Anda di halaman 1dari 5

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

MATAPELAJARAN

: PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAHUN

: 4 Ceria

BIDANG

: Membuat Corak dan Rekaan

AKTIVITI

: Menghasilkan corak terancang dengan menggunakan ICT

TAJUK

: Corak Terancang

MASA

: 60 Minit

OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mendedahkan teknik menghasilkan corak terancang


dengan
menggunakan perisian komputer.
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pelajaran murid dapat:
-

Mengenalpasti motif untuk menghasilkan corak.


Menceritakan proses untuk menghasilkan corak dengan
menggunakan ICT.
Menghasilkan corak dengan memilih dan mengaplikasikan ICT.

PENERAPAN NILAI : Menghargai corak ciptaan Illahi dengan keindahan alam.


KEMAHIRAN BERFIKIRPengetahuan sedia ada

: Murid pernah membuat corak pada

kertas lukisan.
Hasil pembelajaran

: Pada akhir pelajaran, murid dapat;


1.

Membezakan rupa positif dan rupa negative

2. Menghasilkan corak yang terancang melalui acuan corak yang


direka.
3. Menceritakan semula proses penghasilan corak terancang yang
telah disiapkan dengan jayanya.
Nilai murni

: kreatif, cermat, berhati, kerjasama, patuh dan disiplin.

Unsur KBKK

: Sumbangsaran, konstruktivisme

BBM

: Kertas warna, sugar paper, gam cair, gunting, LCD, pisau, contoh-

contoh

gambar corak terancang,dan contoh acuan corak.

Langkah
Set Induksi
(4 minit)

Isi Pelajaran
- Memperkenalkan beberapa
jenis corak melalui contohcontoh gambar sebagai
pengenalan kepada tajuk
Corak Terancang.

Aktiviti P&P
1. Guru meminta semua
pelajar mengeluarkan apa
yang ada di dalam poket
seluar atau baju murid.

Catatan/Strateg
i
Teori
kecerdasan
pelbagai
kinestatik

2. Guru menunjukkan
jenis rupa yang terdapat
pada barang yang
diletakkan di atas meja
dan mengaitkannya
dengan contoh-contoh
corak yang terdapat pada
alam persekitaran.
3. Guru menerangkan
perbezaan corak rupa
positif dan rupa negative.

Langkah 1
(7 minit)

-Menunjukkan beberapa
contoh gambar yang
menunjukkan jenis corak
terancang dan bebas.

1. Guru meminta pelajar


membuat banding beza
antara motif yang akan
menghasilkan corak
terancang atau corak
bebas.
2. Berdasar contoh
gambar yang
dipamerkan, murid
menyenaraikan jenis
corak terancang dan
corak bebas yang
menggunakan motif rupa
positif dan rupa negative.

Contoh corak
terancang

dan corak
bebas

Langkah 2
(8 minit)

-Menunjukkan corak
terancang bermula dari
garisan grid yang digunakan.

1. Guru menunjukkan
contoh-contoh garisan
grid yang lazim
digunakan.

Contoh-contoh
garisan grid.

2. Murid dpekenalkan
dengan jenis-jenis atau
nama garisan grid seperti
batu bata,turun separa,
penuh, orgee dan lainlain.

3. Guru menunjukkan
contoh corak terancang
yang telah siap dengan
penggunaan garisan grid
yang sesuai.

Contoh-contoh
corak terancang
dengan
penggunaan
garisan grid
yang sesuai.
Turun separa

Batu bata

Langkah 3
(30 init)

-Guru menerangkan cara


menghasilkan corak
terancang mengikut acuan
yang telah dibuat dan
menampalnya pada garisan
grid yang menjadi pilihan.

1. Guru menyatakan
aktiviti yang akan dibuat
dan megedarkan
bahan/peralatan yang
diperlukan.
2. Guru juga
mengedarkan contohcontaoh gambar sebagai
panduan.32.Guru
menerangkan langkahlangkah yang perlu dibuat
sebelum menghasilkan
corak terancang yang
menarik dengan motif
rupa positif dan rupa
negatif.

Kemahiran
penerangan
selain paparan
LCD
menerangkan
prosedur
pembuatan.

Pembelajaran
masteri.

Bahan: kertas
warna, gam
cair, gunting.

4. Guru meminta pelajar


membuat acuan motif
terlebih dahulu di atas
kertas warna supaya
corak yang dihasilkan
nanti sama saiz dan rupa.
5.Murid akan
menggunting acuan tadi
dan perbanyakkannya
serta mengasingkan rupa
positif dan rupa negative.
6. Pelajar akan melukis
garisan grid batu bata di
atas sugar paper
mengikut arahan guru.
7. Murid akan menampal
motif yang telah siap
dipotong ke atas kertas
garisan grid batu bata tadi
berselang seli antara rupa
positif dan rupa negatif.
Penilaian/
Apresiasi
(7 minit)

-Membuat apresiasi hasil


kerja.

1. Guru memilih hasil


kerja murid untuk dibuat
apresiasi/penilaian .

Teori
kecerdasan
pelbagai;

2. Murid menyatakan
tentang hasil kerja sendiri
dan memberi pendapat
semasa proses
penghasilan corak
tersebut kepada rakan-

-verbal
-linguistik
-interpersonel

rakan.
3. Guru menyatakan
kekuatan dan kelemahan
hasil kerja dan melakukan
penambahbaikan.
4. Guru member arahan
kerja boleh disambung di
rumah jika tidak sempat
menyiapkannya dalam
kelas.
Penutup
(4 minit)

-Guru ulang semula teknik


menghasilan corak terancang
motif rupa positif dan rupa
negative dengan
menggunakan garisan grid
batu bata.
-Penyampaian gula-gula
sebagai tanda menghargai
usaha murid menyiapkan
aktiviti yang diberi guru.

Disediakan oleh; Pn.Siti Hayati bt Hj Mohd Yusoff. JSS(P.Seni)

1. Guru menerangkan
garisan grid lain yang
boleh digunakan selain
batu bata.
2. Guru juga
menerangkan motif lain
yang boleh juga
digunakan sebagai corak.
3. Guru memberi gulagula sebagai motivasi
kepada murid.
