Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM

Kokurikulum
Mata Pelajaran
Permainan Dalaman

Tarikh 4 Oktober 2022

Masa 7:30 hingga 8:30 pagi (Selasa)

Tahun/Darjah Tahun 6
Bilangan Murid ___/ 22 orang murid
Tema Permainan Dalaman
Tajuk Permainan Dam Haji
 Sejarah permainan Dam Haji

Fokus  Peraturan-peraturan bermain Dam Haji


 Murid bermain Dam Haji secara berpasangan.

Ahli telah pernah melihat Dam Haji dan pernah


Kemahiran Sedia Ada
bermain Dam Haji sepanjang kehidupan mereka.
Pada akhir sesi kokurikulum, ahli dapat:
 Menceritakan satu pengalaman mereka semasa
bermain Dam Haji dengan bersemangat.

Objektif Pembelajaran  Bertanding secara satu lawan satu menggunakan


peraturan-peraturan yang telah dipelajari dengan
betul.

Penerapan Nilai Kejujuran dan kebijaksanaan

Kertas dam, buah dam, video Youtube, slaid, dan


Bahan Bantu Mengajar
permainan Checkers.
Kemahiran Insaniah (KI):
Kemahiran Berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini(PMK):


Pembelajaran Kontekstual
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan

Set Induksi  Pengambilan 1. Kehadiran murid


(5 minit) kehadiran direkodkan.
 Pengenalan 2. Beberapa orang
murid murid
kepada idea Nilai:
diarahkan untuk
permainan Dam Keberanian
mencantumkan
Haji untuk tampil ke
kepingan gambar
hadapan
yang telah disusun
menyelesaikan
secara rawak di
cantuman
papan putih.
gambar
3. Murid meneka
tersebut.
cantuman gambar
BBM: Kepingan
yang terhasil.
gambar
4. Murid menyebutkan
KI: Kemahiran
nama permainan
berkomunikasi
berdasarkan gambar
PMK:
tersebut.
Pembelajaran
5. Guru mengaitkannya
kontekstual
dengan tajuk dan
Etika:
objektif pembelajaran
Berdisiplin
hari ini.
6. Murid bersoal jawab
dengan guru.

Langkah 1 1. 1.Murid
(15 minit) menceritakan
pengalaman mereka
melihat dan bermain
Dam Haji. Nilai:
Permainan Tradisional
Kebijaksanaan
Dam Haji - Flip eBook 2. Murid memahami
sejarah congkak dalam menilai
Pages 1-10 | AnyFlip
peraturan yang
 Sejarah Dam Haji berdasarkan slaid. benar.
 Peraturan bermain 3. Murid melihat alat- BBM: Slaid,
congkak alat yang digunakan LCD, projektor,
untuk bermain Dam KI: Kemahiran
Haji. komunikasi
4. Murid mendengar PMK:
Pembelajaran
peraturan-peraturan
Kontekstual
bermain congkak.
Langkah 2 1. Murid melibatkan diri
(10 minit) dalam permainan
Dam Haji dalam
 Permainan secara
talian yang
dalam talian
dipaparkan oleh
‘Checkers’
guru. Nilai:
2. Murid bersama-sama Kebijaksanaan
Pautan
menggerakkan buah dalam
permainan: Play
dam bagi merancang
Checkers Online | strategi
memenangi
Free Strategy Games permainan.
permainan ini.
at Coolmath Games BBM: Slaid,
3. Murid bekerjasama
LCD, projektor,
dalam merancang permainan
strategi bagi Checkers.
memenangi KI: Kemahiran
pertandingan. komunikasi
4. Murid memahami PMK:
pengaplikasian Pembelajaran
Kontekstual
peraturan
berdasarkan
permainan
Checkers ini.
5. Murid bersoal jawab
dengan guru.
Langkah 3 Pertandingan Satu 1. Murid perlu mencari
(25 minit) Lawan Satu pasangan.
2. Setiap pasangan
diberikan sehelai
kertas dam sebagai
Nilai:
papan dam dan buah
Kebijaksanaan
dam. dalam
3. Murid menyusun merancang
buah dadu mengikut strategi
kedudukan yang permainan dan
telah ditetapkan. kejujuran
4. Murid akan berlawan semasa
menggerakkan
secara satu lawan
buah dam.
satu dengan BBM: Kertas
pasangan tersebut. dam, buah dam
5. Murid perlu dan rantai
mengaplikasikan kunci.
setiap peraturan KI: Kemahiran
yang telah dipelajari komunikasi
PMK:
sebentar tadi dengan
Pembelajaran
bimbingan guru. Kontekstual
6. Murid yang
memenangi
pertandingan ini akan
diberikan hadiah
sebagai ganjaran.
Penutup
(5 minit)  Rumusan 1. Murid mengemas
terhadap peralatan permainan
pengetahuan Nilai:
dam dan Kebersihan
umum tentang
menyimpannya. dalam
permainan Dam
mengemaskan
Haji segala
2. Seorang murid dipilih
peralatan yang
untuk merumuskan telah digunakan
cara-cara dan KI: Kemahiran
komunikasi
peraturan bermain PMK:
Dam Haji. Pembelajaran
kontekstual
3. Murid menerima Etika: Amanah
dengan
pujian kerana memulangkan
memberikan segala
peralatan di
kerjasama sepanjang tempatnya
aktiviti dijalankan. semula.

Catatan Refleksi Pelajar:

Catatan Guru Pembimbing:


Catatan Pensyarah Penyelia:

LAMPIRAN

Aktiviti suai padan gambar Dam Haji


Permainan Kecil Dam Haji
