Anda di halaman 1dari 4

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH

31150 HULU KINTA, IPOH


PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM MINGGUAN

Kokurikulum : Unit Beruniform

Tajuk : Pertolongan cemas

Tarikh : 10.07.2019

Hari : Rabu

Masa : 2.30pm-3.30pm

Bilangan Murid : 29 orang (21 lelaki, 8 perempuan)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat kecederaan ringan melalui aplikasi media
massa.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

1. Murid dapat merawat luka ringan.

2. Murid dapat menyatakan alat-alat yang digunakan untuk merawat


luka ringan.

Bahan Bantu Mengajar : Kain anduh, air suam, kaset lagu, dettol, kain bersih, iodin dan
pembalut luka

Sumber Rujukan : Buku Panduan : Pertolongan Cemas

Praktikum Bertema : Fasa Perkembangan (langkah 1 dan 2)


:Kemahiran berkomunikasi, kemahiran keusahawanan-peka kepada
Kemahiran Insaniah peluang, Kemahiran Sosial kerja-semangat berpasukan

Kemahiran Pedagogi : Pembelajaran kontekstual, pembelajaran berpusatkan murid,


pembelajan kopertif

AKTIVITI
LANGKAH/
ISI PELAJARAN PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA
PEMBELAJARAN

Permulaan Istiadat Unit Beruniform : Murid berdiri tegak semasa Kehadiran


(6 minit) menyanyikan lagu: diambil oleh
a. Nyanyian lagu - Lagu Negaraku Setiausaha dan
Negaraku - Lagu PBSM melaporkan
b. Nyanyian lagu BBSM kepada Guru
c. Guru menerangkan Bertugas.
aktiviti pembelajaran
pada hari ini.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Guru
memantau dan
memberi
maklumbalas

Perkembangan Pengenalan kepada alat- 1. Murid-murid berada dalam Strategi PdP :


alat yang digunakan 5 kumpulan Berpusatkan
Langkah 1 untuk membuat balutan 2. Kad Nama Alatan diagihkan murid
(14 minit) luka ringan: kepada setiap kumpulan.
3. Guru memilih beberapa BBM :
Kain anduh orang wakil setiap kumpulan Alatan
untuk membaca perkataan pertolongan
tersebut . Cemas
4. Setiap kumpulan diminta
untuk mencari nama alatan Teknik :
yang berada di tangan Bermain
mereka dalam peti
pertolongan cemas Kecerdasan
Dettol Pelbagai :
Kinestatik,
Interpersonal

Nilai :
Keberanian

Kain bersih
Guru
memantau dan
memberi
maklumbalas

Iodin

Pembalut luka
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Perkembangan Rawatan luka ringan 1. Seorang murid diminta Strategi PdP :


- Basuh tangan dengan melakonkan mangsa luka Berpusatkan
Langkah 2 bersih sebelum merawat di tangan. murid,
(15 minit) luka. 2. Murid-murid yang lain diminta pemeblajaran
- Basuh bahagian memberi cadangan langkah- kontekstual
anggota langkah merawat luka tersebut.
yang luka dengan air 3. Penerangan tentang BBM :
atau langkah-langkah yang betul Alatan
Dettol supaya tidak ditunjukkan kepada semua pertolonagn
dijangkiti kuman pelajar cemas
- Lap bahagian luka
sehingga kering Teknik :
- Sapu luka degan iodin Bercerita
- Balut luka dengan
pembalut Kecerdasan
Pelbagai :
Verbal-
linguistik
Interpersonal
Intrapersonal

Nilai :
Yakin
Berani

Guru
memantau dan
memberi
maklumbalas

Kemuncak Pertandingan Merawat 1. Setiap kumpulan diminta Strategi PdP :


(20 minit) Luka Ringan untuk mengambil sepucuk surat Pengajaran
di tangan guru. berpusatkan
Penilaian aktiviti pelajar - 2. Setiap kumpulan diminta murid,
membuat aktiviti seperti yang Pembelajaran
Contoh arahan : terdapat dalam sampul surat kontekstual
Kamu diminta untuk tersebut.
melakonkan 3. Penilaian markah dibuat. BBM :
kecederaan yang Surat, Kain
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

berlaku pada kaki. anduh, iodin,


air suam,kain
Tunjukkan cara bersih.
kamu membuat
rawatan tersebut. Teknik :
Main peranan

Kecerdasan
Pelbagai :
Kinestatik

Nilai :
Kerjasama

Guru
memantau dan
memberi
maklumbalas

1. Guru kad-kad arahan kepada


Penutup 1. Guru membuat setiap kumpulan. Strategi PdP :
(5 minit) kesimpulan 2. Setiap kumpulan dikehendaki Kemahiran
keseluruhan. menyusun turutan langkah- membuat
Menyusun langkah- langkah merawat luka ringan. kesimpulan
langkah 3. Guru merumuskan
pembelajaran hari ini. BBM :
1. Basuh Tangan 4. Guru menerapkan nilai Kad-kad huruf
2. Basuh Luka murni.
3. Basuh Nilai :
4. Lap Kesyukuran
5. Sapu dengan Iodin
6. Balut

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ ______________________
Nama: Nama:
Tarikh: Tarikh:

Catatan: _______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________
