif: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran
media, proses dan teknik serta bahasa seni dalam penghasilan karya seni.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan kuda karya.
1.3.3 Menggunakan bahasa seni: jalinan, kontra dan kepelbagaian dalam penghasilan karya.

1.4 Apresiasi Seni:


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan
penekanan pada bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan
1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1.
2.
3.
4.

Menyatakan maksud kuda kepang serta jenis-jenis kuda kepang dengan


betul.
Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya kuda kepang secara kreatif.
Menghasilkan karya kuda kepang mengikut prosedur mengikut bimbingan
guru.
Membuat apresiasi terhadap karya kuda kepang menggunakan laras bahasa
seni yang sesuai.

LANGKAH /
MASA
Set Induksi
(5 minit)

STANDARD
PEMBELAJARAN
1. Guru menunjukkan
paparan slaid video

AKTIVITI / ILUSTRASI
1. Murid melihat tayangan slaid
video permainan tradisional.

CATATAN
BBM: slaid video
alat permainan

tentang alat

tradisional

permainan tradisional

KBT:

2. Guru bersoal jawab

Menghubungkait
Nilai: Kerjasama

dengan murid
3. Guru menjelaskan
mengenai pelajaran
hari ini.
4. Soalan: siapa pernah
main permainan ini?
=saya. Dekat
kampung

Langkah 1
(10 minit)

Persepsi Estetik
1. Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.
2. Guru memberikan
teka-teki kepada setiap
kumpulan.
3. Soalan: Kuda apakah
yang mempunyai dua
kaki?
= Jawapan: Kuda kepang.

1. Murid melihat dan memegang


contoh kuda kepang yang

beberapa contoh
gambar kuda kepang.

kepang

ditunjukkan oleh guru.


KBT: Kemahiran
2. Murid
membuat perbezaan tentang
jenis-jenis kuda kepang.
3. Murid mendengar dengan teliti

4. Guru menunjukkan

BBM: Gambar kuda

tentang penerangan daripada


guru.
4. Murid-murid menjawab soalan
guru mengenai ciri-ciri ASR
yang terdapat pada kuda
kepang.
5. Murid menyenaraikan jenisjenis kuda kepang dalam peta
pemikiran.

Berfikir- Menjana
Idea
Teknik: Soal Jawab
Startegi- Visual
Ruang
Nilai : kerjasama

Langkah 2

Aplikasi Seni

(10 minit)

1. Guru menyatakan

1. Murid diberi peluang untuk

BBM : kuda kepang

menyatakan bahan-bahan lain

KB : Menaakul,

media dan bahan yang

yang boleh digunakan untuk

Berfikir Secara Kritis

perlu digunakan untuk

menghasilkan kuda kepang.

Strategi :

menghasilkan kuda
kepang

2. Murid melihat demonstrasi


menghasilkan kuda kepang.

Berpusatkan Guru,
Demonstrasi

2. Guru memberitahu
bahawa kuda kepang

ABM/BBM :Manila

akan menjadi lebih

kad, warna pensel,

menarik jika dihasilkan

krayon, gunting.

dengan pelbagai

Nilai : keyakinan,

warna menarik.

ketelitian,

3. Guru menunjukkan

kepatuhan

cara-cara untuk
menghasilkan topeng
arnab.
Langkah 3
(20 minit)

Ekspresi Kreatif

Langkah-langkah

1. Guru mengedarkan
alat dan bahan yang

ABM/ BBM: kuda


kepang

1. Murid mengeluarkan alatan

KBT : Kecerdasan

diperlukan kepada

dan bahan yang hendak

Pelbagai Visual

murid.

digunakan

Ruang: Kreativiti

2. Guru membimbing
murid menjalankan

2. Murid diedarkan kertas yang


telah dilukis kuda kepang.

Nilai : Kerjasama,
Intrapersonal,

aktiviti dengan

Interpersonal

memberi penekanan

Strategi: Konstruktif

kepada kekemasan
hasil kerja.
3. Murid mengunting garisan luar
yang telah disediakan oleh
guru menggunakan gunting

dengan selamat dan diawasi


oleh guru.

4. Murid mewarnai kuda kepang


mengikut kreativiti masingmasing.

5. Murid membuat hiasan kuda


kepang

6. Akhir, murid membuat


kemasan

Langkah 4

Apresiasi Seni

(10 minit)

1. Guru memilih

1. Murid yang terpilih berdiri da


bergerak ke hadapan sambil

BBM : Hasil Karya

beberapa orang murid

membawa kuda kepang

KB : Merumus

dengan hasil kuda

masing-masing

KBT : Intrapersonal,

kepang yang paling

2. Murid mempamerkan kuda

kreatif dan meminta

kepang yang dihasilkan di

mereka ke hadapan

hadapan kelas dan cuba

kelas.

memberi penerangan lisan

2. Guru meminta murid

secara ringkas mengenai

yang terpilih tadi untuk

karya yang telah mereka

mempamerkan dan

hasilkan.

memberikan
penerangan tentang

Verbal Linguistik
Nilai : keyakinan diri

hasil kuda kepang


tersebut.
3. Guru memberikan
peneguhan dan pujian
terhadap karya yang
dihasilkan.
Penutup
(5 minit)

1. Guru merumus
pelajaran hari ini iaitu
berkaitan dengan
kuda kepang
2. Guru mengaitkan

1. Murid mendengar rumusan


guru.
2. Rakan yang lain memberikan

EMK :
Keusahawanan,
TMK

tepukan sebagai penghargaan

KBT : Kinestetik

kepada rakan.

Nilai : Menghargai,

bahawa karya yang

Keyakinan Diri,

dihasilkan mempunyai

Menilai

nilai komersial dan


boleh dijual.
3. Guru memainkan lagu
saya seekor arnab.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Kelas

:3T

Tarikh

: 23 September 2014

Masa

: 60 minit

Bidang

: Menggambar

Aktiviti

: Kolaj

Tema

: Alam Semula Jadi

Tajuk

: Mengenal Haiwan

Media

: Alat

: Bahan Maujud Serangga dan gambar serangga

Bahan: Kertas Lukisan, Kertas warna, dan Gam


BBM/ABM

: Contoh hasil kerja kolaj gambar Serangga BBM/ ABM

EMK

: Elemen Kreativiti dan Inovatif, Elemen Keusahawanan, Elemen


Teknologi Maklumat dan Komunikasi

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang,
rupa, dan warna)
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam
penghasilan karya.
4. Apresiasi terhadap karya seni.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni
visual yang terdapat pada karya.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Garisan garisan putus-putus
1.1.1.2 Rupa Organik dan geometri
1.1.1.3 Ruang rata
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Harmoni warna
1.1.2.2 Kesatuan pelbagai unsur alam semula jadi
1.2 Aplikasi Seni

: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam

menghasilkan karya.
1.1.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat bahan maujud serangga dan gambar serangga.
1.2.1.2 Bahan Kertas lukisan, kertas warna, dan gam.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik Kolaj (guntingan)
1.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat menghasilkan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan unsur seni (garisan, rupa, warna dan ruang) dalam penghasilan karya
1.3.3 Menghasilkan karya menggunakan bahasa seni visual

1.4 Apresiasi Seni

: Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

berpandukan bahasa seni.


1.4.1 Mempamerkan hasil karya yang telah dihasilkan.
1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.
1.4.3 Menghasilkan karya seni bersama rakan.
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :
1. Menyatakan maksud atau definisi kolaj dan jenis-jenis kolaj
2. Menggunakan kemahiran menggunting dan menampal dalam karya kolaj secara kreatif
dan selamat.
3. Dapat menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur dan bimbingan guru

LANGKAH/

AKTIVITI PENGAJARAN

MASA

PEMBELAJARAN

Set Induksi ( 1. Guru menunjukkan


5 minit )

ISI PELAJARAN
1. Murid melihat tayangan

paparan slaid video

slaid video serangga serta

tentang serangga

bahan maujud serangga.

CATATAN
BBM : Slaid Video
KBT: Kemahiran
Berfikir

2. Guru bersoal jawab

Pembelajaran

dengan murid
Soalan :

Kontekstual :

Pernahkah kamu melihat


Menghubungkaitkan

serangga?
-ya. Pernah cikgu.

Video serangga

Serangga apa yang

dengan pengalaman
dalam kehidupan

dapat kamu lihat di


TMK : Video serangga

dalam video itu tadi?


-ulat bulu, rama-rama,
ladybird
3. Guru menjelaskan

Bahan maujud serangga

mengenai pelajaran hari


ini
Langkah 1

Persepsi Estetik

(15 minit)

1. Murid melihat bahan


maujud yang ditunjukkan

5. Guru menunjukkan
bahan maujud serangga.
6. Guru menyatakan
perbezaan di antara

BBM : slaid video


serangga

oleh guru
2. Murid dapat membezakan
beza antara rupa, bentuk,
dan warna

KB: Membanding dan


membezakan
KBT: Kecerdasan

rupa
pelbagai: Visual Ruang
Langkah 2

Aplikasi Seni

BBM : lukisan
3. Murid diberi peluang untuk

1. Guru menunjukkan hasil


rupa rama-rama,

lain yang boleh digunakan

pepatung, dan ladybird

untuk menghasilkan karya.

menggunakan garisan

4. Murid melihat demonstrasi

putus-putus.
2. Guru memberitahu
bahawa rupa ini akan

serangga, kolaj

menyatakan bahan-bahan

menghasilkan kolaj.

serangga
KB : menaakul, berfikir
secara kritis

Strategi : Berpusatkan

membentuk satu gambar


yang menarik jika

Guru, Demonstrasi

ditampal dengan kertas


warna.
3. Guru menunjukkan caracara untuk
menghasilkan kolaj
serangga.

Langkah 3

Ekspresi Kreatif

BBM: Kolaj serangga

(15 minit)

(rama-rama, pepatung,
Langkah 1

3. Guru mengedarkan

ladybird)

alatan dan bahan,


kertas lukisan gambar

i.

Murid dibahagikan kepada

serangga (rama-rama,

beberapa kumpulan kecil

pepatung, lady bird)

(2-3 ahli)

Kolaboratif dan
konstruktif

yang mempunyai garis

Nilai : kerjasama,

putus-putus, kertas
warna hijau/jingga/hitam,
dan gam.

KBT / Strategi :

Intrapersonal,
ii.

4. Guru membimbing murid

Guru mengedarkan alatan


dan bahan, kertas lukisan

menjalankan aktiviti

gambar serangga (rama-

dengan memberi

rama, pepatung, lady bird)

penekanan kepada

yang mempunyai garis

kekemasan hasil kerja.

putus-putus, kertas warna

hijau/jingga/hitam, dan
gam.

iii.

Murid menggunting kertas


warna dalam saiz yang

Interpersonal

kecil dengan bimbingan


guru.

Langkah 2
i.

Murid menyusun dan


menampal kepingan kertas
warna mengikut reka
bentuk yang disediakan
menggunakan gam
bermula dengan badan,
diikuti dengan sayap dan
corak

ii.

Guru membimbing murid


menjalankan aktiviti
dengan memberi
penekanan kepada
kekemasan hasil kerja.

iii.

Murid juga digalakkan


untuk bekerjasama.

Apresiasi Seni

Langkah 4

i.

(10 minit)

Murid mempamerkan karya


seni yang dihasilkan di

i.

Guru memberikan

hadapan kelas dan cuba

peneguhan dan pujian

memberi penerangan lisan

terhadap karya yang

secara ringkas mengenai

dihasilkan.

karya yang telah mereka

BBM : hasil karya


KBT :
Kecerdasan Pelbagai
Intrapersonal, verbal
linguistik

hasilkan.
ii.

Murid menghargai karya


sendiri dan rakan.

iii.

Sesi apresiasi dibuat oleh


murid secara ringkas

iv.

Murid

KB : merumus
EMK : Keusahawanan

Nilai : menghargai,
keyakinan diri, menilai

Penutup

i.

(5 minit)

ii.

Guru merumus pelajaran i.

Murid mendengar rumusan

hari ini iaitu berkaitan

guru

dengan Kolaj Serangga ii.

Karya boleh dijual dan

Guru mengaitkan

boleh menjadi kerjaya

bahawa karya yang


dihasilkan mempunyai
nilai komersial dan boleh
dijual.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Kelas

: 2 Bestari

Tarikh

: 5 September 2014

Masa

: 60 minit

Bidang

: Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti

: Topeng

Tema

: Mari Mengenal Haiwan

Tajuk

: Topeng Arnab

Media

: Alat

: gunting

Bahan : kertas warna, gam, kotak, magic


pen, pensel
Bahan bantu
Mengajar

: Contoh model yang sedia ada dan video lagu

EMK

: Kreativiti dan inovatif, TMK

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang, rupa, dan
warna)
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
karya.
4. Apresiasi terhadap karya seni.

STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
topeng muka.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Warna - sekunder
3.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri
3.1.2. 2 Penegasan - bahagian muka
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan topeng muka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya.
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan pensel warna atau oil pastel, kad manila, gam,benang, gelang getah
atau tali
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta
kemahiran teknik dan proses dalam penghasilan topeng muka .
3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng muka
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: bentuk, warna, jalinan, imbangan, dan penegasan
dalam penghasilan topeng muka
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan
penekanan pada bahasa seni visual.
3.4.1 Menggayakan topeng muka yang dihasilkan sendiri
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:


5.
6.
7.
8.

Menyatakan maksud topeng serta jenis-jenis topeng dengan betul.


Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya topeng secara kreatif.
Menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur mengikut bimbingan guru.
Membuat apresiasi terhadap karya topeng menggunakan laras bahasa seni
visual yang sesuai.

LANGKAH /
MASA
Set Induksi
(5 minit)

STANDARD
PEMBELAJARAN
1. Guru meminta empat

AKTIVITI / ILUSTRASI
2. Jigsaw puzzle

orang murid keluar ke

CATATAN
BBM: Jigsaw
Puzzle

hadapan dan diberikan


KBT:

empat jigsaw puzzle.


2. Guru meminta murid

Menghubungkait

tersebut menyiapkan
jigsaw puzzle dan

Nilai: Kerjasama
3. Murid mencantum bahagian-

dilekatkan pada papan

bahagian gambar yang

putih.

dipecahkan.

3. Guru menanyakan

4. Murid melekatkan jigsaw

soalan dan

puzzle yang telah siap

memberitahu murid-

dicantum pada papan putih.

murid PdP hari ini ialah

5. Murid menjawab soalan guru.

Topeng Arnab
Langkah 1

Persepsi Estetik

(10 minit)

7. Guru menunjukkan
bahan maujud topeng.
8. Guru menyatakan
definisi topeng kepada
murid.

6. Murid melihat dan memegang


topeng yang ditunjukkan oleh

KBT: Kemahiran

guru.
7. Murid membuat perbezaan
tentang jenis-jenis topeng.

Berfikir
Teknik: Soal Jawab

8. Murid-murid menjawab soalan

9. Guru bersoal jawab

guru mengenai ciri-ciri ASR

ciri-ciri ASR yang

yang terdapat pada topeng.

terdapat pada topeng.

BBM: Topeng

9. Murid menyenaraikan jenis-

- Bentuk dan rupa

jenis topeng dalam peta

- Warna

pemikiran.

- Imbangan dan
penegasan

Langkah 2

Aplikasi Seni

(10 minit)

4. Guru menyatakan
media dan bahan yang

5. Murid diberi peluang untuk


menyatakan bahan-bahan lain

BBM : Topeng
Gajah

perlu digunakan untuk

yang boleh digunakan untuk

menghasilkan topeng

menghasilkan topeng.

arnab.
5. Guru memberitahu

KB : Menaakul,
Berfikir Secara Kritis

6. Murid melihat demonstrasi


menghasilkan topeng.

bahawa topeng arnab

Strategi :
Berpusatkan Guru,

akan menjadi lebih

Demonstrasi

menarik jika dihasilkan


dengan pelbagai
warna menarik.
6. Guru menunjukkan
cara-cara untuk
menghasilkan topeng
arnab.
Langkah 3

Ekspresi Kreatif

(20 minit)

5. Guru mengedarkan
alatan dan bahan,

Langkah-langkah

BBM: Topeng
Gajah

7. Murid mengeluarkan alatan

pinggan kertas,

dan bahan yang diminta guru

gambar arnab dan

untuk membawa, gunting,

gelang getah

gam, dan pensel warna.

KBT : Kecerdasan
Pelbagai Visual
Ruang: Kreativiti

6. Guru membimbing
Nilai : Kerjasama,

murid menjalankan
aktiviti dengan

Intrapersonal,

memberi penekanan

Interpersonal

kepada kekemasan
Strategi: Konstruktif

hasil kerja.
8. Murid mengikut langkahlangkah membuat topeng
seperti yang ditunjukkan oleh
guru.
9. Murid melukis mata, telinga,
mulut dan hidung pada
pinggan kertas.

10. Murid menggunting kertas


untuk membuat dan menampal
telinga.
11. Murid membuat lubang
bahagian mata dan lubang
kecil di dua belah topeng
dengan bimbingan guru.

12. Murid mewarna topeng arnab


mengikut kreativiti masingmasing.

13. Murid mengikat getah pada


lubang kecil topeng tersebut.

Langkah 4

Apresiasi Seni

(10 minit)

4. Beberapa orang murid

3. Murid mempamerkan topeng


arnab yang dihasilkan di

dipanggil ke hadapan

hadapan kelas dan cuba

dengan membawa

memberi penerangan lisan

topeng arnab.

secara ringkas mengenai

5. Guru memberikan

karya yang telah mereka

peneguhan dan pujian

BBM : Hasil Karya


KB : Merumus
KBT : Intrapersonal,
Verbal Lingusitik

hasilkan.

terhadap karya yang


dihasilkan.

Penutup
(5 minit)

4. Guru merumus
pelajaran hari ini iaitu
berkaitan dengan
topeng arnab
5. Guru mengaitkan
bahawa karya yang

3. Murid mendengar rumusan


guru.

EMK :
Keusahawanan,

4. Murid memakai topeng arnab


dan menyanyi lagu yang
dimainkan bersama
pergerakan kreatif.

TMK
KBT : Kinestetik
Nilai : Menghargai,

dihasilkan mempunyai
nilai komersial dan
boleh dijual.
6. Guru memainkan lagu
saya seekor arnab.

Keyakinan Diri,
Menilai
